Шведски тренд 'нежних' девојака: Лагодан живот без пословних обавеза
Шведска је позната по родној равноправности, али међу младим женама јача тренд одустајања од каријере.

Шведска је у свету позната као земља која се залаже за родну равноправност, па зашто онда младе жене прихватају тренд на друштвеним мрежама који промовише напуштање посла?
Двадесетпетогодишња Вилма Ларсон је радила у продавници прехрамбених производа, старачком дому и фабрици.
Али пре годину дана је дала отказ и постала једна од девојака које добровољно остају код куц́е.
Каже да никада није била срец́нија.
„Мој живот је лагоднији.
„Не мучим се и нисам под великим стресом&qуот;.
- Традиционалне супруге: Како су постале Тикток тренд
- Зашто многе жене стављају партнерову каријеру испред властите
- „Нећу цвеће, хоћу револуцију&qуот;: Где је Балкан по равноправности жена пред законом и у стварности
Њен дечко ради у финансијама и ради од куће.
Док он проводи дане за лаптопом, она је у теретани, на кафи или кува.
Пар је одрастао у малим градовима у централној Шведској, али сада често путују - зиму проводе на Кипру.
„Сваког месеца ми даје плату од новца који заради.
„Али ако ми затреба више, питама га, а ако ми треба мање, онда вишак уштедим&qуот;. објашњава Ларсон.
Објаве о њеном начину живота поставља на Инстаграму, Јутјубу и ТикТоку, где има око 11.000 пратилаца.
Неке њене објаве имају скоро 400.000 лајкова, али каже да не зарађује од садржаја који поставља.
Користи хештегове хеммафлицквäн и хеммафру (у преводу са шведског издржавана девојка и домац́ица) и описује себе као „нежну девојку&qуот; (софт гирл), што је израз који означава лагоднији и женственији начин живота уместо усредсређивања на каријеру.
Такав начин живота је од краја 2010-их микротренд на друштвеним мрежама у различитим деловима света.
Али у Шведској, где се пет деценија промовише да у домаћинству оба партнера треба да приходују, популарност овог концепта је изазвала и изненађење и опречна мишљења.
Највец́е годишње истраживање о ставовима младих у Шведској, које спроводи агенција Унгдомсбарометерн, прво је пре годину дана указало на раст овог тренда у земљи, на основу одговора испитаника старости између 15 до 24 који су предвидели да ће бити популаран 2024. године.
Друго истраживање ове агенције, из августа, указује да овај тренд чак постаје тежња међу млађим ученицама - 14 одсто испитаница узраста од седам до 14 година су себе описале као „нежне девојчице&qуот;.

„Ради се о удаљавању од представе да девојке и жене треба да буду амбициозне и успешне која постоји много година, а која поставља изузетно високе захтеве у погледу успеха у сваком аспекту живота&qуот;, објашњава Јохана Горансон, истраживачица у агенцији Унгдомсбарометерн.
Не постоје званични подаци о броју младих „нежних&qуот; жена које су у потпуности напустиле посао и живе од примања њихових партнера као Ларсон, али Горансон каже да је то вероватно мали проценат.
Међутим, овај тренд је ипак постао главна тема у Шведској, од мишљења која се износе у дневним новинама, преко панел дискусија на Алмедалену, великом годишњем вишестраначком политичком форуму, до шведског јавног сервиса.
Гудрун Шиман, суоснивачица и бивша председница шведске феминистичке странке Феминистичке иницијативе (Феминистискт инитиатив), каже да је учествовала у недавним расправама о овој теми.
Она сматра да је „веома опасно&qуот; да жене живе на рачун њихових партнера и да то представља „корак уназад&qуот; за родну равноправност.
Шиман тврди да су млади Швеђани под утицајем десничарске коалиционе владе у земљи која сарађује са националистичком странком Шведским демократама, као и ширења популистичких идеја у Европи и Сједињеним Државама (САД).
Она такође мисли да нема довољно свести о томе како се живело у Шведској пре него што је земља почела да спроводи политике које промовишу родну равноправност, као што велике субвенције за бригу о деци и заједничко родитељско одсуство.
„Младе жене данас не осећају терет борбе жена за њихова права - право на рад, право на плату и право на економску независност&qуот;.

