Вучевић: У Хрватској се крше елементарна права Срба

Бета 28.08.2024

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да осуда певача крајишке групе "Јандрино јато" у Хрватској, јер је певала српске патриотске песме, представља директно кршење основних људска права Срба у тој земљи.

"Шаљу нам сигнал да чудна правила и вредности важу о ЕУ. И чини ми се потпуно супротно од онога како ми разумемо правила и вредности ЕУ. Ово је директно кршење елементарних људских права, али то траје у континуитету", казао је Вучевић на конференцији за новинаре поводом осуде те групе због песме "Марширала краља Петра гарда", као и недавног хапшења српског адвоката Немање Берића.

Он је констатовао да се у Србији "више кука за Северином него за једним Србином који је ухапшен или страдао".

"Овде ће вам многе невладине организације много више жалити за једном гранчицом, а никада нећете чути да осуђују терор над Србима на Косову и Метохији. То је ван њиховог описа рада или ван обавеза у односу на оне који их финансирају", казао је Вучевић.

Додао је да многи његови пријатељи Крајишници воле групу "Јандрино јато", а да он баш воли песму "Марширала краља Петра гарда", јер је то слободарска песма.

"Да нас све подсетим, а и ове који прогањају оне који певају ту песму, да је тај краљ Петар баш донео слободу и овима који данас хапсе због те песме. Да није било краља Петра И и његовог сина краља Александра И Карађорђевића, не би они данас имали државе и не би се ослободили од оних монархија које су их контролисале вековима. Вероватно је то вид захвалности", рекао је Вучевић.

Позвао је све да на друштвеним мрежама и Јутјубу погледају скуп у Имотском где су се певале усташке песме.

"Кад се велича усташтво у најтврђем или најпунијем облику, то је нормално и ту нико не одговара. Не бисмо желели да ишта слично влада у Србији икада, односно оно што они раде", рекао је Вучевић.

Вучевић: Влада Србије наставља дијалог са НВО, али оне треба да имају транспарентно финансирање

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да Влада наставља дијалог са невладиним организацијама (НВО), али и да инсистира да НВО имају транспарентно финансирање.

Вучевић је истакао да нема никакав проблем да све институције државе имају комуникацију са НВО и да се радује наставку сарадње са Националним конвентом ЕУ.

Он је тако одговорио на новинарску молбу након седнице Социјално-економског савета да покоментарише отворено писмо Националног конвента ЕУ упућено њему и председници Скупштине Србије Ани Брнабић у којем се тврди да су се укључили у кампању високих државних званичника против цивилног сектора, као и на питање како види сарадњу са цивилним сектором.

"Немам никакав проблем да све институције државе имају комуникацију са НВО, али често долази до пермутације да су НВО основане да се баве једним пољем активности, а онда улазе у чисту политику, стварају привид да су суштински политичке странке без политичке одговорности, да не излазе на изборе, а да себи дају за право да су доносиоци политичких одлука", казао је он.

Он сматра да би онда такве НВО требало да постану део политичког дискурса Србије и да узму учешће на изборима на било ком нивоу.

"То је увек најбоља прилика да заступате ваше идеје и достигнете циљеве", сматра премијер.

Истовремено, за њега је необјашњиво, зашто нека држава финансира НВО у другој држави.

"То је питање које ће остати вечно, али Србија је довољно демократска држава да је све дозвољено. Ја само инсистирам као председник Владе Србије, а и председник највеће странке, да као што политичке странке морају да имају транспарентно финансирање, да то исто важи и за НВО", рекао је Вучевић.

Истакао је да то не значи да је иком угрожено функционисање, јер се онда може поставити обрнуто питање.

"Уколико се инсистира на јавном и транспарентном приказу финансирања политичких странака, да ли то значи да се угрожава и рад политичких странака? Зашто се другачије посматра када говоримо о НВО? Замислите да Србија одлучи да финансира неке НВО у другим државама. Да ли би неко рекао да се мешамо у унутрашње ствари те државе", запитао се Вучевић.

(Бета, 28.08.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »