BBC vesti na srpskom

Балкан: У поплавама и клизиштима у Босни страдало најмање 20 људи, потрага за несталима се наставља

Спасиоци из региона трагају за жртвама и рашчишћавају терен у општинама на југоистоку Босне и Херцеговине. Невреме погодило и Црну Гору и Хрватску.

BBC News 07.10.2024
donja jablanica
Реутерс/Марко Дјурица

У поплавама, одронима и клизиштима у Босни и Херцеговини у петак, 4. октобра погинуло је најмање 20 људи, а поједина места су потпуно урушена и одсечена, пренело је сарајевско Ослобођење.

Најтежа ситуација је у општини Доња Јабланица, у Херцеговачко-неретванском кантону, на југу земље, где је страдало петнаест људи.

Тачан број настрадалих још није познат јер се и даље трага за несталима.

„Незванично сам добио информацију да је 20 жртава под рушевинама.

„Успели смо да спасимо једно дете хеликоптером до Мостара&qуот;, изјавио је Зукан Хелез, министар одбране Босне и Херцеговине за Ал Џазиру.

Спасилачке екипе настављају рашчишћавање терена и потрагу за несталима, а у земљи је проглашено ванредно стање.

Непогоде и бујице захватиле су и делове Црне Горе и Хрватске, где је на обали Јадранског мора, у Макарској, бујица однела пут.

Потрази за несталима су се прикључили спасиоци из региона, док се хуманитарна помоћ довози евакуисаним породицама.

Из Србије и Хрватске су упућене екипе спасилаца који са псима претражују терен.


Погледајте снимак:


Јабланица је потпуно затрпана одроном, односно, како се сумња, гранитним отпадом с оближњег каменолома.

„Бујица, поплава, вода је могла да утиче да буде жртава као у Бутуровић Пољу, али не би било овако да није било каменолома.

„Министарка нас је информисала, а добила је информацију и од кантоналног министарства, да је та фирма формирана 2001. године, али да никада није издата никаква документација о концесији и одобрењу за експлоатацију.

„Случај треба препустити правосудним институцијама да истраже, а последица жртава је искључиво обрушавање тог каменолома&qуот;, изјавио је Нермин Никшић, премијер Федерације Босне и Херцеговине.

Mapa najugroženijih područja u Bosni i Hercegovini
ББЦ

Велике поплаве захватиле су централне и југоисточне делове Босне и Херцеговине 4. октобра и изазвале велике проблеме у општинама Јабланица, Кисељак, Фојница и Крешево.

Поплава је однела путеве, мостове и железничке пруге или су их одрони блокирали, док су клизишта затрпала куће камењем и земљом.

Потпуно су уништени делови магистралног пута М-17 који повезује Мостар и Сарајево.

Путна комуникација између Мостара и Јабланице успостављена је у суботу увече 5. октобра, али само за возила спасилачких служби и хитне случајеве.

„Апокалиптичне сцене&qуот; могле су да се виде и у Крешеву, рекао је начелник општине Ренато Пејак.

„Ни пуно старији Крешевљаци ово не памте да је у кратком року пало толико кише, па су мали потоци постали велике реке, а Крешевка је од потока постала велика река која носи мостове&qуот;, изјавио је Пејак за Н1.

Jablanica
Марко Дјурица/Реутерс

Острожац надомак Јабланице једно је од најпогођенијих села у овој општини.

„Ниси могао синоћ (петак 4. октобар) изаћи од ветра и кише. Падало је немогуће. Дувао је ветар, немогуће како је то изгледало&qуот;, испричао је мештанин Хамед Талић за телевизију Н1.

„Пропао је асфалт, брдо је пролетело. Од два сата нисам спавао. Никад се овако нешто није десило. Јесте падало, али оваква штета никада&qуот;, навео је Талић.

„Све расположиве спасилачке снаге из кантона су на терену и пробијају се од Мостара према Јабланици&qуот;, казао је Адил Шута, заповедник Штаба цивилне заштите ХНК-а.

Jablanica
НИДАЛ САЉИЦ/ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк

Обилне кише и у Црној Гори

Поплаве су погодиле и Црну Гору где су односиле путеве и одсекле село Комарницу, док је у градовима вода продрла у куће, преноси агенција Бета.

Улице у појединим местима су под водом, па се аутомобили пробијају кроз бујице да би стигли до одредишта.

Јак ветар је обарао стабла, а од удара грома је једно дрво у Бару преполовљено.

Обилне падавине утицале су и на драстичан раст водостаја река, посебно Мораче и Зете са притокама.


У септембру су поплаве погодиле већи део средње Европе, посебно Пољску, Чешку и Румунију, уз велике материјалне штете и више жртава.

Научници из Светске метеоролошке атрибуције (Ворлд Веатхер Аттрибутион) рекли су да је овај период од четири дана био најкишовитији икада забележен у региону.

Додали су да су поплаве биле толико обимне услед климатским променама.

Европа је континент који се најбрже загрева.

Последњих пет година је у просеку било око 2,3 степена топлије него у другој половини 19. века, према климатској служби Коперник..


Поплаве су у септембру погодиле и централну Европу и однеле десетине живота:


ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 10.07.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »