Najduža gradska ulica otkrivena na mestu drevne kineske prestonice

Beta pre 17 dana

Arheolozi su otkrili ostatke drevne gradske ulice starije od 3.000 godina na lokaciji Jinsu, ili ruševine Jin, u središnjoj kineskoj pokrajini Henan, prenosi Sinhua.

Arheolozi su sproveli iskopavanja i potvrdili prisustvo glavne ulice sa severa na jug, koja se proteže dužinom od 1,6 kilometara i ima guste tragova točkova na svojoj površini. Ovo otkriće predstavlja najdužu urbanu ulicu ikada pronađenu na mestu koje je bilo prestonica kasne dinastije Šang (Jin) (1600. p.n.e. - 1046. p.n.e.).

Novo otkriće objavljeno je na brifingu koji je održala Nacionalna uprava za kulturnu baštinu 26. decembra, ističući najnoviji napredak u projektu istraživanja arheologije u Kini.

Fini pesak pomešan sa fragmentima keramike i malim kamenom pronađen je na površini ulice. Kulturni ostaci poput bronzanih uzdi za konje i kamenih sekira takođe su otkriveni iz okolnog tla, naveo je Niu ŠiŠanu, istraživač Instituta za arheologiju Kineske akademije društvenih nauka, koji vodi rad na iskopavanju.

"Pre više od 3.000 godina, ova ulica je verovatno bila užurbana, puna kočija i konja, sa neprekidnim protokom saobraćaja," rekao je Niu.

Ovo novo otkriće, zajedno sa prethodno otkrivenim ostacima više ulica i jarkova, otkriva uzorak urbanog saobraćajnog mreže prestonice dinastije Šang, koja se sastojala od mreže tri glavne ulice u pravcu istoka-zapada i tri glavne ulice u pravcu severa-juga.

Novootkrivena mreža puteva i jarkova, potvrđena ove godine, popunjava prazninu u velikim linearnim ostacima na severnoj obali reke Huanhe kod ruševina Jin, rekao je Niu, dodajući da su ova otkrića pružila arheolozima preliminarno razumevanje urbanog okvira u ovoj oblasti, označavajući značajan napredak u proučavanju urbanog planiranja i rasporeda prestonice dinastije Šang.

Proučavanje razmere, rasporeda i funkcionalnog zoniranja ruševin Jin dugo je bilo ključno područje interesovanja arheologa u ovoj oblasti.

Nakon godina iskopavanja na severnoj obali reke, arheolozi su 2024. godine otkrili više puteva i povezanih jarkova u tom području. Neki od ovih puteva su širi od 15 metara, dok najšira tačka dostiže gotovo 30 metara, što ukazuje da su ovo bili glavni putevi u prestonici tog vremena.

Glavni putevi otkriveni u ovoj oblasti su razmaknuti 320 do 550 metara jedni od drugih, dok su neki putevi srednjeg nivoa udaljeni oko 100 metara. Ovi putevi su međusobno povezani, što pruža jasne dokaze o namernom ljudskom planiranju, tvrdi Niu.

Na osnovu prethodnih nalaza tokom arheoloških iskopavanja, potvrđeno je da se putevi u prestonici dinastije Šang mogu generalno klasifikovati u tri nivoa prema njihovoj širini, ili se mogu nazvati glavnim putevima, ulicama i sokacima, rekao je Niu.

Ruševine Jin, smeštene u gradu Anjang u Henanu, stare su 3.300 godina i predstavljaju prvu dokumentovanu prestonicu kasne dinastije Šang u Kini, što je potvrđeno arheološkim iskopavanjima i ugraviranim natpisima na proročkim kostima.

(Beta, 03.01.2025)

Beta »

Kultura, najnovije vesti »