Кинески и европски стручњаци расправљали о питањима људских права

Бета 29.10.2024

Више од 60 званичника и стручњака за људска права из Кине и европских земаља, укључујући Немачку, Британију, Шведску, Француску, Италију, Шпанију, Португал и Чешку, окупило се у Берлину 22.октобра на семинару посвећеном заштити "нових и надолазећих права", преноси Синхуа.

На семинару су се разматрала кључна питања, укључујући социјална права, економску неједнакост, пресек дигиталне технологије и људских права, као и заштиту људских права у контексту климатских промена.

Ма Хуаиде, потпредседник Кинеског друштва за проучавање људских права и председник Кинеског универзитета за политичке науке и право, истакао је да је заштита права унастајању постала ново питање у глобалном развоју људских права.

Ма је нагласио напоре Кине у заштити безбедности и приватности грађана на мрежи, као и промоцији заштите животне средине и зеленог развоја. Такође је позвао на глобалну сарадњу како би се усвојио приступ "човечанство на првом месту", промовисао прави мултилатерализам ради избегавања неравнотеже у глобалном управљању правима у настајању и подстакло стварање консензуса кроз отвореност и правичност.

Хелга Цеп-Ларуш (Хелга Зепп-ЛаРоуцхе), оснивачица и председавајућа немачког института Шилер, похвалила је кинеску визију заједничке будућности за човечанство, као и иницијативе попут Глобалне иницијативе за развој, Глобалне иницијативе за безбедност и Глобалне иницијативе за цивилизацију, које превазилазе уске геополитичке интересе како би одговориле на савремене потребе људских права.

Јуре Зовко, председник Међународне академије за филозофију наука, нагласио је важност дијалога између цивилизација, позивајући на међусобно учење како би се заштитили људи и њихови животни услови, док се ублажавају ризици повезани с глобализацијом.

Ђианг Ђиангсианг, директор Центра за људска права Универзитета Централног југа, рекао је да разноликост концепата права у настајању и њихова заштита одражава културну разноликост међународне заједнице. Истакао је потенцијал за нова сазнања кроз дубљу сарадњу и размену између кинеских и европских институција и стручњака за људска права.

Први пут одржан 2015. године, семинар, који се сада одржава осми пут, представља институционализовану платформу за дубинску размену и сарадњу у области људских права између Кине и Европе.

Домаћини овогодишњег семинара су били заједно Кинеско друштво за проучавање људских права и Центар за људска права Универзитета Централног југа, док су га организовали Фондација за немачко-кинеску културу, Универзитет у Минстеру и Међународна академија за филозофију наука.

(Бета, 29.10.2024)

Прочитајте још

Кључне речи

Друштво, најновије вести »