BBC vesti na srpskom

Пет разлога зашто је Камала Харис изгубила од Доналда Трампа

Харис је постала друга кандидаткиња Демократске странке за председницу која је изгубила од Доналда Трампа, после пораза Хилари Клинтон из 2016. године

BBC News 07.11.2024
Potpredsednica Kamala Haris kao kandidatkinja Demokratske stranke govori na predizbornom skupu u Rankinu, Pensilvanija, obučena u crno
Гетти Имагес
Камала Харис је постала друга кандидаткиња Демократске странке за председницу која је изгубила од Доналда Трампа, после пораза Хилари Клинтон из 2016. године

Доналд Трамп је победио на америчким председничким изборима и осигурао историјски повратак у Белу кућу након што је поразио актуелну потпредседницу Камалу Харис.

Све скупа није било онолико узбудљиво као што су многи очекивали — за разлику од одуженог пребројавања гласова 2020. године, Трамп је одржавао вођство од самог почетка, са већином Американаца у кључним „колебљивим” државама који су гласали за њега.

Харис, која је осигурала номинацију Демократске странке када је актуелни председник Бајден изашао из изборне трке у јулу, друга је кандидаткиња која је изгубила од Трампа, после пораза Хилари Клинтон 2016. године.

Овде анализирамо пет разлога зашто је Харис изгубила од Трампа.

Привреда

Упркос ниској стопи незапослености и јакој берзи, већина Американаца тврди да осећа оптерећење раста цена, а привреда је била велики разлог забринутости за гласаче.

Инфлација, која је после пандемије скочила на ниво који није виђен још од седамдесетих, дала је Трампу шлагворт за моћно питање: „Да ли вам је боље сада него што је било пре четири године?”

Године 2024, гласачи широм света су збацили неколико странака са власти, често мотивисани високим трошковима живота после ковида-19.

Амерички бирачи такође делују жељни промене.

Само је сваки четврти Американац задовољан правцем у којем се креће земља, а две трећине имају песимистично мишљење о привреди.

„Инфлација — делом изазвана Бајденовим огромним програмима трошења—остала је упоран проблем, а сентимент гласача према Бајденовој агенди наставио је да се испољава у озбиљно негативним бројкама које су учиниле кандидатуру Камале Харис великим напором читавим путем”, каже колумниста Форин полисија Мајкл Хирш.

Мало више од половине гласача рекло је да преферира Трампа у односу на Харис због начина на који решава економију — за коју је 31 одсто гласача рекло да је њихов највећи проблем, према ЦНН-овим излазним анкетама.

Бајденова непопуларност

Džo Bajden u plavom sakou sedi
Гетти Имагес
Рејтинг Џоа Бајдена био је око 40 одсто скоро цео мандат

Харис се представила као кандидаткиња промене, али као потпредседница Џозефа Бајдена, имала је проблема да се дистанцира од њеног шефа, чији је проценат подршке остао на око 40 одсто током већег дела његовог мандата.

Ипак, она му је остала верна, упркос томе што су Американци изразили незадовољство начином на који је решавао инфлацију и кризу на америчко-мексичкој граници.

Најбољи пример за ово, према политичким аналитичарима, био је кад се Харис прошлог месеца појавила у АБЦ-евој емисији Вју.

Многи су то доживели као прилику да се представи Американцима који не познају довољно њено порекло.

Уместо тога, демократска кандидаткиња је имала проблема да објасни како ће се разликовати од председника Бајдена и признала „да јој ништа не пада на памет”.

Дејвид Акселрод, бивши саветник Барака Обаме, назвао је тај дијалог — што ће касније бити коришћено у реклами за Трампову кампању — „катастрофалним” по Камалу Харис.

Такође постоји „имиџ кризе” у Демократској странци, рекли су извори за ББЦ.

Један демократски политички оперативац из Вашингтона рекао је новинарки ББЦ-а Иони Велс да странка „мора за почетак да протера елитистичке снобове из ДЦ-а”.

Други су, иако су хвалили напоре кампање, сматрали да је странка имала „проблем са имиџом”, а по главама бирача су се нарочито мотали трошкови живота.

„Тај демократски очај подсећа на разговор који сам водила са једним републиканцем на Трамповом митингу”, каже Велс.

„Он је тврдио да је њихов кандидат у потпуности ‘редефинисао’ Републиканску странку, удаљивши се од њеног имиџа елитног клуба да би постао привлачнији радничким породицама, док су демократе постале 'холивудска странка'.”

Социјална питања

Migranti pokušavaju da pređu zid između SAD i Meksika
Гетти Имагес
Рекордан број људи је прешао из Мексика у САДдо краја 2023. године, али се од тада смањио

Мимо привреде, на изборе често утичу и питања са великим емотивним набојем.