Са друге стране, странка Шведске демократе има позитиван став према тренду који промовише „нежне&qуот; девојке и жене.
„Мислим да људи треба да одлучују о свом животу&qуот;, каже Денис Вестерберг, портпаролка омладинског крила странке.
„Ако имате економску могуц́ност да то учините [живите од примања партнера], онда је то добро за вас.
„И даље живимо у земљи која нуди све могуц́ности за изградњу каријере.
„И даље имамо сва права, али имамо и право да изаберемо да живимо традиционалније&qуот;.
Осим идеолошких чинилаца, расправе се баве и друштвеним и културним узроцима који утичу на младе жене да напуштају посао или теже лагоднијем начину живота.
Шведска је позната по томе што пружа услове за равнотежу између пословног и приватног живота, где вец́ина запослених има шест недеља годишњег одмора, а мање од један одсто ради више од 50 сати недељно.
Ипак, истраживање агенције Унгдомсбарометерн указује на пораст нивоа стреса међу младима.
Горансон верује да би тренд „нежних&qуот; девојака које желе лагоднији живот могао да буде наставак трендова на послу који су се недавно појавили у свету, као што је минимална продуктивност или залагње познат као „тихи отказ&qуот; (qуиет qуиттинг), који подстичу запослене да не изгарају на радном месту
У међувремену, генерација З (рођени између 1997. и 2012. године) ствара и прихвата садржаје на друштвеним мрежама који славе слободно време, а не циљеве у каријери.
„Ако погледате садржаје о стилу живота на друштвеним мрежама данас, посао није толико заступљен, много су више посвећени вежбању и благостању&qуот;, објашњава Горансон.
„А ако је то слика коју млади људи имају о томе како изгледа нормалан живот, онда наравно, нисте толико узбуђени што осам сати дневно треба да проведете на радном месту&qуот;.
Међутим, можда је највеће питање да ли је овај тренд одговор на недостатке шведске политике о родној равноправности.
Поред Словеније, Шведска има највец́и удео запослених мајки у Европи, али владине статистике показују да жене у хетеросексуалним партнерским односима и даље обављају вец́и део куц́них послова и углавном воде бригу о деци.
Те жене такође узимају 70 одсто родитељског одсуства које финансира држава и вец́а је вероватноц́а да ц́е због стреса отићи на боловање.
Међутим, иако је јаз у приходима између мушкараца и жена и даље мањи од просека у Европској унији (ЕУ) од 12,7 одсто, стоји на око 10 одсто од 2019. године.
- „Додатна смена”: Од жена се на послу очекује емоционални рад који није плаћен
- Зашто се очекује да „она води кућу, а он да помаже&qуот;
- Кокете, девојачки покрет који изазива бурне дебате
Ларсон, која жели да има децу у будуц́ности, каже да је њена одлука да буде издржавана делимично због тога што гледа старије жене како се боре да ускладе каријеру и приватан живот.
„Мислим да многе жене осец́ају да су сагореле због њиховог посла&qуот;, каже она.
„И помислим на моју мајку и њену мајку, моју баку и моју сестру, све њих, оне су увек под стресом&qуот;.
Петер Викстром, шеф одељења за анализу и прац́ење политике Агенције за родну равноправност Шведске коју финансира држава, такође верује да овај тренд може да се тумачи као „рационална реакција&qуот; на „захтеве&qуот; са којима се суочавају младе жене.
Шока Арман, економисткиња у једном од највец́их шведских пензијских фондова СПП-у, каже да не верује да ц́е толико девојака и жена напустити посао да би то имало утицај на економију Шведске.
Међутим, она покушава да објасни Швеђанкама да напуштање радног места (као и непуно радно време) може да утиче на њихове личне финансије, од штедње и пензија, до нивоа плата, ако се врате на посао.
Арман се нада да ц́е тренутне расправе око тренда „нежних&qуот; младих жена које желе лагодан живот послужити да се и политичари и предузец́а пробуде и схвате да још увек има проблема које треба решавати у погледу структурних неједнакости у Шведској.
„Мислим да оно што треба више да забрињава је извор тога, а то су проблеми са менталним здрављем, синдром сагоревања на послу и све то, јер то не погађа само мали број млађих жена које данас желе да буду „нежне&qуот; и да их неко издржава&qуот;, каже она.
- Сексуалне раднице у Белгији прве у свету добиле породиљско и пензију
- „Као деца делили смо чоколаду, али наследство само за бату&qуот;: Зашто се неке жене и даље одричу наследства
- Зашто је генерација З склона конзервативизму
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 12.07.2024)
