Избори у Америци 2024: Секс, новац и друштвене мреже, како се проверавају кандидати за америчког потпредседника
Потенцијални кандидати за изборну листу Демократске странке на председничким изборима у новембру мораће да одговоре на до 200 питања пре него што се уопште озбиљно узму у разматрање.

Док тим Камале Харис, кандидаткиње Демократске странке на председничким изборима у Сједињеним Америчким Државама (САД) у новембру 2024. године, испитује могуће кандидате за њеног потпредседника, да се присетимо неких ранијих кандидата који су прошли проверу коју један од њих упоређује са „колоноскопијом која се обавља телескопом&qуот;.
Да ли сте икада платили за секс?
Да ли сте икада платили за абортус?
Да ли сте икада имали хомосексуално искуство?
Ово су само нека од питања на која су одговарали претходни кандидати за америчког потпредседника током исцрпљујућег поступка провере.
- Није лако бити први човек Америке - председници и ментално здравље
- Џорџ Буш старији - последњи председник „највеће америчке генерације&qуот;
- Џонсон, Клинтон, Трамп (и Никсон): Сви чланови „озлоглашеног&qуот; клуба
- Моника и Сторми - два скандала у две ере
Потенцијални кандидати за изборну листу Демократске странке на председничким изборима у новембру мораће да одговоре на до 200 питања пре него што се уопште озбиљно узму у разматрање.
Вршиоци провере, званичници кампање и адвокати, који раде бесплатно ради престижа и јер им то омогућава да створе контакте са могућим пословним партнерима, често имају око месец дана да ископају и најситнију прљавштину о кандидатима.
Харис има свега неколико дана да изабере кандидата за њеног потпредседника који ће са њом водити кампању.
Харис, тренутно потпредседница САД-а која је и сама прошла поступак провере пре само четири године, процењује око десетак кандидата, међу којима су гувернер државе Пенсилваније Џош Шапиро и сенатор Марк Кели.
Пит Бутуџиџ, садашњи секретар за транспорт у администрацији председника Џозефа Бајдена, за кога се такође прича да је један од кандидата, недавно је упитан да ли кандидати знају да се проверавају.
„Па, знате већ&qуот;, рекао је са осмехом.
Овај поступак је посебно изазован, јер за разлику од кандидата за чланове администрације, проверу кандидата за потпредседника не обавља Федерални истражни биро (ФБИ).
Вршиоци провере истражују пореске пријаве и историју болести кандидата.
Проверавају и њихове приватне налоге на друштвеним мрежама, као и објаве њихове деце, па и унука.
Истражују и најмањи наговештај неверства у браку и копају по њиховој прошлости не би ли открили неку добро скривану тајну.
Проверавају сваки запис сваке речи коју је кандидат икада изговорио или написао.

