Đurić za Sinhuu: Srbija i Kina nisu samo partneri, već i prijatelji od poverenja
Beta pre 4 sati
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je u intervjuu za kinesku agenciju Sinhua da Srbija i Kina nisu samo partneri već i prijatelji koji veruju jedan drugom.
Đurić je boravio u zvaničnoj poseti Kini od 19. do 21. decembra na poziv svog kolege, šefa diplomatije Kine Vang Jia koji je i član Političkog biroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine.
U pisanom intervjuu Đurić je ocenio da je državna poseta kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji u maju ove godine unela novi zamah u bilateralne veze.
Dvojica lidera najavili su uspostavljanje kinesko-srpske zajednice sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, označivši vljalo istorijsku prekretnicu u međusobnim odnosima.
"Srbiju i Kinu čvrsto vezuje zajednička podrška i razumevanje za ključne državne i nacionalne interese", rekao je Đurić. On je takođe izrazio zahvalnost Kini na podršci naporima Srbije da očuva svoj suverenitet i teritorijalni integritet u vezi sa pitanjem Kosova i Metohije, piše Sinhua
"Mi ćemo takođe nastaviti da podržavamo naše kineske prijatelje, ne samo kada je u pitanju princip jedne Kine, već i u svim inicijativama koje mogu biti od koristi za mirnu i prosperitetnu budućnost čovečanstva", dodao je on.
Napominjući da ekonomska saradnja Srbije i Kine beleži rekordna dostignuća, pri čemu su obe zemlje imale značajnu korist, Đurić je rekao da će Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine, koji je zvanično stupio na snagu u julu, "dovesti do daljeg rasta međusobne trgovine i veće ravnoteže".
Sinhua podseća da dostignuća bilateralne saradnje uključuju fabriku guma u Srbiji koja je investicija Kine i počela je masovnu proizvodnju u septembru, zajedničke policijske patrole u Hajnanu i uspešno otvaranje nove obilaznice oko opštine Gornji Milanovac u oktobru, koju je izgradila kineska kompanija.
Đurić je rekao da ekonomska saradnja dve zemlje obuhvata mnoge oblasti kao što su putevi, železnica i energetika. Konkretno, mnoga kineska preduzeća su radila sa Srbijom na konkretnim zajedničkim projektima koji su obogatili bilateralnu saradnju.
Đurić je izrazio optimizam u pogledu buduće saradnje. On je rekao da Srbija aktivno učestvuje u saradnji Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope (CEEC) i Inicijativi Pojas i put.
Istovremeno, Srbija je posvećena tome da postane lider u inovativnim tehnologijama u regionu i raduje se produbljivanju saradnje sa Kinom u oblastima u nastajanju kao što su veštačka inteligencija, biotehnologija i digitalna transformacija, rekao je srpski ministar.
"Želimo da realizujemo projekat od velikog značaja za Srbiju, izgradnju srpsko-kineskog industrijskog parka Mihajlo Pupin, koji bi obuhvatio i park visoke tehnologije", dodao je on.
Kulturna i međuljudska razmena Kine i Srbije cveta, a Đurić je istakao da je u prvih 10 meseci ove godine broj kineskih turista u Srbiji povećan za preko 70 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Pojačane avio veze između dve zemlje olakšale su ne samo putovanja već i obrazovnu i tehnološku razmenu.
"Među mladima u Srbiji postoji veliko interesovanje za Kinu, kako za kinesku kulturu, tako i za iskustva u transformaciji društva i visokotehnološkom razvoju bez premca u savremenom svetu", rekao je Đurić.
Sinhua piše da je Treća plenarna sednica 20. Centralnog komiteta Komunističke partije Kine, održana u julu, detaljno razradila sistematski plan za dalje produbljivanje reformi na sveobuhvatan način kako bi se unapredila kineska modernizacija i sprovelo iznelo više od 300 važnih reformskih mera.
Đurić je rekao da ostatak sveta može da uči iz ovoga i da promoviše održivi razvoj i društveni napredak u skladu sa svojim uslovima.
"Srbiji je veoma drago što uči iz iskustava ineskih prijatelja i stvara ekonomiju zasnovanu na znanju, kao i ambijent za razvoj visokotehnološke izvozno orijentisane industrije", dodao je Đurić u intervjuu za Sinhuu.
beta/cmg
(Beta, 23.12.2024)