Мравље колоније: Ампутација ноге спасила другом мраву живот, тврди студија
Истраживачи су одавно почели да примећују запањујуће сличности између мрављих друштава и људских заједница, нарочито у структурама и личним односима. Сада су научници мало више расветлили сложеност мрављег понашања.

Истраживачи су одавно почели да примећују запањујуће сличности између мрављих друштава и људских заједница, нарочито у структурама и личним односима. Сада су научници мало више расветлили сложеност мрављег понашања.
Истраживачи су приметили изузетан феномен код флоридских мрава столара, распрострањене смеђе врсте.
У револуционарној студији, група задужена за рад на студији забележила је како ови мрави ампутирају ногу другог мрава да би му спасили живот.
„Ово је први случај у животињском свету где је забележено да колеге одстрањују део тела друге животиње да би му сачувале живот&qуот;, записао је Ерик Френк, бихевиорални еколог са Универзитета у Вирцбургу и водећи аутор студије, у истраживачком раду.
- Мрави који могу да нањуше рак
- Време је за десерт - кад се мрави госте меденом росом
- Дејвид Атенборо: „Свет би био горе место без наших прича“
У студији се помиње нови случај хируршке интервенције међу животињама, наглашавајући до сада невиђени ниво алтруистичког понашања.
Иако је већ раније примећено да су мравља друштва склона старању о рањеним колегама и жртвовању живота да би одбранили колонију, ово је први документовани случај тако директне интервенције која спасава живот, кажу експерти.
Ова опсервација даје нову димензију нашем разумевању понашања мрава и њиховог капацитета за сложене, несебичне радње.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Мравља друштва показују широк дијапазон понашања која одражавају људске обичаје.
Неке врсте сакупљају лишће и гранчице, узгајају гљиве на њима, а потом једу те гљиве као храну у њиховим гнездима.
Друге практикују облик узгоја инсеката, чувајући лисну ваш у гнездима и извлачећи из њих течност богату хранљивим састојцима познату као „млечна роса&qуот;.
На прагу моје куће једног дана, видео сам како један мрав набија главу другог мрава на властиту антену, док вуче беживотно тело другог за собом ногама.
Доктор Пријадаршан Дармараџан, ентомолог са АТРЕЕ у Бангалору, каже да сукоби могу да избију међу мравима исте врсте ако потичу из различитих гнезда.
Спорови се често воде око ресурса као што су храна и станиште.
У најинтригантније понашање мрава спада понашање такозваних „мрава поробљивача&qуот; - они нападају гнезда других врста, отимају њихове младе ларве да би их одгојили као робове у властитим колонијама.

„Мрави поробљивачи немају никакав однос са мравима које поробљавају; то је чисто питање коришћења тих заробљених мрава за извршавање задатака за њихову властиту колонију&qуот;, каже доктор Баидја, ентомолог из Центра за истраживање животне средине Арања на Гои.
Њихов главни циљ је да опљачкају ресурсе ривалских колонија.
„Током таквих битака, мрави из нападнуте колоније браниће гнездо великом ратоборношћу. Међутим, ако мрави окупатори успеју да заробе краљицу, одбрамбене активности мрава стражара и мрава радника ће се обуставити, практично предавши колонију&qуот;, каже Саханашри, стручни сарадник са АТРЕЕ у Бангалору.

Друштвена структура мрава
Мравље колоније имају краљице, мужјаке, раднике и војнике.
Сви имају јасно дефинисане улоге.
У мрављим колонијама, већина мрава су женке, али само одабрани број поседује способност размножавања.
Репродуктивни мрави су познати као краљице.
Мужјаци мрава, који су такође у колонији, малобројнији су и имају само једну сврху: да се паре са краљицом, чији заробљавање може да значи крај постојања колоније.
„Краљица је кључна за формирање и одржавање колоније. Ако је она изгубљена, опстанак колоније је доведен у питање. Стога, други мрави ће често ризиковати животе да би је заштитили током инвазије&qуот;, каже доктор Баидја.
Пре сезоне расплода, краљице и репродуктивни мужјаци напуштају гнездо да би учествовали у свадбеном лету - ритуалу парења током ког краљица бира мужјака из друге колоније у ваздуху.
После парења, краљица слеће, одбацује крила и оснива ново гнездо под земљом, где почиње да леже јаја.
Јаја се излежу у мраве раднике који ће помоћи у ширењу нове колоније.
Овај процес потцртава кључну улогу краљице у одржавању колоније и зашто њено заробљавање може да доведе до пада читаве колоније.

Хијерархија у мрављим колонијама
Мравље колоније испољавају добро дефинисану хијерархију, са јасно одређеним улогама додељеним различитим типовима мрава.
„Комуникационе стратегије мрава су изузетно софистициране&qуот;, објашњава доктор Баидја.
„Ове стратегије, у комбинацији са њиховом друштвеном природом, разлог су зашто су мрави спремни да дају животе да би заштитили колонију.&qуот;

Мрави оперишу са колективним приоритетом, стављајући добробит колоније изнад преживљавања појединца.
Доктор Баидја објашњава: „Примарни циљ свих живих организама је да произведу здравог потомка и осигурају продужетак њихових гена. У мрављим колонијама, сви мрави су практично сестре, они деле око 75 одсто генетског састава. Њихова краљица је једина јединка која се размножава, а њена јаја су кључна за будућност колоније.&qуот;
Он додаје: „Стога, мрави радници и мрави војници се усредсређују на храњење и заштиту краљице, негујући ларве и усмеравајући развој нових мрава.&qуот;
Ова дубоко укорењена посвећеност преживљавању колоније објашњава зашто ће мрави отићи веома далеко, чак и жртвовати властите животе, током инвазије.
Како мрави комуницирају?
Мрави се умногоме ослањају на чулну антену за комуникацију и преживљавање.
Ове антене, две танке структуре које им расту из главе изнад очију, кључне су за њихове свакодневне функције.
На пример, кад мрав открије извор хране сувише велик да би га сам искористио, он обележава локацију феромонима.
Овај хемијски траг служи као џи-пи-ес систем, наводећи друге чланове колоније до хрпе хране.
„Ако мрави изгубе антене, они губе способност навигације, комуникације и предосећања опасности. У суштини, антене су кључне за преживљавање мрава&qуот;, каже доктор Дармараџан.

Храњење колоније
Мрави имају иновативан начин обележавања хране да би привукли друге мраве, тако што је колективно преносе на безбедно место за јело, а потом се тамо госте као група.




Овај изузетан систем комуникације потцртава сложеност живота у мрављем друштву.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 09.19.2024)
