BBC vesti na srpskom

Euro 2024: Šok u 119. minutu, Španija pobedila Nemačku za polufinale

Španija vodila 1:0, Nemačka izjednačila u 89. minutu, a Španci ih šokirali u poslednjem minutu drugog produžetka.

BBC News pre 3 dana  |  Predrag Vujić - BBC na
španija, nemačka
GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Radost strelca Olma i asistenta Jamala

Čekali su se penali, ali je Mikel Merino ipak odlučio drugačije.

Španija je u polufinalu Evropskog prvenstva u Nemačkoj, pobedom nad domaćinom - 2:1, golom u 119. minutu, odnosno poslednjem minutu drugog produžetka.

Vodila je Španija 1:0 od 51. minuta golom bivšeg fudbalera zagrebačkog Dinama Danija Olma, ali je Nemačka izjednačila u 89. minutu preko Florijana Virca.

A u poslednjem minutu drugog produžetka, ponovo Olmo u centru pažnje - sjajno je centrirao, pravo na golu Mikela Merina, 28-godišnjeg veziste Real Sosijedada za potpuni šok i nevericu hiljada Nemaca na stadionu u Štutgartu (i celoj zemlji).

Bila je ovo i poslednja utakmica jednog od najboljih veznih fudbalera svih vremena, Tonija Krosa, koji je odlučio da odigra još Evropsko prvenstvo na domaćem tlu i da kaže: 'Hvala, fudbale, a sad zbogom'.

Nastavljeno je proklestvo Nemačke u duelima sa Špancima na velikim turnirima - nisu ih pobedili od 1988. godine.

Poslednji put kad je domaćin Evropskog prvenstva osvojio titulu bilo je 1984. godine, kada je to uspelo Francuzima.

Španija će u polufinalu igrati protiv Francuske koja je u četvrtfinalu pobedila Portugal posle boljeg izvođenja penala.

Više o toj utakmici pročitajte ovde.

Nemačka - Španija 1:2 (0:0, u produžecima 0:1)

Po opštim ocenama i po prikazanom do sada, bilo je ovo finale pre finala.

Dve reprezentacije sa najviše utakmica u istoriji evropskih prvenstava, i sa najviše titula, susreli su se već u četvrtfinalu.

Stoga i egal utakmica, posebno u prvom delu, ne i nezanimljiva.

Bilo je šansi na obe strane.

Kai Haverc, napadač Nemačke, imao je dve odlične prilike, najpre glavom, potom nogom, a na drugoj strani, 38-godišnjeg Manuela Nojera su na iskušenja stavljali Fabijan Ruiz, Dani Olmo, Niko Vilijams.

Španci su već na početku ušli u problem, jer je Toni Kros povredio Pedrija koji je morao da bude zamenjen u osmom minutu, što je najranija izmena u istoriji evropskih prvenstava.

Ali ispostaviće se da je to bio ključni momenat.

Igraju se deca

Umesto Pedrija u igru je ušao Dani Olmo, koji je u 51. minutu doveo Španiju u vođstvo, na asistenciju 16-godišnjeg Lamina Jamala.

REUTERS/Kai Pfaffenbach
Gol Danija Olma

Olmo je video prazan prostor, utrčao iz drugog plana, a deset godina mlađi Jamal ga je poslužio kao na tacni.

Jamal je ubrzo potom zamenjen, što mu se baš nije dopalo, ali je dečko još jednom ušao u istoriju evropskih prvenstava.

Najpre je postao najmlađi fudbaler koji je zaigrao na nekom EP, a sad je postao i igrač sa najviđe asistencija kao tinejdžer - tri - pretekavši Portugalca Kristijana Ronalda i Belgijanca Vićenca Šifa (po dve).

Dečački osmeh Lamine Jamala

Nemci su... Nemci

Julijan Nagelsman, najmlađi nemački selektor u poslednjih 100 godina, uradio je pravu stvar - u igru je ubacio Florijana Virca i Niklasa Filkriga, koji su uneli živost u napad.

