Обимни напади Русије на енергетску инфраструктуру Украјине за Божић

Русија је данас извела жестоке нападе пројектилима и дроновима на украјинску енергетску инфраструктуру, погодивши термоелектрану и приморавши Украјинце да се склоне у станице метроа у дану када славе Божић.
У ударима на украјинске изворе горива и енергије Русија је употребила 78 ракета и 106 беспилотних летелица, саопштиле су украјинске ваздухопловне снаге. Кијев тврди да је оборио 59 пројектила и 54 беспилотне летелице, и да је онеспособио преостала 52 дрона.
Председник Украјине Володимир Зеленски изјавио је да је руски лидер Владимир Путин "намерно изабрао Божић за напад".
"Шта би могло да буде нехуманије од тога? Они настављају да се боре за то да у Украјини не буде струје", написао је Зеленски на Иксу.
Украјински министар енергетике Херман Халушченко рекао је да Русија поново "обимно напада енергетску инфраструктуру" Украјине.
Државни енергетски оператер Укренерго због напада је започео са превентивним рестрикцијама струје широм земље, што је довело до нестанка електричне енергије у деловима Кијева.
Украјинске ваздухопловне снаге су саопштиле да је Русија испалила више пројектила на области Харков, Дњепар и Полтава, на истоку земље.
Украјински вицепремијер Олексиј Кулеба објавио је на Телеграму да је најмање једна особа погинула у руском нападу на област Дњепар и да проблеми са грејањем постоје у 155 стамбених зграда.
Кулеба је навео и да је 500.000 људи без грејања у области Харков. Локалне власти наводе да је најмање седам удара било усмерено на Харков и да су они изазвали пожаре широм града.
Министар спољних послова Украјине Андриј Сибига рекао је да је једна руска ракета прошла кроз ваздушни простор Молдавије и Румуније.
Највећа украјинска приватна енергетска компанија ДТЕК саопштила је да је Русија јутрос погодила једну њену термоелектрану, наводећи да је то био 13. напад на електроенергетску мрежу Украјине ове године.
У Русији је једна жена погинула и три особе су повређене када су делови обореног дрона јутрос изазвали пожар у тржном центру у граду Владикавказ.
Министарство одбране Русије саопштило је да је током ноћи оборило 59 украјинских дронова, изнад региона Белгород, Вороњеж, Курск, Брјанск и Тамбов, и изнад Азовског мора.
Руске регионалне власти наводе да су четири особе погинуле у украјинском гранатирању места Лгов у Курској области, где је погођено неколико стамбених блокова и козметички салон.
(Бета, 25.12.2024)