Вучић за ФТ о пројекту Јадар: Нове гаранције Рио Тинта и ЕУ су одговор на забринутост Србије

Бета 16.06.2024

Председник Србије Александар Вучић изјавио је за Фајненшел тајмс да делује да су "нове гаранције" компаније Рио Тинто и Европске уније одговор на забринутост Србије да ли ће пројекат ископавања литијума задовољити неопходне еколошке стандарде, изразивши очекивање да ће он бити званично представљен у Београду следећег месеца.

Вучић је британском листу такође изразио уверење да ће добити гаранције лидера ЕУ за инвестиције у Србији повезане са пројектом "Јадар" компаније Рио Тинто, као што су производња батерија и електричних возила.

Он је рекао да захтева да "цео ланац вредности прати савршена заштита животне средине", и да очекује да пословни и политички лидери дођу у Београд следећег месеца на званично представљање пројекта "Јадар".

"Ако све испунимо, (рудник) би могао да буде отворен 2028. године", казао је Вучић.

Навео је да је пројектовано да производи 58.000 тона литијума годишње и додао да је то "довољно за 17 одсто производње електричних возила у Европи и отприлике за 1,1 милион аутомобила".

"Заиста верујем да би то могла да буде прекретница за Србију и цео регион", рекао је Вучић.

Он је казао и да су званичници ЕУ "мислили да ће Србија дати рудник Кинезима" и додао да Београд "није имао намеру да то уради јер је обећао" да ће у тај пројекат ићи са ЕУ.

Вучић, који инсистира да је и даље привржен уласку Србије у ЕУ, тврди да су неке европске државе покушале да подрију споразум о пројекту "Јадар" пре него што су му се придружиле, наводи Фајненшел тајмс.

"Овде су (те државе) чак учествовале у организовању протеста. Питао сам се зашто то раде. Изгубиће све и Кинези ће заузети (њихово место)", навео је Вучић.

Британски лист указује да се Србија спрема да компанији Рио Тинто да "зелено светло" за отварање највећег рудника литијума у Европи, две године пошто је власт стопирала тај пројекат, и наводи да би тиме дала значајан подстицај европској индустрији електричних возила.

Влада Србије је, наводи Фајненшел тајмс, одузела лиценце компанији Рио Тинту у јануару 2022. после блокада аутопутева и мостова широм земље, које су предводиле еколошке групе забринуте због загађења воде, расељавања становништва и штете на подручју ископавања после затварања рудника.

У време тих протеста, Вучић је био суочен са надолазећим изборима и унутрашњим политичким притисцима, али после локалних избора 2. јуна, на којима је победила Вучићева Српска напредна странка, делује да влада верује да је отворен пут за наставак пројекта "Јадар", наводи британски лист.

Планирано обнављање споразума са енглеско-аустралијском компанијом Рио Тинто и укљученост ЕУ, "западни званичници виде као важан сигнал геополитичког сврставања Србије у време када јој се економски и политички удварају Кина, Русија и земље Персијског залива", пише Фајненшел тајмс.

Лист наводи да је Србија кандидат за чланство у ЕУ више од деценије, али да се процес придруживања споро одвија због забринутости у Бриселу око питања као што су владавина права и корупција. Додаје да је Србија у спору са ЕУ и због статуса "њене бивше покрајине Косово" и да је једна од свега две европске земље које нису увеле санкције Русији због инвазије на Украјину.

Европа тренутно практично нема домаћу производњу литијума и пројекат "Јадар" би генерисао довољно да задовољи 13 одсто предвиђене тражње континента у 2030. години, према истраживању компаније Фастмаркетс, наводи Фајненшел тајмс.

Лист преноси и изјаву лидера покрета Крени-промени Сава Манојловића да противници пројекта "Јадар" неће одустати од борбе ако држава реактивира споразум са компанијом Рио Тинто.

"Организоваћемо се да бранимо наше еколошке стандарде и уставна права", цитира Манојловића Фајненшел тајмс.

(Бета, 16.06.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »