Фон дер Лејен: Илегалне имигранте депортовати у центре изван ЕУ

Председница Европске комисије Урсула фор дер Лејен је затражила од лидера земаља ЕУ да илегални имигранти буду депортовани у центре изван граница Уније и да тамо сачекају одлуку да ли могу добити азил.
Тај захтев стиже у часу када баш у један такав центар у Албанији стиже први број илегалних имиграната из Италије.
Фон дер Лејен је то предложила у писму шефовима држава или влада ЕУ, који у четвртак и петак заседају у Бриселу, и образложила да "ЕУ није делотворна у удаљавању лица која у Унију стижу илегално, а због глобалних повезаних криза ће миграције наставити да буду најпречи проблем који захтева хитно решавање".
Челница ЕК је јасно указала на то ратни сукоби у Гази и Либану већ изазивају масовно бекство становништва и то преко милион њих, највише у Сирију, за само пар недеља.
Европска комисија је захтевом вођама Уније прећутно подржала такве захтеве Мађарске и Пољске, која је затворила своје границе због доласка илегалних имиграната преко Белорусије, као и Француске чија је влада захтевала да се депортацијама и свим мерама заштите спољних ганица заустави илегална имиграција, док је Немачка увела контролу на шенгенским границама.
Вође ЕУ на самиту треба да размотре проблем неконтролисаног великог прилива илегалних имиграната који је заоштрио унутрашњеполитичку ситуацију у већини држава ЕУ и довео до великог успона крајње десних снага у Унији.
Фон дер Лејен је у писму лидерима Уније истакла да почетак депортације илегалних имиграната, на основу раније критикованог билатералног споразума Рима и Тиране, "мора бити лекција за такав практичан поступак".
Председница ЕК је вођама ЕУ предочила да се хитно мора спречити да банде организованих криминалаца доводе за новац илегалне имигранте на границе Уније, што је донедавно била скоро табу-тема, јер се организовани криминал инфилтрирао и у невладине организације које су помагале имигрантима.
До септембра ове године, у поређењу с истим раздобљем 2023. за две трећине је опала навала миграната са севера Африке, али за 56 одсто се повећао долазак миграната у Шпанију, упозорила је Фон дер Лејен у писму лидерима ЕУ.
Она је указала добар пример сарадње ЕУ са владама Туниса и Либије у спречавању одласка миграната у јужне земље Уније.
А нагласила је и да је "пажња дата партнерима на Западном Балкану, укључујући инсистирање на усаглашавању визне политике и повратака имиграната, допринела да се у овој години за 79 одсто у односу на исто раздобље 2023, смањи долазак миграната" преко Западног Балкана.
(Бета, 15.10.2024)