Kina dronovima raspršuje veštački sneg u planinama Kunlun u Sinđiangu
Kina je 10. januara prvi put upotrebila dronove za izvođenje eksperimenta veštačkog pojačavanja snega u planinama Kunlun, u severozapadnoj kineskoj autonomnoj regiji Sinđiang Ujgur, objavio je list Kina i nauk (China Science Daily), prenela je Sinhua.
Područje operacije nalazi se na nadmorskoj visini od 3.500 metara, gde nizak sadržaj kiseonika predstavlja izazov za raspršivanje katalizatora, rekao je Jan Điančang, direktor Centra za modifikaciju vremenskih uslova u Sinđiangu.
Kako bi se savladale poteškoće, dron je opremljen dimnim signalima za povećanje vlage sa veoma dugim trajanjem. Uspešno je izveden eksperiment potpunog sagorevanja tih signalnih dimova na visini od 4.200 metara, čime su katalizatori oslobođeni, naveo je Jan.
Dron je takođe bio opremljen visokopreciznim senzorima i uređajima koji omogućavaju precizno pozicioniranje, praćenje u realnom vremenu i tačno merenje područja operacije. Sve ove funkcije su testirane tokom eksperimenta.
Centar je od početka 2024. godine izveo 23 posmatranja oblaka i padavina, kao i eksperimente veštačkog povećanja kiše i snega koristeći velike i srednje dronove. Ukupno trajanje leta iznosilo je 46 sati, pri čemu je svaka operacija trajala preko sat i po. Dragoceno iskustvo stečeno tokom ovih početnih eksperimenata postavilo je čvrste temelje za uspešno izvođenje prvog eksperimenta u planinama Kunlun.
Planine Kunlun predstavljaju ključni izvor vode u zapadnoj Kini. Naučno i efikasno sprovođenje operacija veštačkog povećanja padavina (kiše i snega) može dopuniti resurse površinskih i podzemnih voda, pružajući dodatne garancije za navodnjavanje u poljoprivredi, industrijsku upotrebu vode i snabdevanje domaćinstava.
Pored toga, ovakve operacije imaju pozitivne ekološke uticaje, uključujući poboljšanje pustinjskih ekosistema, povećanje pokrivenosti vegetacijom i suzbijanje vremenskih uslova sa prašinom.
(Beta, 13.01.2025)