A njegov stariji kolega na klupi Španije Luis de la Fuente je prerano počeo da 'zatvara' utakmicu, izvodeći iz igre mladost koja je nosila tim.

Nemci su krenuli da opsedaju gol Španaca, a najbliže pogotku bili su u 76. minutu kada je na asistenciju Virca, Filkrig u padu zahvatio loptu i pogodio stativu.

Malo sreće nedostajalo je džokeru nemačkog tima za pogodak, mada ga je iskusni štoper Real Madrida Načo sve vreme vukao za dres.

Filkrig šutira u padu, dok ga Načo drži za dres

Veliku šansu imao je Kai Haverc, fudbaler londonskog Arsenala, koji je morao da kazni veliku grešku golmana Španije Unaija Simona.

Simon je u 83. minutu loše ispucao loptu, pravo na nogu Haverca, potom je krenuo da istrčava od gola, ali je nemački fudbaler prebacio gol.

Šok broj 1

Ono što nisu uspeli u tom, jesu u poslednjem minutu.

Posle talasa napada, Nemačka je izjednačila i kaznila Špance za povučenu igru i čuvanje prednosti.

Džošua Kimih je glavom spustio loptu na nogu Vircu koji je kroz šumu igrača nekako pronašao put do mreže Španaca.

Virc postiže izjednačujući gol
Bradley Collyer/PA Wire
Virc za eksploziju oduševljenja među Nemcima
Džamal Musijala grli Virca posle gola

Šok broj 2

Dok su Nemci pokušavali da daju drugi gol u produžecima, Španci kao da su čekali penale.

Imali su Nemci nekoliko iuglednih prilika pred golom Unaija Simona, a u 119. minutu na scenu stupa Mikel Merino za nemačku traumu.

Merino postiže gol u 119. minutu
RONALD WITTEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock

U poslednjim trenucima, Filkrig je imao šansu za novi šok, ali je njegov udarac glavom prošao tik pored stative.

šolc, pedro sančez
FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Nemački kancelar Olaf Šolc i predsednik Vlade Španije Pedro Saneš zabavljali su se na tribinama stadiona u Štutgartu

Oproštaj Tonija Krosa

Bila je ovo i poslednja utakmica u karijeri ključnog šrafa u nemačkoj ekipi - Tonija Krosa.

Nakon što je sa Real Madridom pre nešto više od mesec dana osvojio novu titulu prvaka Evrope, 34-godišnji Kros je odlučio da mu je dosta fudbala posle deset godina u 'kraljevskom klubu' sa kojim je osvojio 21 trofej, među kojima i pet titula prvaka Evrope.

Ali, mladi nemački selektor Julijan Nagelsman ipak je ubedio Krosa da odigra i Evropsko prvenstvo na domaćem tlu.

toni kros
Velikan fudbala - Toni Kros

Kros, jedan od najboljih veznih fudbalera njegove generacije, pristao je i pokazao je koliko znači ekipi.

Ali poraz od Španije značio je i oproštaj Krosa posle 114. utakmica u nemačkom dresu i 34 različita trofeja u karijeri.

Neponovljivo.

Povratak fudbala na Majnu

selektorska komisija, dnevnik iz nemačke, boba, nemanja, gruja
BBC

Nemanja Mitrović, BBC reporter iz Nemačke

Setna melodija harmonike odzvanja prolazom pored glavne frankfurtske katedrale u centru grada.

Ulični muzičar navaljen na zid Carske katedrale Svetog Vartolomeja, kako joj je zvanični naziv, svira tužnu pesmu, dok ga turisti snimaju i ubacuju kovanice u kutiju u obliku srca.

Kontrasta li, prekoputa je Muzej karikature u jednom od najlepših i najstarijih (sekularnih) objekata u Frankfurtu, Platnenoj kući.

Na ivici objekta je metalni srednjovekovni vitez sa kopljem, a nedaleko od ulaza zaštitni znak muzeja - bronzani los, najveći član porodice jelena, u kaputu, sa papcima u džepovima i šeširom među rogovima.