Џим Хамилтон, адвокат Демократске странке који је процењивао кандидате за потпредседнике Џона Керија, Барака Обаме и Хилари Клинтон, рекао је за ББЦ да се после поступка провере белешке уништавају да би се обезбедила „строга, строга поверљивост&qуот; тих података.
Надгледао је рад више од 200 адвоката чији задатак је био да пронађу кандидата за потпредседника Хилари Клинтон (она је изабрала сенатора из државе Вирџиније Тима Кејна).
„Свако има нешто из прошлости што не би волео да се открије&qуот;, рекао је Хамилтон.
„Али изненадили бисте колико искрено одговарају када приступе провери&qуот;, додао је.
Еван Беј, који је ушао у последњи круг избора за потпредседника Барака Обаме 2008. године, сећа се да је провера трајала скоро три месеца и да је имао осећај као да му „раде колоноскопију телескопом&qуот;.
„Проверавао ме је читав тим: рачуновођа, адвокат, лекар, знате&qуот;, рекао је за ББЦ бивши сенатор и гувернер државе Индијане.
„Разговарали су са мојом женом, разговарали су са мојим оцем&qуот;, присећа се.
- „Са мојим памћењем је све у реду&qуот;, љутито одговара Бајден тужиоцу
- „Је л' она црнкиња или Индијка?&qуот;: Хоће ли Трамп због ових опаски изгубити изборе
- Има ли Камала Харис све што је потребно да победи Трампа
- Како ће историја судити о председнику Трампу
Убрзо су телевизијске екипе почеле да кампују испред његове куће у Вашингтону.
Беј се присећа шока који је доживео једног јутра док је доручковао када је на телевизији чуо опаску водитеља америчке ТВ станице МСНБЦ (МСНБЦ) да сенаторова чинија пахуљица са јогуртом „заиста згледа укусно&qуот;.
Шеф тима за проверу је једног дана позвао Беја телефоном да га приупита о гласинама на интернету да је једном био на психијатријском лечењу.
„А ја сам рекао: 'Не, није истина. Али ако не пожурите и не донесете одлуку, то би могло да се догоди'&qуот;, сећа се уз смех.
Списак од 20 имена је сужен, а у последњем кругу, каже Беј, остали су он и Бајден, који је тада био сенатор државе Делавера.
Присећа се како је у августу те године „у великој тајности&qуот; одлетео авионом у Сент Луис, у држави Мисурију, да се састане са будућим председником у његовој хотелској соби.
Разговарали су око три сата.
„Тамо је била отприлике метар висока гомила папира на коју је он (Обама) само показао и рекао: 'Прегледао сам све извештаје о Вама, и нисам нашао ништа проблематично'&qуот;, присећа се Беј.
„Рекао је: 'Али ако постоји нешто што наш тим није успео да открије, требало би да ми кажете сада јер ће свако испливати на површину'.
„Одговорио сам му: 'Па, Ваши људи су посао обавили заиста темељно, али вероватно постоје две или три ствари које би требало да Вам кажем'.
„И јесам&qуот;, каже Беј.
„Он ме је погледао и рекао: 'То је све?'
„Одговорио: 'Да, то је све'.
„Онда је он прокоментарисо: 'Па и нисте имали посебно узбудљив живот, зар не?'&qуот;
Беј није открио ББЦ-ју шта је о себи рекао Обами у хотелској соби, осим да су у питању биле породичне ствари.
На крају је за потпредседника изабран Бајден.
Менаџер изборне кампање Дејвид Плаф је касније цитирао председника Обаму који је рекао да је избор између њих двојице одлучен „бацањем новчића&qуот;.
Понекад вршиоци провере поставе кандидатима питање које ником другом не би пало на памет, а одговор на њега може да упали црвену лампицу чак и ако не представља разлог за дисквалификацију кандидата.
Гери Гинсберг, који је радио у изборној кампањи бившег америчког председника Била Клинтона 1992. године, рекао је за ББЦ да се сећа како је Ал Гор остао без речи када је током провере упитан да ли има пријатеље.
Тадашњи сенатор из државе Тенесија, познат по његовој недруштвености, се накострешио.
Али када су га притиснули, није могао да наведе ниједног другог пријатеља осим његовог зета и двојице конгресмена.
Горов скроман круг пријатеља засметао је високом званичнику изборне кампање.
Међутим, од 50 кандидата за потпредседника, ипак је изабран Гор.
Победили су на председничким изборима.
Међутим, Гор није био много омиљен у народу.
- Покушаји убиства Регана и Трампа: Дани који су могли да промене свет
- Председник и порно звезда: Зашто је прича о Трампу и Сторми Данијелс важна
- Четири потенцијална сценарија која би могла да преокрену америчке изборе 2024.
- Доналд Трамп притвореник број П01135809, али је изашао на слободу
Некада је поступак провере био углавном неформалан и много мање инвазиван, јер се сматрало непристојним задирати у приватност сенатора и гувернера.
Међутим, то се променило због два катастрофална избора.
Демократски кандидат за Белу кућу Џорџ Мекгаверн је 1972. године сменио његовог кандидата за потпредседника после само 18 дана.
У питању је био сенатор из државе Мисурија Томас Иглтон, кога је одабрао на основу двоминутног разговора телефоном и без провере његове прошлости.
Медији су скоро моментално објавили вест да је деценију раније Иглтон био на терапији електрошоковима у болници због клиничке депресије.
Помоћници Ричарда Никсона почели су у разговору са новинарима да постављају питање: „Како може да се верује Мекгаверну након што је на изборну листу уврстио лудог човека?&qуот;.
На председничким изборима те године у новембру, републикански кандидат је убедљиво победио демократског противкандидата.
Након што је још једна срамота преокренула трку за Белу кући 1984. године, испитивачи су проширили обухват провере да би пажљивије испитивали чланове породица кандидата за потпредседника.
Те изборне године демократском кандидату Волтеру Мондејлу требало је нешто велико у трци против Роналда Регана, па је за његовог потпредседника одабрао жену, Џералдин Фераро.
То је био први пут да је једна од две највеће политичке странке у САД-у номиновала жену за функцију потпредседника.
Међутим, током кампање су испливале информације о сумњивим финансијским подухватима њеног супруга који се бавио изградњом и некретнинама.

Могући кандидат за потпредседника понекад заблиста на разговору, али закаже на политичкој сцени.
Тим који је водио кампању републиканског председничког кандидата Џона Мекејна 2008. године имао је на располагању само 72 сата да испита Сару Пејлин.
Тада је 44-годишња гувернерка Аљаске упитана како би одреаговала у кризној ситуацији по националну безбедност, када је председник привремено онемогућен да врши дужност због операције.
У овом сценарију, директор националне обавештајне службе одлази код вршитељке дужности председника, Пејлин, и обавештава је да је лоциран Осама Бин Ладен.
Авион надлеће то место и спреман је да убије вођу Ал Каиде.
Али очекује се већи број цивилних жртава.
„Да ли настављамо акцију?&qуот;, питао ју је испитивач.
„Да&qуот;, одговорила је, „искористила бих прилику јер сам председница Сједињених Држава, то је наш заклети непријатељ који је крив за смрт више од 3.000 Американаца.
„А касније ћу клекнути и тражити опроштај за невине душе чије сам животе узела&qуот;.
Испитивачи су били прилично задивљени оваквим одговором.
Ипак, након што је представљена као кандидаткиња за потпредседницу, испоставило се да је Пејлин неспособна да одговори на једноставно питање новинара - које новине чита.
Убрзо се показало да је склона гафовима и неспремна за високу политичку функцију.
Чак и када је поступак провере строг и темељан, коначну одлуку увек доноси кандидат за председника.
Џорџ Буш Старији - један од 15 америчких потпредседника који су касније били председници - водио се личним осећајем када је 1988. године за његовог потпредседника у кампањи одабрао мало познатог сенатора државе Индијане, Дена Квејла.
Иако су победили на изборима, сматрало се да је Квејл, 41, био већа сметња него допринос изборној листи, како је наведено у књизи „Први на реду&qуот;, Кејт Андерсен Брауер, америчке новинарке која је ауторка неколико књига о Белој кући.
Током кампање 1988. године, кандидата за потпредседника је у авиону новинар упитао: „Која Вам је омиљена књига?&qуот;.
Квејл се окренуо ка супрузи Мерилин.
„Која ми је омиљена књига коју сам прочитао?&qуот;, упитао ју је на запрепашћење његовог политичког саветника.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 08.02.2024)
