Velika potrošnja struje ugrožava primat Irske kao tehnološkog lidera EU

Beta 18.11.2024

Veštačka inteligencija proždire energiju što ozbiljno opterećuje energetski sistem Irske i preti da ugrozi položaj te zemlje kao tehnloškog i digitalnog lidera u Evropskoj uniji, piše portal Politiko.

"Kad god korisnici onlajn strimuju film, ili proveravaju svoj mejl, povezuju se sa bazama podataka, koje su kičma digitalnog sveta", piše politico.eu.

Upravo su te baze podataka i serveri postali temelj rastuće ekonomije Irske, koja je evropsko sedište brojnih tehnoloških kompanija.

Prema jednom istraživanju američke Istraživačke grupe sinerdži, Dablin je po tome treći grad u svetu, i prvi u EU po broju kompanija koje pomoću mreže hiljada servera pružaju takozvane usluge oblaka, odnosno čuvanja podataka. Među takve kompanije spadaju Amazon, Majkrosoft, Gugl i druge.

Brzi napredak veštačke inteligencije sa sobom nosi sve veću potrošnju struje, i procena je da bi ona do 2026. godine mogla da se udvostruči. Sve veći problemi sa energetskim kapacitetima mogli bi da primoraju Irsku da preda svoju titulu tehnološke prestonice Evropske unije.

Irski operator električne mreže EirGrid uveo je, de fakto, moratorijum na dolazak novih tehnoloških kompanija, piše Politiko. Takođe, EirGrid je, prema pisanju medija, upozorio vlasti da je moguć masovni egzodus sadašnjih tehnoloških kompanija ako se situacija ne popravi.  

I ministar ekologije Imon Rajan potvrdio je da "neće biti udovoljeno svim zahtevima za razvoj kompjuterskih centara na održiv način"

Prema podacima irskog zavoda za statistiku, kompjuterske baze podataka su prošle godine "pojele" 21% raspoložive energije u zemlji i pvi put premašile potrošnju domaćinstava u urbanim centrima.

"Postoji opasnost da tempo rasta tražnje premaši brzinu razvoja proizvodnje i infrastrukture", izjavio je jedan portparol irskog državnog regulatornog tela za energetiku, dodajući da među dugoročne rizike spadaju i "restrikcije struje" i "veće cene za potrošače".

"U trenutku kada tehnološki giganti poput Amazona, Majkrosofta ili Gugla ulažu milijarde evra u "klaud" infrastrukturu Evrope koja služi veštačkoj inteligenciji, raspoloživost (u idealnom slučaju jeftine i zelene) energije bi mogla da postane njihov glavni kriterijum za izbor sledeće iinvesticione destinacije", piše Politiko.

U izveštaju istraživačke grupe sinerdži se ocenjuje da bi glavni dobitnici u takvoj situaciji mogle da budu zemlje sa obiljem održive energije i nižim temperaturama vazduha, zato što to smanjuje izdatke za konstantno hlađenje servera. To bi, prema pisanju portala, mogle da budu nordijske zemlje, ali i Francuska sa solidnim udelom nuklearne energije.

Politiko je nedavno pisao da velike tehnološke kompanije u SAD smeštaju svoje centre u blizinu nuklearnih elektrana, a da neke čak i planiraju izgradnju malih modularnih atomskih elektrana.

Majkrosoft ima plan da reaktivira staru nuklearnu centralu na ostrvu Tri milje, u Pensilvaniji, koja je u martu 1979. godine bila poprište najteže nuklearne havarije u istoriji SAD, kada se istopio deo jezgra u jednom od dva reaktora.

(Beta, 18.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Svet, najnovije vesti »