BBC vesti na srpskom

Трамп не одустаје, жели да САД контролишу Гренланд и Панамски канал

Новоизабрани председник тврди да су ове територије кључне за националну безбедност земље.

BBC News 08.01.2025
Donald Tramp
Реутерс
Доналд Трамп

Доналд Трамп, новоизабрани амерички председник, не одустаје од жеље да Сједињене Државе преузму Грендланд и Панамски канал, називајући их „кључним за националну безбедност државе&qуот;.

Упитан да ли би применио „војну или економску силу&qуот; како би се заузела аутономна данска територија или Канал, Трамп одговора „да не може да гарантује да је то искључено&qуот;.

„Оно што вам могу рећи је да су нам потребни због економске сигурности&qуот;, изјавио је Трамп на конференцији одржаној на његовом имању Мар-а-Лаго на Флориди.

И Данска и Панама одбиле су предлоге да се одрекну територија.

Трамп је обећао да ће употребити „економску силу&qуот; када су га питали да ли би покушао да припоји Канаду, назвавши њихову заједничку границу „вештачки повученом линијом&qуот;.

Реч је о најдужој граници на свету између две земље, а установљена је уговорима, склопљеним у време оснивања САД-а, крајем 18. века.

Новоизабрани председник тврди и да Америка троши милијарде долара на заштиту Канаде и критикује увоз аутомобила, дрвене грађе и млечних производа из те земље.

„Они треба да буду америчка држава&qуот;, рекао је новинарима.

Џастин Трудо, одлазећи канадски премијер, рекао је да нема „никакве шансе&qуот; да се те две земље споје.

Повод конференције било је представљање економског развоја и инвестиција компаније Дубаји девелопер Дамак некретинине у вредности од 20 милијарди долара за изградњу центара података у САД.

Уместо тога Трамп је критиковао еколошке прописе, амерички изборни систем, низ правних случајева против њега и одлазећег председника Џоа Бајдена.

Предложио је и да се Мексички залив преименује у „Амерички залив&qуот; и поновио противљење енергији ветра, рекавши да ветротурбине „излуђују китове&qуот;.

Конференција је одржана у тренутку када је његов син Доналд Трамп Млађи у посети Гренланду.

Пре доласка у престоницу Нуук, Трамп Млађи је изјавио да иде на „приватни једнодневни излет&qуот; да разговара са људима и да није планирао састанке са владиним званичницима.

Данска премијерка Мете Фредериксен је за државну телевизију изјавила да „Гренланд припада Гренланђанима&qуот; и да само локално становништво може да одреди њихову будуц́ност.

Сагласна је да „Гренланд није на продају&qуот;, али је нагласила да је Данској потребна блиска сарадња са Америком, савезницом у НАТО-у.

Острво се налази на сред пута од САД до Европе, што значи да је стратешки важан за Америку и дом је великог америчког свемирског објекта.

Поседује и нека од највец́их налазишта ретких земљаних минерала, кључних у производњи батерија и високотехнолошких уређаја.

Трамп је сугерисао да је острво кључно за војне снаге како би се пратили кинески и руски бродови, за које је рекао да су „свуда&qуот;.

„Говорим о заштити слободног света&qуот;, рекао је он новинарима.

Donald Tramp Mlađi na Grenlandu
ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк
Доналд Трамп Млађи на Гренланду

Откако је поново победио Трамп је више пута помињао идеје о територијалном проширењу САД и враћање Панамског канала.

Он је новинарима рекао да је канал „од виталног значаја за земљу&qуот; и тврдио да „њиме управља Кина&qуот;.

Претходно је оптужио Панаму да је америчким бродовима наплац́ивала превисоке таске да користе пловни пут, који повезује Атлантски и Тихи океан.

Хозе Раул Мулино, панамски председник, одбацио је Трампове тврдње и рекао да „апсолутно нема кинеског мешања&qуот; у контроли канала.

Компанија са седиштем у Хонгконгу, ЦК Хатчисон Холдингс, управља двема лукама на улазима у канал.

Канал је изграђен почетком 1900-их и САД су задржале контролу над зоном канала до 1977. године, када је споразумима о којима је преговарао тадашњи председник Џими Картер постепено уступљен назад Панами.

„Давање тог канала Панами била је веома велика грешка&qуот;, рекао је Трамп.

„Картер је био добар човек, али је то била велика грешка&qуот;, додао је.

Колико је Трамп озбиљан у погледу проширења територије, посебно када је реч о Канади, земљи од 41 милиона људи и другој по величини земљи на свету, не може се рећи са сигурношћу.

Током конференције је поновио и бројне неистине и чудне теорије завере, између осталог да је Хезболах, исламистичка екстремистичка група, била умешана у побуну на Капитолу САД 2021.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 01.08.2025)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »