Олимпијске игре у Паризу 2024: Ђоковић доминантан против Надала у другом колу
Тениски класик, можда и последњи на шљаци и уопште, припао Ђоковићу - 2:0.

Навијачи на крцатим трибинама стадиона Филип Шатрије у Паризу надали су се да ће видети спектакл, можда и последњи пут гледајући тениски класик између Новака Ђоковића и Рафаела Надала на том терену, где су и Србин и Шпанац имали нека историјска достигнућа претходних година.
Надао се и шпански играч да би после дуге паузе због разних повреда могао да победи Ђоковића и врати се у великом стилу, али је завршио учешће на Олимпијским играма у другом колу мушког турнира са само пет освојених гемова.
Ђоковић, коме у каријери недостаје само олимпијско злато, био је апсолутно доминантан у првом сету дозволивши великом ривалу само један гем.
Освојивши четири везана гема у другом сету Надал је подсетио на славније дане, а и имао је у тим тренуцима и публику на својој страни.
Ипак, српски тенисер, који је у том периоду тањио живце његовим навијачима, на крају је забележио убедљиву победу - 2:0 (6:1, 6:4).
„Морало је мало да се закомпликује, публика се умешала и вратила га у живот, али сам успео да пребродим препреку. Осим тога сам одиграо савршен меч&qуот;, рекао је Ђоковић после меча.
- Хоће ли бити 'пета срећа': Ђоковић наоштрен пред Олимпијске игре, на путу до злата и Надал
- Новак Ђоковић: Како је растао тениски див
- И део мене одлази: Ђоковић о „шоку&qуот; због Надаловог најављеног повлачења
- Мекинро стао у одбрану Новака Ђоковића, „тениског Дарта Вејдера&qуот;
Био је ово 60. окршај двојице тенисера и 31. победа Ђоковића над Надалом у каријери.
Србин је тако ублажио вођство Надала у мечевима на шљаци у Паризу - 3:8.

Ђоковић ће се у среду 31. јула у трећем колу састати са бољим из дуела Немаца Доминика Кефера и Италијана Матеа Арналдија.
Надалу преостаје такмичење у мушком дублу, где наступа заједно са Карлосом Алкаразом, који ће бити једна од највећих препрека Србину на путу до златне медаље на Олимпијским играма.
'Ко би 2006. рекао да ћемо се данас срести у Паризу'
После тријумфа над Надалом, Ђоковић је рекао да је осетио „олакшање&qуот; после аса којим је ставио тачку на дуел.
„Био је врло тежак меч, али сам задовољан како сам играо.
„Све је ишло у моју корист, а можда сам се превише самоуверено осећао на 6:1 и 4:0 за мене, био је кључан гем на 4:4&qуот;, рекао је другопласирани на АТП листи.

Ђоковић и Надал су први меч одиграли баш на париској шљаци 2006. године, када је Шпанац у четвртфиналу Ролан Гароса био бољи, а 18 година касније одиграли су можда и последњи дуел у Паризу.
„Мислим да 2006. ни један, ни други није могао да очекује да ћемо играти овде скоро 20 година касније, посебно на Олимпијским играма&qуот;, рекао је Новак, пре него што се запутио ка свлачионици.
По чему су Олимпијске игре у Паризу другачије од свих претходних? Проверите знање:
Како је текао меч
Доминацију Ђоковића најбоље осликава статистика, где је био бољи у готово свим сегментима.
Освајач 24 грен слема имао је четири аса више (5:1), једну дуплу сервис грешку мање (1:2), готово двоструко више винера (23:12) и три неизнуђене грешке мање (17:20).
Ђоковић је био бољи после неизвесне борбе у првом гему, а одмах затим и у наредном, у којем је Шпанац сервирао, да би нови брејк направио чим се указала следећа прилика, у четвртом гему (4:0).
Новак је доминирао на терену, био агресивнији од ривала, па је добио и пети гем, а Надал није био ни сенка 'краља шљаке', како су га звали, због рекордних 14 титула на Ролан Гаросу.
Шпански играч је наредном гему тек успео да избегне пораз са нулом у првом сету, да би српски тенисер у следећем гему рутински завршио посао за 6:1.

Није Надал имао шансе ни на почетку другог сета, па је у прва три гема другог сета оба пута изгубио сервис, а Ђоковићев није успевао да угрози, па је већ кроз неколико минута било 4:0 за Србина.
- Табела медаља на Олимпијским играма у Паризу
- Балкан на Олимпијским играма у Паризу
- Стрелци донели прве олимпијске медаље Србији и Хрватској
А онда се ситуација потпуно преокренула.
Надал је погодио неколико линија, Ђоковић је почео да ниже грешке, Шпанац је освојио гем на сопствени сервис, а у следећем је стигао и до прве брејк лопте, коју је искористио.
Пробудила се у тим тренуцима и публика на стадиону Филип Шатрије, која је претежно подржавала Шпанца који је изједначио на 4:4.

Када је деловало да други сет иде у погрешном правцу за Ђоковића, Србин је одмах у наредном гему изборио три брејк лопте, једну од њих је искористио, одузео сервис Надалу и преостало му је да сервира за пролазак у треће коло олимпијског турнира.
То је учинио успешно, искористио је прву меч лопту и асом из сервиса савладао једног од највећих ривала у каријери.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 07.29.2024)
