Скупштински Одбор данас разматра кандидате за нове чланове Савета РЕМ-а

Бета 20.12.2024

Чланови Одбора Скупштине Србије за културу и информисање разматраће данас у 12 сати предлоге кандидата за чланове новог сазива Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).Нови Савет РЕМ-а бира се након што је претходном, на чијем челу се налазила Оливера Зекић која ће убудуће бити представница за односе са јавношћу тог тела (ПР), истекао мандат 4. новембра, тачно годину дана од када су усвојене измене и допуне медијских закона које су то предвиђале.

До избора нових чланова Савета долази иако је било најаве да би стари могли да остану на тим позицијама док Уставни суд, коме су предложили да покрене поступак уставности Закона о електронским медијима којим је прописано да нови сазив мора да буде изабран до 4. новембра ове године, не донесе одлуку о томе.

Новинарска удружења упозорила су да је конкурс за нове чланове расписан тек крајем новембра, односно четири месеца након истека законског рока 4. августа, када је најкасније морала да буде покренута процедура избора нових чланова.

Фондација Славко Ћурувија, Независно удружење новинара Србије, Независно друштво новинара Војводине и Црта због тога су поднели кривичну пријаву против председнце Одбора за културу и информисање Невене Ђурић.

Представници новинарских удружења нису оптимистични по питању тога ко ће се наћи у новом сазиву Савета РЕМ-а и верују да ће већину и даље чинити чланови који су блиски власти.

Према њиховим оценама, коначни избор новог Савета РЕМ-а не би требало очекивати пре краја јануара или почетка фебруара 2025. године.

Скупштински Одбор требало би, након данашњег разматрања кандидата и евентуалних додатних консултација са предлагачима у наредним данима, да скрати списак на 18 кандидата и упути их Скупштини Србије, која ће на пленуму изабрати девет будућих чланова Савета РЕМ-а.

По један члан Савета РЕМ-а биће изабран од девет предлагача: новинарских удружења; универзитета; удружења чији су циљеви заштита деце; електронских медија; националних савета националних мањина; цркви и верских заједница; Заштитника грађана, Повереника за заштиту равноправности и Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности; Удружења филмских, сценских и драмских уметника и Удружења композитора; Удружења чији су циљеви остваривање слободе изражавања.

Када су у питању кандидати новинарских удружења, Независно удружење новинара Србије предложило је Сњежану Миливојевић и Милеву Малешић, док су "Уједињени ТВ експерти" предложили Дејана Вука Станковића и Петра Кочића.

Међу универзитетима, Универзитет уметности је предложио Ивана Меденицу и Вању Шибалић, Едуцонс Драгана Гузијана и Милорада Вукашиновића, Сингидунум и универзитети у Новом Саду и Приштини такође Вукашиновића и Зорана Јевтовића, а Мегатренд Александра Гајовића.

Једна група удружења чији су циљеви заштита деце предложили су Александру Крстић и Душана Алексића, а друга група Миланку Гвојић и Милорада Милинковића, док је Светска организација Рома предложила Владана Шкорића и Љуана Коку.

Група предлагача из области електронских медија предложила је Јована Витеза и Тању Војводић Митровић, коју је, уз Милоша Рајковића предложила и Нова мрежа Србије, док су и Војводић Митровић и Рајковић кандидати Удружења радио станица РАБ.

Национални савет мађарске националне мањине предложио је Иштвана Боџонија, а национални савет бошњачке националне мањине Мухедина Фуљанина.

Српска православна црква, Римокатоличка црква, Исламска заједница и Јеврејска заједница предложили су Сању Анђелковић и Снежану Миљковић, док је Мешихат исламске заједнице предложио Мевлуда Дудића и Мисала Праменковића.

Повереница за заштиту равноправности предложила је Сашу Мирковића и Гордана Предића, а Заштитник грађана и Повереник за информације од јавног значаја Стевицу Смедеревца и Жарка Ристића.

Удружење драмских уметника предложило је Ивана Лалића и Жељка Хубача, група предлагача музичких и сценских уметника Леонтину Пат и Александру Петровић, а Удружење композитора Војводине такође Пат, као и Иру Проданов Крајишник.

Група невладних организација, односно удружења чији су циљеви остваривање слободе изражавања, предложили су Дубравку Валић Недељковић и Родољуба Шабића.

Скупштински Одбор за културу и информисање, како преноси Н1, због неиспуњавања услова одбио је кандидатуре Родољуба Шабића, Жељка Хубача и Ивана Лалићаса и још три кандидата, чијим предлагачима је наложено да недостатке исправе у року од седам дана. 

(Бета, 20.12.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Друштво, најновије вести »