Olimpijske igre u Parizu 2024: Bokserka Iman Helif osvojila olimpijsko zlato posle silnih rasprava o njenom polu

Južne vesti 10.08.2024  |  BBC News na srpskom

Reuters Iman Helif je olimpijska šampionka u poluteškoj kategoriji Godinu dana nakon što je diskvalifikovana sa Svetskog prvenstva jer je ocenjeno da ne ispunjava kriterijume da se takmiči u ženskoj kategoriji, Alžirka Iman Helif osvojila je zlato u boksu na Olimpijskim igrama u Parizu.

Po osvajanju zlata, rekla je da su „napadi na njenu rodnu podobnost" dali „još slađi ukus" njenoj pobedi u poluteškoj kategoriji. Alžirki je bilo zabranjeno da se takmiči na prošllogodišnjem Svetskom prvenstvu u boksu jer nije prošla testove o polnoj podobnosti, ali joj je dozvoljeno da se takmiči u Parizu. U finalnoj borbi pobedila je svetsku šampionku Jang Liua iz Kine jednoglasnom odlukom sudija posle pet rundi. „Potpuno sam kvalifikovana da učestvujem u ovom