Генерални секретар УН: Стање у свету је 'неодрживо'

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш упозорио је данас светске лидере да некажњивост, неједнакост и неизвесност стварају "неодрживи свет"."Не можемо овако даље", рекао је Гутереш у Њујорку, на почетку годишње дебате Генералне скупштине УН у којој учествују шефови држава и влада и други лидери.
Указавши на продубљавање геополитичких подела, ратове којима се не назире крај, климатске промене и нуклеарно оружје и на оружје у настајању, рекао је да човечанство "иде ка незамисливом: буре барута прети да прогута свет".
"Изазови са којима се суочавамо су решиви" ако се међународна заједница супротстави неизвесности неконтролисаних ризика, неједнакости која је у основи неправде и примедби, и некажњивости која подрива међународно право и оснивачке принципе УН, указао је он.
Данас све вец́и број влада и других сматра да "имају право на картицу 'бесплатан излаз из затвора' ", рекао је он алудирајући на награду у друштвеној игри "Монопол".
Састанак светских лидера почео је у сенци растуц́их подела ус вету, великих ратова у Гази, Украјини и Судану и опасности од још вец́ег сукоба на Блиском истоку.
Гутереш је ставове изнео и у недељу7 на "Самиту УН о будућности" када је такође навео огромне неједнакости, недостатак ефикасног глобалног система који би одговорио на нове, па чак и егзистенцијалне претње, и на разоран утицај климатских промена.
Америчка амбасадорка Линда Томас-Гринфилд рекла је новинарима да ц́е тежиште данашњег говора преседника САД Џозефа Бајдена у Генералној скупштини УН бити окончавање "пошасти рата" и мука две милијарде људи који живе у зараћеним подручјима света.
"Најугроженији људи широм света рачунају на нас да напредујемо, да направимо промене, да им донесемо осец́ај наде", рекла је она.
Међу осталим говорницима данас, на дан отварања генералне дебате су председник Бразила Луиз Инасио Лула да Силва, председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, краљ Јордана Абдулах Други и нови председник Ирана Масуд Пезешкијан.
Ирански председник је у понеделак оптужио Израел да "тражи шири рат" на Блиском истоку и поставља "замке" којима ће то изазвати.
Он је указао на експлозије пејџера, воки-токија и других електронских уређаја у Либану прошле недеље, за које је окривио Израел, и на убиство Хамасовог политичког лидера Исмаила Ханије у Техерану 31. јула, неколико сати након Пезешкијанове инаугурације.
"Не желимо да ратујемо. Израел је тај који жели све да увуче у рат и дестабилизује регион. Вуку нас до тачке у коју не желимо да идемо." рекао је Пезешкијан.
Председник хуманиране организације "Међународни комитет за спасавање" Дејвид Милибанд је подсетио да је на конференцији у Сан Франциску 1945. године на којој су основане Уједињене нације, тадашњи председник САД Хари Труман замолио делегате да одбаце премису да "сила чини добро" и да је преокрену у "добро је сила", што је садржано у повељи УН.
"Скоро 80 година касније, видели смо ужасне последице неуспеха да се ова једначина окрене. У контекстима као што су Газа, Судан и Украјина, сила је пресудна" рекао је Милибанд.
Годишњи састанак УН на највбишем нивоу који се завршава 30. септембра, уследио је после дводневног "Самита будуц́ности" на којем је прихваћен план за окупљање међусобно све подељених земаља света да би се ухватили у коштац са изазовима 21. века од сукоба и климатских промена, до вештачких интелигенције и права жена.
Тај "Пакт за будуц́ност" на 42 странице позива лидере 193 државе-чланице УН да спроведу обец́ања, а Гутереш је данас рекао да то значи да "вратимо мултилатерализам са ивице попасти".
(Бета, 24.09.2024)