Okrugli sto o kulturnoj razmeni Kine i Srbije
Ambasador Li Ming ocenio je da je ovo događaj od posebnog značaja i napomenuo da se kulturni centar nalazi na mestu nekadašnje kineske ambasade koju je NATO bombardovao 1999.
"Kada se to desilo, to nas je navelo da još više cenimo i popštujemo mir, ali nećemo zaboraviti istoriju. Sada ovo mesto neguje tu ne tako lepu uspomenu", naveo je.{image5}
Događaju su prisustvovali poslanici iz grupe prijateljstva sa Kinom.
"Saznao sam danas da sadašnja poslanička grupa prijateljstva sa Kinom ima više od 100 članova što je čini najvećom grupom prijateljstva. Članovi dolaze iz različitih regiona i delatnosti i verujem da će imati pozitivnu i važnu ulogu u promovisanju razvoja odnosa dve zemlje", rekao je ambasador.
Dodao je da Kina neguje prijateljstvo sa Srbijom i saoseća u teškim trenucima.
“Razmena i saradnja zakonodavnih tela odigrala je važnu ulogu u unapređenju razvoja odnosa dve zemlje. Kina I Srbija udružene su u izgradnji pojasa I puta I podržavaju jedna drugu u procesima modernizacija. Imamo zajedničke ciljeve”, rekao je.{image4}
Ambasador je istakao da su u Srbiji popularni kursevi taj čia (borilačka veština), učenja kineskog jezika i sviranja tradicionalnih kineskih instrumenata, te da su kulturne razmene su sve učestalije među Kine i Srbije.
“Predsednik Si Đinping je tokom posete Srbiji u maju ove godine izrazio nadu da će u tri godine pozvati 300 mladih ljudi iz Srbije da posete Kinu I očekuje se da će ovaj plan početkom sledeće godine biti realizovan uvođenjem direktnog leta za Guangdžou I nakon toga do Šangaja”, rekao je on.
Poslanica Marina Raguš izjavila je da je kultura oblast gde se dva naroda najbolje upoznaju.
“Dvojica predsednika (Si Đinping I Aleksandar Vučić) su izgradili nešto što se retko viđa u bilateralnim odnosima pogotovo u izazovnim političkim vremenima. Lako je biti prijatelj u dobrim vremenima, ali kada vremena postanu ovakva, pred nuklearnim završetkom mnogih kriza I ratova, onda zaista vidite na koga možete da se oslonite I ko vam je zaista prijatelj”.{image3}
Rekla je da Srbija želi u Evropsku uniju, ali da nikada ne zaboravlja prijatelje te da je to odlika samostalne politike.
Članovi dečijeg hora Kineskog kulturnog centra izveli su dve pesme, a predstavljeni su I uživo elementi taj čia. Ambasada je takođe u video zapisu predstavila turističku ponudu Kine.
Kineska medijska grupa (CMG)
(Beta, 25.11.2024)