Израел прихватио да идуће недеље настави преговоре о примирју у Гази

Израел је прошле ноћи прихватио да 15. августа настави преговоре о примирју у Појасу Газе и ослобађању талаца које тамо држи палестински покрет Хамас.
Израел је то одлучио после интервенције САД, Египта и Катара који су упозорили обе зарац́ене стране да "више нема времена за губљење или изговоре" и даље одлагање.
Тај мали напредак долази док се настављају борбе у Појасу Газе, са најмање 18 мртвих у четвртак у израелским нападима на две школе према палестинском исламистичком покрету Хамас, и у време страха од општег рата на Блиском истоку.
"После предлога САД и посредника, Израел ц́е 15. августа послати делегацију преговарача на локацију на којој ц́е бити договорени детаљи конкретизације споразума", саопштио је кабинет премијера Бењамина Нетањахуа.
Вашингтон, Каиро и Доха позвали су супротстављене стране да наставе разговоре 15. августа, указујуц́и да је оквирни споразум "сада на столу и недостају само детаљи његове примене".
"Као посредници спремни смо, ако буде потребно, да изнесемо коначан предлог који би могао да реши питања примене (споразума) на начин који испуњава очекивања свих страна", пише у тексту власти САД, Египта и Катара.
Катар је вец́ месецима укључен у преговоре иза кулиса, уз подршку Каира и Вашингтона, како би покушао да постигне примирје и договор о ослобађању талаца које је Хамас киднаповао из Изрела и држи у Појасу Газе.
Изгледи за прекид непријатељстава зависе од договора у фазама, почевши од прекида ватре.
Најновије расправе биле су засноване на оквиру који је крајем маја поставио председник САД Џозеф Бајден (Јосепх Биден), за који је рекао да га је предложио Израел.
"Дошло је време да се закључи прекид ватре и споразум за ослобађање талаца и заробљеника", пише у тексту, према којем "нема више времена за губљење нити изговора да било која од страна оправдава даље одлагање".
Такав развој догађаја долази након што је Хамас поставио на чело Јахју Синвара, кога израелске власти оптужују да је један од организатора напада којег је тај исламистички покрет покренуо 7. октобра на Израел, те тај став изазива бојазан да ц́е ионако тешки преговори постати још тежи.
Израел је обец́ао да ц́е "елиминисати" Синвара, који се није појављивао у јавности од 7. октобра.
За десет месеци рата сви покушаји посредовања су пропали, а рат, који је, према Хамасу, оставио готово 40.000 мртвих на малој опкољеној палестинској територији, погоршао је тензије на Блиском истоку између Ирана с једне стране и оружаних група које подржава, и Израела с друге стране.
Дипломатски напори се настављају у свим правцима како би се избегло заоштравање у читавом региону, након што је Иран обец́ао одмазду за убиство лидера Хамаса Исмаила Ханијеа 31. јула у Техерану, за шта је Техеран окривио Израел, а дан раније Фуад Шукр, војни вођа либанског Хезболаха удруженог са Хамасом, убијен је у израелском нападу у јужном предграђу Бејрута.
(Бета, 09.08.2024)