Bajinobaštanin savladao najprestižniji svetski ultra maraton

Zoom UE pre 11 dana

BAJINA BAŠTA-Nikola Živanović, član planinarskog kluba „Tara“ iz Bajine Bašte, proteklog vikenda završio je trku koja se smatra krunom u svetu ultra maratona. Ovaj uporni i strastveni planinski trkač uspeo je da završi jednu od najprestižnijih i najzahtevnijih trka na svetu – Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB). Ova trka se odvija se na teritoriji 3 zemlje, Francuske, Italije i Švajcarske, sa startom i ciljem u Šamoniju, na stazi dugoj 100 milja odnosno 176 kilometara sa čak 9.915 metara kumulativnog uspona i

Nikola je trku završio za malo manje od 45 sati, čime je postao tek 12. Srbin koji je u poslednjih 20 godina uspeo da savlada ovaj neverovatan izazov. Ovakvo postignuće nije došlo preko noći – Živanović se više od decenije bavi trejl trčanjem a zadnje dve godine je posvetio pripremama za ovu trku. Samo ove godine je u sklopu treninga pretrčao oko 2200 kilometara i savladao 90.000 metara uspona. Pored toga, iskustvo je gradio i na sličnim trkama u Srbiji, S.