Jerinić (ZLF): Ministarstvo pravde u raspravu pustilo pet nacrta zakona u kojima su krupne izmene
Poslanica Zeleno-levog fronta (ZLF) Jelena Jerinić izjavila je danas da je Ministartsvo pravde u javnu raspravu pustilo pet nacrta zakona i da se u nekima unose veoma krupne izmene, iako je "fokus u javnosti na izmenama Krivičnog zakona i Zakona o krivičnom postupku".
"Na taj način će Srpska napredna stranka (SNS) zaokružiti svoj pravni okvir i partijski uticaj na pravosuđe a da nije sproveden nijedan stručni razgovor", rekla je Jerinić.
Kazala je da ministarstvo nije sačekalo mišljenje Venecijanske komisije o Zakonu o pravosudnoj akademiji koje će biti spremno tek početkom decembra.
"Kada su u pitanju Krivični zakonik i Zakon o krivičnom postupku mogli smo da čujemo da se kao izgovor za njihovo hitno donošenje koristi reformska agenda i da je ministarka rekla to traži Evropska unija (EU) i mora da bude usvojeno do kraja decembra", rekla je Jerinić.
Kazala je da su svi izgledi da je SNS potrošila sve pare iz budžeta za "besmislene projekte kao što je Ekspo (EXPO 2027)" i da, kako je dodala, rupe u budžetu treba da popunjava sredstvima iz fondova EU.
Jerenić je rekla da neke od izmena koje su predložene jesu u skladu sa procesom Evropskih integracija, ali da SNS pokušava da "prošvercuje još neka rešenja" koje nemaju veze za EU i evropskim vrednostima.
"Ponovo vidimo jedno populističko pooštravanje politike, vidimo izmene koje će svakako povećati represiju i mogu da budu usmerene na one koji su protivnici režima SNS i postoje izmene koje su namenjene daljem povlašćivanju kriminalne elite na vlasti", rekla je Jerinić.
Podsetila je da je Krivični zakonik menjan sedam puta da bi se pooštrile kazne i da je uvedena kazna doživotnog zatvora.
Kazala je da je sramno što se razgovori o ozbiljnim i velikim promenama zakona ne vode u parlamentu.
Šefica odborničke grupe ZLF u Skupštini grada Beograda Natalija Stojmenović rekla je da će, kada zakoni dođu na raspravu, zahtevati kriminalizaciju rodno zasnovanog digitalnog nasilja.
"U Krivičnom zakonu u kojem se nedeljama raspravlja nema pravde ni za jednu ženu koja je doživela rodno zasnovano digitalno nasilje. Zakoni koji su pred nama ćute o tome da je svaka deseta srednjoškolka po istraživanju Autonomnog ženskog centra žrtva rodno zasnovanog digitalnog nasilja", kazala je Stojmenović.
Stojmenović je kazala da se na dnevnom nivou dešava i onlajn i oflajn nasilje i da država nema adekvatan način da zaštiti žrtvu, niti da spreči nasilje, a u slučaju rodno zasnovanog digitalnog nasilja "ne može da obezbedi ni minimum pravde tako što će nasilje zapravo biti kažnjivo".
"Elementi Krivičnog zakona koji do sada postoje, ne prepoznaju ovo nasilje na adekvatan način i svaljuju odgovornost dokazivanja na žrtvu", rekla je Stojmenović.
ZLF je ukazao da će pokrenuti kampanju koja će se baviti nekim od ovih tema pogotovo onima koje se nisu našle u nacrtu zakona. {Video1:} Ceo video materijal pogledajte OVDE.
(Beta, 31.10.2024)