U borbama zapaljena najveća rafinerija u Sudanu
U borbama u Sudanu zapaljena je najveća rafinerija nafte u toj zemlji, pokazuju satelitski snimci, a gust crn dim se nadvija nad glavnim gradom Kartumom.
Snage verne sudanskoj vojsci pod vođsvom šefa Vojske, generala Abdel Fataha Burhana, tvrde da su zauzele rafineriju koja je u vlasništvu sudanske države i kineske državne kompanije "Čajna Nešonal Petroleum Korporejšn" (China National Petroleum Corp).
U građanskom ratu s pobunjeničkim Snagama za brzu podršku (RSF) koji traje od aprila 2023, Vojska je dugo nastojala da osvoji rafineriju.
Borbe nisu zaustavljenje ni međunarodnim pokušajima posredovanja ni taktikama pritisaka uključujući američke procene da RSF i oni koji se bore za njih čine genocid.
Rafinerija al Džalili, 60 kilometara severno od Kartuma, bila je od aprila 2023. na meti napada pošto su RSF tvrdile da je ona pod njihovom kontrolom i da je čuvaju njihove snage.
Sudanski mediji javljaju da je RSF rafineriju opkolio minskim poljima da bi usporio napredovanje rivala ka njoj.
Rafinerija koja može da predai 100.000 barela nafte dnevno ostala je uglavnom nedirnuta do četvrtka, kada su u napadu zapaljeni njeni delovi, pokazuju snimci satelita NASA-e koji prate požare širom sveta.
Snimci od petka pokazuju da gore veliki delovi rafinerije.Sudanska vojska je u saopštenju u četvrtak optužila snage RSF da su namerno izazvale požar u "očajničkom pokušaju da unište infrastrukturu zemlje".
RSF su odgovorile da su avioni sudanske vojske bombardovali rafineriju i da su je potpuno uništili.
Danas su se pojavili video snimci koji pokazuju da je Vojska ušla u rafineriji dok se čuje zvuk teškog oružja.
Portparol Vjske, general Nabil Abdalah, je za AP rekao da je ona preuzela kontrolu nad rafinerijom, na šta snage RSF nisu odgovorile.
Kina, najveći sudanski trgovinski partner pre rata nije komentarisala požar u rafineriji.
Uniptenje rafinerije bi imalo veliki uticaj na privredu Sudana i susednog, otcepljenog Južnog Sudana.
Sudan je nestabilan od kada je narodna pobuna izdejstvovala smenu dugogodišnjeg diktatora Omara al Bašira 2019. godine. Kratkotrajni put ka demokratiji je prekinut kada su Burhan i general Mohamed Hamdan Dagalo iz RSF-a udružili snage da izvedu vojni puč u oktobru 2021. godine, ali su međusobno zaratili u aprilu 2023. godine.
U tom ratu je poginulo 28.000 ljudi, a pretpostavlja da ih je znatno više, milioni su u izbeglištvu, a glad je zahvatila delove zemlje.
(Beta, 25.01.2025)