Venecija: Ulazna taksa donela dva miliona evra, ali protivnici i dalje tvrde da je neuspešna
Venecija danas završava pilot-program kojim se turistima naplaćuje ulaz u središte grada, a dok vlasti najavljuju da planiraju da nastave program kojim je zarađeno više od dva miliona evra, kritičari su nazvali taj eksperiment neuspehom.
Nekoliko desetina aktivista okupilo se u subotu ispred železničke stanice Santa Lusija kako bi protestvovalo zbog takse od 5 evra za koju kažu da nije odvratio posetioce da dođu u grad "u špic danima", kako je bilo predviđeno. {image2}
"Program naplate ulaznica je neuspešan, kao što pokazuju gradski podaci", rekao je Đovani Andrea Martini, opozicioni član gradskog veća.{image3}
Tokom prvih 11 dana probnog perioda, u gradu je zabeleženo u proseku 75.000 posetilaca. Martini je rekao da je to za 10.000 više svakog dana nego u isto vreme 2023. godine, navodeći brojke koje je dao grad na osnovu podataka mobilnih telefona koji prate ulaske u grad.{image4}
Venecija je ove godine uvela porez na jednodnevne izlete uglavnom vikendom i praznicima, od 25. aprila do sredine jula. Projekat, koji je bio odložen zbog pandemije, pozdravio je i UNESCO.
Tokom poslednjih dva i po meseca, skoro 438.000 turista je platilo taj namet, čime je ostvaren prihod od oko 2,19 miliona evra. Zvaničnici su rekli da će novac biti upotrebljen za osnovne usluge kao što je uklanjanje smeća.
Taksa se nije primenjivala na ljude koji borave u hotelima u Veneciji, a kojima se već naplaćuje boravišna taksa. Izuzeci su se odnosili i na decu mlađu od 14 godina, stanovnike regiona, studente, radnike i ljude koji posećuju rodbinu.
Najviši gradski turistički zvaničnik Simone Venturini navela je da će naplata takse biti nastavljena, a za sledeću godinu razmatra se predlog da se taksa udvostruči na 10 evra, rekao je portparol grada.
Protivnici plana kažu da on nije uspeo da učini grad pogodnijim za život stanovnika, kako je bilo planirano. Oni žele politiku koja podstiče ponovnu populaciju istorijskog centra Venecije, koja je decenijama gubila stanovnike, a traže i ograničenja na kratkoročno iznajmljivanje stanova.
U istorijskom centru sada ima više turističkih ležajeva nego zvaničnih stanovnika, čiji je broj rekordnih 50.000. "Plan da podignete taksu na 10 evra, apsolutno je beskorisan. To čini Veneciju muzejom", rekao je Martini.
Mnogi transparenti na subotnjem protestu takođe su ukazivali na rastuću zabrinutost zbog sistema elektronskog i video nadzora koji je grad uveo 2020. godine za praćenje podataka sa mobilnih telefona ljudi koji dolaze u grad, što je okosnica sistema za kontrolu turizma. Plakati su uključivali upozorenja o korišćenju ličnih podataka i nedostatku zaštite privatnosti tih podataka.
(Beta, 14.07.2024)