Демократе су рачунале на абортус да би придобиле гласаче, док се Трамп опкладио на имиграцију.

Рекордно високи доласци на границу током Бајденове администрације и утицај имиграната на савезне државе далеко од границе навеле су гласаче да по овом питању више верују Трампу, по анкети коју је спровео Истраживачки центар Пју.

Харис је, у међувремену, водила енергичну кампању за враћање приступа абортусу и осигурала солидну предност од 54 напрема 44 одсто међу женама гласачима, према излазним анкетама Едисон Рисерча.

Међутим, то је била ужа маргина од Бајденових 57 одсто напрема 42 одсто кад су жене у питању 2020. године.

Што се тиче Трампа, 54 одсто његових присталица су мушкарци, док су 44 одсто жене.

На крају, абортус није имао једнако моћан ефекат као 2022. године, кад су демократе прошле боље од очекиваног на изборима средине мандата.

Британско-амерички историчар Најал Фергусон, виши стручни сарадник Института Хувер на Универзитету Стенфорд, каже да су амерички бирачи „недвосмислено одбацили политику протекле четири године”.

Он тврди да су се Американци окренули против неуспеле економске политике која је довела до скока инфлације, спољне политике која је довела до ратова на Блиском истоку и социјалне агенде често етикетиране као „воук” (друштвено освешћена).

„У њеним различитим прогресивним манифестацијама, ова агенда отуђила је не само беле Американце, не само Американце из радничке класе, већ и Латиноамериканце, Хиспаноамериканце, отуђила је људе из читаве земље”, рекао је он за ББЦ Радио 4.

„Демократска странка је добила јасну поруку: амерички народ не жели ту политику. Он жели мир кроз снагу и просперитет без инфлације. Он свакако не жели ‘воукере’ у социјалној политици.”

Неочекиван резултат међу црним и латино гласачима

Donald Trump u plavom odelu na jednom od skupova
Гетти Имагес
Трамп је највише нових гласова добио од латино мушкараца

Трампов повратак у Белу кућу постао је извеснији кад је освојио Пенсилванију и њених 19 електорских гласова — државу коју су демократе изгубиле само једном од 1988. године, кад је Трамп победио Хилари Клинтон 2016. године.

Кампања Камале Харис усмерила је ресурсе у „колебљиве” савезне државе Сунчевог појаса као што су Аризона, Невада, Џорџија и Северна Каролина, надајући се да ће придобити умерене републиканце и независне гласаче незадовољне поделама заосталим из Трамповог доба.

Међутим, та инвестиција се није исплатила.

Уобичајена подршка демократама међу црначким, латино и млађим гласачима се осула и док је Харис успела да задржи извесну подршку у предграђима са становницима образованим на колеџима, то није било довољно да потре Трампову предност у демократским упориштима.

Излазне анкете Едисон Рисерча показују да је Харис освојила 86 одсто црначких гласова напрема 12 одсто, и 53 одсто Латино гласова напрема 45 одсто.

Године 2020, међутим, Бајденове маргине биле су јаче, обезбедивши 87 одсто црначких гласова и 65 одсто Латино гласова.

У великом обрту, Трамп је стекао највећу подршку међу Латино мушкарцима, придобивши њих 54 одсто у односу на 44 одсто за Камалу Харис, у поређењу са Бајденовом победом од 59 одсто напрема 36 одсто у истој групи 2020. године.

Харис, у поређењу са Бајденовом победом из 2020. године, такође је значајно подбацила у изразито републиканским руралним окрузима, спадајући на нивое популарности Хилари Клинтон из 2016. године.

Претерани нагласак на Трампу

Баш као Хилари Клинтон 2016. године, Камала Харис се изразито сконцентрисала на Трампову неподесност за владавину.

Још у раној фази, Камала Харис је поставила трку као референдум о Трампу.

У последњим недељама кампање, појачала је реторику, називајући Трампа „фашистом”, „неконтролисаним” и „нестабилним”, позивајући се на бившег шефа протокола Беле куће Џона Келија и његове тврдње о Трамповом наводном дивљењу Хитлеру.

Поставила је изборе као борбу за демократију, одражавајући Бајденов приступ пре него што је изашао из трке у јулу.

„Камала Харис је изгубила ове изборе кад се готово искључиво усредсредила на нападе на Доналда Трампа”, написао је на Иксу, бившем Твитеру, анкетар Френк Ланц.

„Гласачи већ познају Трампа; они су желели да знају нешто више о плановима Камале Харис за њене прве дане и прву годину на власти.”

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 11.07.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »