Мацановић: У Србији за 13 година у породичном насиљу убијено 406 жена

За последњих 13 година, тачније од 2011. до данас у Србији је у породичном насиљу, односно породично-партнерским односима или сексуалном контексту убијено 406 жена, показало је истраживање Аутономног женског центра.
Према речима координаторке правног тима Аутономнг женског центра Вање Мацановић подаци о свим овим слујчајевима су, под називом Фемицид меморијал" обједињени у табели која се може наћи на сајту Центра.
"Фемицид меморијал је настао с циљем да се не забораве жене и девојчице које су убијене у Србији у породично-партнерском или контексту сексуалног насиља, као и да се не забораве пропусти институција које нису заштитиле њихове животе када су пријавиле насиље", истакла је Мацановић.
Додала је да се од 406 случајева 391 односи на жене, док је у 15 слулајева реч о убиству девојчица, најчешће уј сексуалном контексту.
Она је подвукла да су жене које су билежртве насиља у великом броју случајева пријављивале насиље у породици, али да институције нису адекватно реаговале.
"Ови подаци за сада нису унети у табелу, али ће бити. Тачно ћемо и прецизно показати у којим случајевима је насиље у поридици пријављени институцијама и каква је бвила њихова реакција", истакла је Мацановић.
Додала је да је истраживање показало и да код жена влада велико неповерење према институцијама."Само ове године је, од девет случајева фемицида, пет било пријављено као насиље у пориодици, али убоства нису спречена", нагласила је Мацановић.
Додала је да јој се чини и да се стиче утисак да систем има болећив став према учиниоцима насиља, и да функционише по принципу "он ће се променити и поправити".
Мацановић је рекла и да је најризичнији период за жене од тренутка када саопште партнеру насилнику да га остављају.
Такође, истакла је Мацановић, "поред сопственог дома, највећи број убистава се деси у дому рођака или пријатеља где се жена сакрије мислећи да је безбедна, а уствари су то места где ће насилник прво тражити.
"Начин извршења убиостава најчешће је ватреним оружјем пиштољем или пушком. леди хладно оружје нож, бајонет и томе слично, а велики број убистава изведен је и дављењем",п рекла је
Подвукла је да у 42 одсто случајева насилник након убиства жене изврши самоубиство.
"У великом броју слулчајева, код особа које прете самоубиством, а пријављен е су за насиље у породици, психијатри их пуштају. То је због топга јер немају довољно података, до тренуутка док је насилник доведен на психијатријски преглед већ се смирио и онда је лчекарима тешко да прпоцене да ли је неко опасан по себе и околину", нагласилаје Мацановић.
Закључиола је и да се на основу анализе ових преко 400 случајева, као и неких других у којима је дошло до покуашја убиства, стиче утисак да тужилаштва олако и наивно приступају овим предметима, не схватајући да је у великом броју случајева реч о насилницима који су психопате и неретко врло интелигентни људи.
(Бета, 17.05.2024)