Шемом за изнајмљивање суперјахти Роман Абрамович утајио милионски порез
Шема је лажно представљала флоту јахти руског олигарха као операцију за комерцијално изнајмљивање, како би се избегло плаћање милиона евра у ПДВ-у на конто њихове куповине и текућих трошкова.

Био је Божић 2011, годину дана пошто је Роман Абрамович преузео нову суперјахту Еклипс.
Али изгледало је да је олигарх неће користити током празника - евиденција показује да ју је изнајмила компанија са седиштем на Британским Девичанским Острвима.
А опет на фотографијама од Божићног дана те године види се Абрамович на карипском сунцу, како стоји на платформи за пливање у задњем делу јахте, са великим логом Еклипса у облику слова Е иза њега.
Евиденција о изнајмљивању као што је ова била је део деценијске шеме да се преваре пореске власти, сада откривене у истрази ББЦ-ја и Бироа за истраживачко новинарство.
Шема је лажно представљала флоту јахти руског олигарха као операцију за комерцијално изнајмљивање, како би се избегло плаћање милиона евра у ПДВ-у на конто њихове куповине и текућих трошкова.
„Било је и утаје пореза&qуот;, каже за ББЦ италијански порески правник и професор Томасо Ди Тано.
„Ово је криминал.&qуот;
У саопштењу, адвокати Абрамовича, који данас наводно време проводи у Истанбулу, Тел Авиву и руском одмаралишту Сочију, рекли су да је он „увек тражио независне експертске професионалне пореске и правне савете&qуот; и „делао у складу са њима&qуот;.
Милијардер, који се нашао под санкцијама Велике Британије у марту 2022. године због веза са режимом Владимира Путина, купио је пет луксузних јахти током 2000-тих које су учествовале у шеми за утају пореза.
Међу њима је био 115 метара дуги Пелорус, ког је наводно позајмио фудбалеру Челсија Џону Терију за његов медени месец 2007. - и Еклипс, која је са 162,5 метара била некада највећа приватна јахта на свету и процењена на 700 милиона долара вредности.
- Роман Абрамович - од сирочета до једног од најбогатијих људи на свету
- Тајни договор вредан 40 милиона долара повезује Абрамовича са Путиновим „новчаницима“
- Тајни документ против Романа Абрамовича - како је стекао богатство
Шема за избегавање пореза на јахте и друге тајне корпоративне империје санкционисаног олигарха огољена је у више од 400.000 фајлова и 72.000 мејлова који су процурели из кипарског пружаоца услуга за корпорације МеритСервус.
Оне показују како је МеритСервус администрирао олигархова пословања преко глобалне мреже компанија у власништву низа трустова чији је крајњи корисник Абрамович.
ББЦ и његови медијски партнери извештавају о процурелим фајловима још од 2023. године у склопу истраге Међународног конзорцијума истраживачких новинара под називом Поверљиво са Кипра.
Претходно смо обелоданили Абрамовичеве финансијске везе са једним од Путинових најближих сарадника, оптуженог да држи председниково богатство.
Фајлови откривају како су саветници помогли Абрамовичу да избегава плаћање огромних пореских рачуна на текуће трошкове јахти у водама ЕУ користећи компаније да их изнајми самом себи или другим компанијама под његовом контролом.
Ти документи показују да је пет јахти било изнајмљивано компанији на Кипру по имену Блу оушн јахт менаџмент, која их је изнајмљивала даље шачици компанија на Британским Девичанским Острвима које су деловале независно, а заправо их је све контролисао Абрамович.
„Свесни ризика&qуот;
Шема за избегавање плаћања ПДВ-а на Кипру изложена је детаљно у индикативном допису из 2005. године о предложеној „оперативној структури&qуот; за управљање Абрамовчевим јахтама.
„Желимо да избегнемо плаћање ПДВ-а на цену куповине јахти и где год је могуће да избегнемо плаћање ПДВ-а на робу и услуге које се пружају јахтама&qуот;, написао је аутор дописа Џонатан Холовај, тадашњи директор Блу оушна.
Иако су Блу оушн и компаније које су изнајмљивале јахте све биле у власништву Абрамовчевих трустова, требало је да изгледају неповезано „како би истражитељ који проверава наше операције то доживео као легитимну структуру&qуот;, написао је Холовеј у допису који је послао неким од Абрамовичевих најближих сарадника.
Холовеј их је упозорио да морају да буду „свесни ризика&qуот;.
Он је написао: „Сви морамо да прихватимо да одлучан истражитељ на крају може да открије да је ово интерна структура у оквиру куће са могућим последицама које уз то иду.&qуот;

