Нови Сад: Опозиција поднела кривичну пријаву против Милене Табаковић

Све опозиционе одборничке групе у Скупштини града Новог Сада поднеле су данас Основном јавном тужилаштву у том граду кривичну пријаву против директорке Института за јавно здравље Војводине Милене Табаковић због тога што је грађанима ускратила податке о исправности воде за пиће, позивајући се на заштиту података.
Како је појаснио председник одборничке групе "Крени-промени" Стеван Бабић, Табаковић је у свом одговору на захтев Покрета обнове Краљевине Србије (ПОКС) да тој странци достави анализе пијаће воде, одговорила да то није у могућности због тога што је у питању професионална и пословна тајна.
"Градска управа није приватна фирма или неко физичко лице, појединац, које је узорковало воду на неком свом породичном бунару, па чак и у том случају не би смело да буде тајна. У питању је јавна установа која је узорковала воду коју пијемо ми грађани и ту не сме да постоји било каква тајна или сакривање од грађана", прецизирао је Бабић.
Опозиција због тога сматра да је својим поступком Табаковић починила кривично дело и повредила Кривични законик из члана 268. који предвиђа казну затвора за онога ко ускрати информацију које се тичу јавног здравља и животне средине.
Сматрају да је прекршила и Устав Србије у члановима 51. и 71. као и Закон о заштити животне средине.
У међувремену, Покрет обнове Краљевине Србије пустио је у јавност резултате истраживања квалитета пијаће воде од 10. августа у Сремској Каменици, које је Институту за јавно здравље Војводине проследио један приватни корисник, а из којих се види да је у води присутна бактерија "Псеудомонас аеругиноса", због чега се та вода не препоручује за употребу.
Портпарол ПОКС-а Драган Миличевић појаснио је да је у питању резултат анализе који им је проследио забринути грађанин, оценивши да то најбоље показује колико је неповерење грађана у институције.
"Они су почели да испитују воду самостално, приватно су почели да носе налазе у Институт за јавно здравље Војводине и један од таквих примера се десио у Каменици, где је утврђено да у води постоје бактерије. Постоји могућност да постоји још таквих примера у Новом Саду," навео је Миличевић.
Најавио је да ће од Града тражити да им достави све анализе које им је ускратио Институт за јавно здравље Војводине, као и да ће се на одлуку директорке Института жалити Поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности.
Из опозиције додају да још немају никаквих информација о томе шта је Више јавно тужилаштво предузело поводом њиховог званичног захтева од 27. августа, да испита чињенице у вези са ситуацијом са пијаћом водом и да, уколико има кривичног дела, гони одговорне по службеној дужности.
(Бета, 12.09.2024)