Muzej karikature
Nemanja Mitrović

U muzeju, otvorenom oktobra 2008, trenutno traje samostalna posthumna izložba nedavno preminulog karikaturiste Andrea Poločeka, umetničkog imena Polo.

Karikatura je takva umetnička i grafička forma koja na jedan duhovit i uvijeni, ali dovoljno razumljivi način, kritikuje političku i društvenu realnost.

Satira u slici i prilici beše i među radovima koje je potpisao Polo od kojih su najjači utisak na mene ostavile Turistička golgota, koja prikazuje turistu koga prijatelj slika pored krsta na kome je razapet Isus Hrist i prostiranje veša o štrik vezan za nogu obešenog čoveka.

Surovo, brutalno i bez dlake na jeziku, a i tera na razmišljanje i preispitivanje.

A nasmejala me je karikatura Selfi stik za neonaciste, koji prikazuje dvojicu pripadnika ove nehumane ideologije, od kojih se jedan udara po glavi metalnim štapom.

Na drugom spratu je i stalna postavka takozvane Nove frankfurtske škole, grupe pisaca i ilustratora koju su osnovali bivši članovi redakcije satiričnog lokalnog lista Pardon, što su potom, krajem sedamdesetih, pokrenuli i časopis Titanik.

Tu su radovi njihovih osnivača, poznatih nemačkih umetnika F. V. Berštajna, Roberta Gernhardta, Klodviga Pota, Fridrih Karl Vehtera i Hansa Trakslera, autora skulpture losa pred zgradom.

Inače, njihovo ime aludira na Frankfursku školu, grupu filozofa iz ovog grada na Majni sa Instituta za sociološka istraživanja, koji su primenili marksizam na radikalnu interdisciplinarnu društvenu teoriju, kasnije nazvana kritička teorija.

Po izlasku iz ove kulturne institucije na ulici me je ponovo dočekala melodija, ovog puta violina i pesma Aleluja kanadskog kantautora Leonarda Koena.

U Frankfurtu je rođen i jedan od najpoznatijih nemačkih, ali i svetskih književnika, Johan Volfgang Gete.

Njegov dom je uništen tokom bombardovanja, ali je verno rekonstruisan, te je u objekat vraćen nameštaj i ostali inventar, koji je ranije izmešten.

Na tom mestu je živeo od rođenja 28. avgusta 1749. do 1775.

„A odakle ste?", upita me žena na tečnom srpskom na biletarnici Geteove kuće.

„Ja sam iz Negotina, nisam rođena ovde, ali su moji živeli u Nemačkoj, pa sam i ja došla", kaže radnica ove kulturne institucije, na moje zaprepašćenje i oduševljenje.

„Volim kada čujem naš jezik", dodaje osmehujući se.

U objekat se ulazi iz dvorišta sa brojnim baštenskim cvećem i drvećem, a tu su i dve dečije skulpture.

A u kući od pet spratova - nameštaj iz perioda kada je Gete u njoj živeo, kaljave peći autentičnog dizajna, knjige, fenjeri i ogromni drveni regali, nama dobro poznati.

Gete je ovde proveo detinjstvo i deo mladosti, a u rodnoj kući je napisao i remek-delo nemačke književnosti Jadi mladog Vertera i dramu Gec od Berlihingena.

fan zona Frankfurt

Da se Evropsko prvenstvo nastavlja, osim par okačenih zastava po lokalima i zgradama u centru Frankfurta, prepodne nije ukazivalo gotovo ništa.

I tako sve do nekih četiri sata popodne kada su po gradu masovno počeli da prolaze navijači nemačke reprezentacije u dresovima pancera, uglavnom na putu ka fan zoni pored reke Majne.

Tolika količina ljudi se tamo slila da je policija zatvorila sve prilaze.

Međutim, ona setna pesma od jutros kao da su naslutili i potekli nekoliko stotina metara nizvodno.

Zabrinutih lica, uz sporadične uzdahe i poneki aplauz, Nemci su gledali u ekran.

Naposletku je briga prerasla u tugu jer su njihovi ljubimci danas završili Euro 2024.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk