U sedištu Uneska u Parizu izložba o srpskim srednjovekovnim manastirima na Listi svetske baštine
Izložba o srpskim srednjovekovnim manastirima na Listi svetske baštine u opasnosti - Dečanima, Gračanici, Pećkoj patrijaršiji i crkvi Bogorodice Ljeviške, otvorena je u sedištu Uneska u Parizu, saopštilo je danas Ministarstvo kulture.
Izložbu je otvorio patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije, koji je, kako se navodi u saopštenju, poručio da je "stavljanjem srpskih svetinja pod svoju zaštitu, Unesko pokazao njihov univerzalni značaj za ceo civilizovani svet, istovremeno ih čuvajući za buduće naraštaje".
Ministar Nikola Selaković je ukazao u Parizu da je "srpska kulturna baština na Kosovu i Metohiji i dalje, u 21. veku, jedno od najugroženijih kulturnih dobara u Evropi".
Kazao je da se četiri kulturna dobra, koja su deo svetske baštine Uneska i imaju prepoznatu izuzetnu univerzalnu vrednost, od 2006. godine nalaze na Listi svetske baštine u opasnosti.
"I pored toga, neprekidni nasrtaji na srpsku baštinu, pokušaji preimenovanja i falsifikovanja istorije postali su gotovo svakodnevica. Samo u periodu 2023-2024. dogodio se 31 napad, od kojih je većina bila usmerena na uništavanje i skrnavljenje kulturnih dobara", izjavio je ministar.
Selaković je podsetio da je "naročito bio dramatičan period posle okončanja ratnih sukoba na Kosovu i Metohiji u junu 1999. godine, kada je, u organizovanim napadima, oskrnavljen, oštećen ili u potpunosti uništen veliki broj srpskih crkava i manastira".
Izložbu povodom 20 godina od upisa Manastira Dečana na Listu svetske baštine organizovalo je Ministarstvo kulture.
(Beta, 25.11.2024)