Претплаћени на олимпијске медаље: Отписани ватерполисти Србије преко САД до трећег узастопног финала
Ватерполисти Србије у трећем узастопном олимпијском финалу, а за злато ће се у недељу борити са Хрватском.
Нема много спортских законитости за које сви извесно знају да ће се десити, али изгледа да је медаља ватерполиста Србије на Олимпијским играма једна од њих.
У седмом узастопном олимпијском полуфиналу, обезбедили су и треће узастопно финале, где ће бранити титуле из Токија 2021. и Рио де Жанеира 2016. године.
Контролисали су репрезентативци Србије већи део полуфинала против Сједињених Америчких Држава, и до краја успели да одрже предност - 10:6.
После нешто слабијих мечева на почетку Олимпијских игара - и велике смене генерација - „делфине&qуот; су многи отписали, али су се вратили када је то било најважније.
Српски ватерполисти ће се за злато борити против актуелног светског првака Хрватске, која је у другом полуфиналу победила Мађарску 9:8.
Србија је досад у Паризу стигла до укупно четири медаље, пошто су претходно стрелци Дамир Микец и Зорана Аруновић и тенисер Новак Ђоковић освојили златне медаље.
Хрватска је освојила шест медаља до сада - злата у џудоу и веслању, сребро у тенису и три бронзе - стрељаштво, бацање диска и теквондо.
- Ватерполисти Србије у олимпијском полуфиналу - „Надам се да су сви пали на кладионици&qуот;
- Од њих је све почело: Како је на северу Војводине посејано златно семе југословенског ватерпола
- Олимпијски шампиони и шампионка се вратили кући - сузе, цвеће и „А сад адио“ на дочеку
- Пет разлога пада ватерполо репрезентације Србије (и како даље)
Најбољи у селекцији селектора Уроша Стевановића био је Никола Дедовић са четири гола, три је додао Никола Јакшић, а по један Немања Вицо, Сава Ранђеловић и Петар Јакшић.
„Одбрана је функционисала најбоље и она нам је донела победу. Идемо даље, освојили смо медаљу, нећемо се задовољити овим&qуот;, изјавио је после меча Милош Ћук.
У табору Американаца, које са клупе предводи некадашњи селектор Србије Дејан Удовичић, најефикаснији је био Марко Вавић са два гола.
„Заслужена победа Србије, очекивали смо да играју на овај начин, припремали се, али не можеш да победиш ако не користиш играча више&qуот;, рекао је Удовичић, садашњи селектор америчке репрезентације.
Ватерполисти Србије у Паризу су прешли дуг пут, који лако може добити епитет „од трња до звезда&qуот;.
У првом мечу савладан је Јапан (16:15), потом су уследили порази од Аустралије (8:3) и Шпаније (15:11), као и победа над Француском (15:8) и пораз од Мађарске (17:13).
Велика драма је била у четвртфиналу, када су савладали Грчку 12:11 - у репризи олимпијског финала из Токија - и то голом капитена Јакшића у последњим секундама меча.
„Најбоље две утакмице биле су нам четвртфинале и полуфинале&qуот;, изјавио је селектор Србије Урош Стевановић после победе над САД.
„Сад заборављамо ово и гледаћемо да се опоравимо за финалну утакмицу.&qуот;
Уз ватерполисте, медаље су Србији у Паризу до сада су донели Новак Ђоковић, као и стрелци Дамир Микец и Зорана Аруновић - и то све златне.
Ипак, ватерполисти су ти који су медаљу донели сваки пут још од Сиднеја 2000. године.
Ток меча
Почело је егал борбом.
Мрежу је први затресао Марко Вавић, амерички ватерполиста српског порекла.
Капитен Јакшић је узвратио за 1:1, али су убрзо Американци у једном нападу имали чак двојицу играча више у базену и ето гола за 2:1.
Сава Ранђеловић, двоструки олимпијски шампион, потом са дистанце погађа за 2:2, како је и завршена прва четвртина.
Имали су Американци почетком другог дела игре прилике за вођство, неколико пута и играча више, али нису били прецизни.
Зато јесте Петар Јакшић, дебитант на Олимпијским играма, који погађа за 3:2 на асистенцију брата Николе.
У следећем нападу његов старији брат Никола Јакшић погађа за два кола предности.
Американци са дистанце смањују на 4:3, у првом голу из позиционе игре, да нису имали играча више.
Никола Дедовић повећава на 5:3, такође током играча више, када су судије морале да прегледају снимак не би ли утврдили да ли је лопта заиста прешла гол линију.
Американци враћају већ у следећем нападу - 5:4.
Дедовић после једне полуконтре поново повећава на два гола предности, а тим резултатом 6:4 завршено је и прво полувреме.
Наставио је Дедовић у истом ритму и почетком треће четвртине.
Имали су „делфини&qуот; на тренутак два играча више, што је искористио за трећи гол у низу - 7:4.
Ватерполисти САД већ у следећем нападу узвраћају, када Вавић погађа за 7:5.
Најбољи стрелац турнира Душан Мандић средином треће четвртине и даље је био без гола, али је одлично проиграо Немању Вица, који погађа за 8:5.
Репрезентативци Америке у следећем нападу, са играчем више, смањују на 8:6.
Мандић затим погађа пречку, али ватерполисти САД до краја треће четвртине нису успели да се додатно приближе.
Четврти део почео је новим голом „делфина&qуот; са играчем више.
И поново Дедовић - 9:6.
Американци зато никако нису успевали да смање разлику, али је зато Јакшић погодио за великих четири гола предности - 10:6.
Ватерполисти САД до краја не само да нису успели да се врате у меч, него више ниједан гол нису постигли.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 08.09.2024)

















