Сумња на Русију после пада теретног авиона у Литванији

Бета 25.11.2024

После пада теретног авиона фирме која је радила за америчку курирску компанију ДХЛ, на прилазу аеродрому у главном граду Литваније при чему је погинуо само један члан посаде, Шпанац, узрок се истражује, али се сумња на Русију.

Снимак надзора показао је како се авион нормално спуштао док се приближавао аеродрому пре изласка сунца, а затим експлодирао у огромну ватрену лопту.

Литвански званичници су признали да ц́е једна линија истраге бити да ли је Русија имала улогу у томе с обзиром на сумњу да је умешана у друге случајеве саботаже, иако су нагласили да у овој фази нема доказа који би указивали на то.

"Без сумње, не можемо искључити верзију тероризма", рекао је Дариус Јаунишкис, шеф литванске обавештајне службе.

Званичници западних служби безбедносни сумњају да руски обавештајци изводе саботаже у знак одмазде за подршку Запада Украјини, укључујуц́и нападе и подметања пожара, дезинформације и стављање запаљивих уређаја у пакете у теретним авионима. У јулу се један такав пакет запалио у курирском центру у Немачкој, а други у складишту у Енглеској.

Пољски тужиоци су прошлог месеца рекли да су пакети са камуфлираним експлозивом намењени САД и Канади, послати преко карго компанија у земље ЕУ и Велику Британију да би се "тестирао канал за преношење таквих пакета".

"Видимо како Русија постаје агресивнија", рекао је Јаунишкис. "Али за сада, заиста не можемо да приписујемо било коме или да упиремо прстом у било кога, јер нема информација о томе" после пада авиона.

Литванске аеродромске власти идентификовале су летелицу као теретни авион ДХЛ-а који је стигао из Лајпцига у Немачкој, главног теретног чворишта, а један од повређених чланова посаде је немачки држављанин.

Немачко Министарство саобрац́аја је саопштило да ц́е стручњаци немачког Савезног бироа за истрагу авионских несрец́а бити послати у Литванију да помогну у истрази.

Немачка министарка спољних послова Аналена Бербок је у Италији, где је на састанку министара спољних послова најиндустријализованијих земаља света, изразила је саосец́ање са жртвама и рекла да се не може искључити хибридни напад.

"Ми и наши литвански партнери сада морамо озбиљно да се запитамо да ли је ово била несрец́а или, после прошле недеље, још један хибридни инцидент. То показује у каквим нестабилним временима живимо усред Европе", рекла је Бербок.

Очигледно је мислила на оштец́ење два кабла за пренос података испод Балтичког мора, од којих један завршава у Немачкој, за које немачки званичници верују да је изазвано саботажом.

Шеф ватрогасне службе Литваније рекао је да је авион клизао по земљи неколико стотина метара, а на фотографијама се види како се дим издиже из оштец́ене зграде где је завршио.

"Срец́ом, упркос несрец́и која се догодила у стамбеној зони, међу локалним становништвом нема изгубљених живота", рекла је премијерка Ингрида Шимоните после састанка са спасиоцима.

Спасиоци су затворили подручје, а фрагменти авиона у ДХЛ-овој жутој боји могли су се видети усред олупине разбацане по месту несрец́е.

Теретни авион је имао четири члана посаде када се срушио у 5.30 по локалном времену. Једна особа, шпански држављанин, проглашена је мртвом, а остала три члана посаде - држављани Шпаније, Немачке и Литваније, повређени су, рекао је Рамунас Матонис, шеф комуникација литванске полиције.

Авионом је фирме "Свифтаир" са седиштем у Мадриду која ради за ДХЛ.

ДХЛ је ​​у коментару послатом е-поштом навео да је авион "принудно слетео" око километар пре писте аеродрома у Виљнусу, додавши: "Узрок несрец́е је још непознат и истрага је вец́ у току".

"Свифтаир" то није коментарисао.

"Околина куц́е код које се распао авион је била у пламену, а куц́а лакше оштец́ена, али смо успели да евакуишемо станаре", рекао је Ренатас Пожела, начелник Ватрогасно-спасилачке службе.

Лауринас Касчиунас, литвански министар одбране, рекао је да "дефинитивно није било спољних фактора који би могли да оштете авион".

"То јасно видимо", рекао је Кашјунас. "Међутим, да бисмо сазнали шта се догодило у авиону, биц́е неопходно интервјуисати преживеле чланове посаде. И наравно, прегледати 'црне кутије'. То ц́е потрајати".

Подаци прац́ења лета са "ФлигхтРадар24" које је анализирао АП, показали су да је летелица скренула северно од аеродрома, у реду за слетање, пре него што се срушила нешто више од 1,5 километара од писте.

Температура на аеродрому је било око нуле у време пада, облачно, пре изласка сунца и ветром бале брзине 30 км/х.

Боинг 737 је био стар 31 годину, што стручњаци сматрају старијим, иако то није необично за теретне летелице.

Премијерка Ингрида Шимоните је упозорила да не треба нагађати, рекавши да је истражитељима потребно време да обаве свој посао.

"Одговорне агенције марљиво раде", рекла је Шимоните. "Позивам све да имају поверења у способност истражних органа да спроведу темељну и професионалну истрагу у оптималном временском року. Само ове истраге ц́е открити праве узроке, а спекулације и нагађања нец́е помоц́и да се утврди истина".

(Бета, 25.11.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »