Preminuo umetnik Raša Todosijević: „Britak do kraja”
Jedan od rodonačelnika konceptualne umetnosti na prostorima bivše Jugoslavije preminuo je u 79. godini.
Konceptualni umetnik Dragoljub Raša Todosijević preminuo je u utorak, 3. decembra u Beogradu, saopštio je Muzej savremene umetnosti.
Jedan je od rodonačelnika ovog pravca u umetnosti u Jugoslaviji.
„Veliki umjetnik, britak do kraja”, izjavio je slikar Tadija Janičić za BBC na srpskom.
Todosijević je jedan od najpriznatijih savremenih umetnika iz Srbije na međunarodnoj sceni, a njegovi radovi su deo kolekcija u muzeju Tejt Modern u Londonu, pariskom Boburu, Ludvig muzeju u Beču i Muzeju savremene umetnosti u Stokholmu.
Predstavljao je Srbiju na 54. Venecijanskom bijenalu 2011. godine.
Dobitnik je nagrade za životno delo Oktobarskog salona, Politikine nagrade, Nagrade grada Beograda, nagrade Sava Šumanović, nagrade Ivan Tabaković, a u Muzeju savremene umetnosti organizovana je njegova velika retrospektivna izložba 2002. pod nazivom „Hvala Raši Todosijeviću”.
„Jedan je od slojevitih autora koji je uz video i performanse, koristio medij slike, instalacije, akvarela", opisuje njegov rad Una Popović, kustoskinja u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu.
Najpoznatiji radovi „Šta je umetnost? (Was ist Kunst?)”, „Bog voli Srbe (Gott liebt die Serben)” - i mnogi drugi obezbedili su mu svetsku reputaciju.
„Koristio je reč, stvarao veze reči i slike, taj igrokaz između vizuelnog i tekstualnog zanimljiv je jer je u službi provokacije, ironije i velikog humora", kaže Popović.
- Marina Abramović za BBC: O 47 godina pauze od Beograda, politici, bolu u performansu i mladima na Balkanu
- Performans u Srbiji od Marine Abramović do danas: Telo kao početak i kraj
- Slobodan Tišma za BBC: „Ne smemo da postavljamo nikakve granice u umetnosti, ako nešto radimo, onda idemo do daske”
Uprkos značajnim priznanjima, činilo mu se da je prihvaćeniji u inostranstvu nego u Srbiji.
„Ja sam ovde kao Robinzon Kruso. U vlastitoj zemlji osećam se izuzetno usamljeno”, izjavio je u intervju za nedeljnik NIN 2018.
Todosijević stasava u vreme kada su umetnici preispitivali i sopstvenu poziciju, ali i položaj institucija, objašnjava Una Popović.
Kao primer toga ona navodi Was is Kunst Marinela Koželj, jedan od najznačajnijih radova koji je nastao 1978. i doživeo nekoliko izvođenja - kao performans, kao video i serija fotografija.
Ovaj rad propituje uloge muškog i ženskog, odnos između umetnika i modela, koji je u ovom slučaju bila Todosijevićeva supruga Marinela, inače istoričarka umetnosti.
„Ona je uvek bila prisutna kao svojevrsna muza, bili su jedan od umetničkih parova koji je opstao."
Raša Todosijević je rođen u Beogradu 1945, odrastao je u Šajkaškoj ulici na opštini Palilula i govorio je da su tri glavne tačke njegovog detinjstva Botanička bašta, gde je voleo da crta, reka Dunav i bioskopi.
Upisao je Vojnu akademiju u Mostaru, ali je ubrzo odustao i upisao Likovnu akademiju.
Osetio je otpor prema tadašnjem ustrojstvu na fakultetu i tvrdio da je više naučio putujući po Evropi, obilazeći muzeje, nego na studijama.
Tokom 1970-ih godina pripadao je neformalnoj grupi šestoro umetnika okupljenih oko Studentskog kulturnog centra u Beogradu.
Zajedno sa Marinom Abramović, Erom Milivojevićem, Zoranom Popovićem, Nešom Paripovićem i Gerom Urkomom propitivao je funkciju umetnosti.
U radovima, od akcija, performansa, instalacija, slika i tekstova razvijao je radikalnu političku analizu.
Pisao je priče i umetničku kritiku.
Među objavljenim knjigama su knjige priča „Čudo u Beogradu” i „Ulaz u raj ili kraj istorije”.
Jedan je od najizlaganijih umetnika iz Srbije, posvećen do samog kraja, a poslednju izložbu „Velika fantazija" je imao u oktobru 2024. u galeriji X vitamin.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 12.03.2024)