Холовеј је написао да Блу оушн, компаније којима је изнајмљивао јахте и крајња „муштерија&qуот; не смеју да да имају исте деоничаре, директоре или регистроване адресе, да би се избегла било каква „заједничка веза&qуот; која би могла да побуди сумњу.
Како се истиче у допису, Абрамовичев адвокат је пристао да се власништво над Блу оушном стави у потпуно други труст - наизглед га удаљивши од других компанија.
И заиста, власништво над компанијом за управљање јахтама Блу оушн, накнадно је пребачено из главног труста олигарха у сасвим нови, Нептун труст.
- Лов на суперјахте санкционисаних руских олигарха
- Шта је олигарх
- Нови удар на руског богаташа Романа Абрамовича - суд му замрзао скоро 6,5 милијарди евра
„Прикриј стварност&qуот;
Начин на који су Абрамовичеве компаније изнајмљивале јахте једне другима, професор Ди Тано је рекао за ББЦ, био је „вештачка структура&qуот; којом се избегавало плаћање пореза, што је кривично дело.
„Мој закључак је да је у овом случају дошло до утаје пореза зато што су све стране знале тачно шта треба да раде да би прикриле стварност&qуот;, рекао је он.
Стручњакиња за порез Рита де ла Ферија рекла је за ББЦ да је у шеми за јахте видела „показатеље&qуот; да „погрешно представљају информације&qуот;.
„Ако је то случај, онда се налазимо у домену утаје пореза&qуот;, додала је она.
Холовеј, који је поднео оставку на место директора Блу оушна пре око 15 година, рекао је за ББЦ да се „придружио Блу оушну пре 20 година и да је провео у њему релативно кратак временски период&qуот;.
Он је рекао да је „управљао буквално стотинама пловила из бројних различитих локација из читавог света.&qуот;
„Од мене не може да се очекује да се сећам појединачних околности сваког пловила којим сам икада управљао&qуот;, рекао је он.
Адвокати који заступају Абрамовича рекли су за ББЦ да он „негира било какве наводе да је знао&qуот; или био „лично одговоран&qуот; или подложан кривичној одговорности за „било какву наводну превару било које владе&qуот; како би се избегло плаћање пореза.
Његови адвокати су рекли да баш као што је Абрамович тражио професионалне правне и пореске савете, и поступао по њима, он очекује да су „сличне савете у одговарајућим временима тражили они са одговорношћу да свакодневно воде&qуот; компаније које су учествовале у шеми.
Да је ово била права компанија за изнајмљивање јахти, могле би да се очекују значајне зараде.
Међутим, рачуни Блу оушна показују да су од 2005. до 2012. године, његови трошкови били малтене идентични његовим приходима.
То је значило да није морао да се наплаћује корпоративни порез јер су приходи компаније били изузетно ниски.
Допис директора Блу оушна сугерише да толика сличност између трошкова и прихода није случајност и да је компанија изнајмљивала јахте кад је шема била неопходна да се покрију трошкови.
„Почетком сваке недеље бисмо имали састанак у Блу оушну на ком бисмо гледали наше актуелне банковне изводе и наше потребе за готовином за наредну једну до две недеље. Ако видимо потребу за ињекцијом готовине, израдили бисмо одговарајући временски план изнајмљивања и фактуре&qуот;, написао је он.

Постоје и докази у процурелим фајловима да су договори о изнајмљивању били антедатирани.
У то спада и договор о изнајмљивању наводно потписан у јулу 2005. године између Блу оушна и још једне Абрамовичеве компаније на Британским Девичанским Острвима по имену Ејк сервисиз.
Међутим, евиденција показује да Ејк сервизис није постојао у том тренутку - ова фирма није била инкорпорирана све до месец дана касније.
У једном другом случају, директор Блу оушна је затражио да се направи антедатирани и потписани уговор о изнајмљивању како би дошло до испоруке горива ослобођеног царине за Абрамовичеву јахту дугу 86 метара Екстаси, која је могла да смести 15 гостију у осам апартмана, уштедевши милијардеру 44.000 долара пореза.
У документима, порески консултанти из Делоита на Кипру писали су Холовеју, директору Блу оушна, рекавши му да ако су бродови пловила за уживање, она морају да плате ПДВ.
Ако бродови буду класификовани као комерцијални, онда неће морати.
Водећи адвокат за суперјахте Бенџамин Малтби рекао је за ББЦ да је тип уговора коришћен за многе Абрамовичеве лускузне јахте за изнајмљивање заправо био намењен комерцијалним бродовима који носе суви терет као што су житарице или челик.
Ово нам пружа нове доказе да је читав комерцијални „изглед&qуот; операција заправо био чиста шарада.
„Адвокати су се бацили на посао&qуот;
Абрамовичева шема са суперјахтама нашла се двапут на удару права, са различитим степеном успеха, сазнали су ББЦ и Биро за истраживачко новинарство.
Ричард Бриџ је био капетан на две Абрамовчеве јахте скоро шест година, од 2006. до 2012, међу њима и Пелорусу, као и на џиновском Еклипсу, поносу и дики Абрамовичеве флоте.
Пар година након што је завршио рад за Абрамовича, капетан је био заустављен и саслушан на амстердамском аеродрому Шипол.
Италијански тужиоци су покренули кривичне поступке против тројице Абрамовичевих капетана, па и Бриџа, за неплаћене акцизе на сипање горива и за утају пореза.
Али Бриџ је рекао за ББЦ да је контактирао Блу оушн и да су се „њихови адвокати бацили на посао&qуот;, рекавши му неколико месеци касније да се одустало од случаја.
Италијански судски списи у које је ББЦ имао увид говоре да је поступак обустављен након што су адвокати „приказали документацију&qуот; која доказује да је Пелорус „уписан у регистре као комерцијални брод јер се користи у комерцијалне сврхе или за изнајмљивање&qуот;.

Бриџ је рекао да није био свестан да Абрамович контролише компаније које су изнајмљивале јахте.
На Кипру су пореске власти засебно истраживале Блу оушн због и до 17 милиона евра неплаћеног ПДВ-а, оповргнувши тврдњу компаније да им је одређено плаћање „нула ПДВ-а&qуот; зато што су комерцијална операција.
Адвокати Блу оушна су рекли да су захтеви да се прикажу докази да се брод користи комерцијално од компанија које их изнајмљују били „неразумни и репресивни&qуот;, али да су ипак питали њихове клијенте и да од њих нису добили одговор.
Ми сада знамо да су клијенти Блу оушна, наравно, биле Абрамовичеве друге компаније.
Према пресуди другостепеног суда из 2018. године, истражитељи ПДВ-а су открили да Блу оушн није доставио било какав доказ да компаније које изнајмљују јахте „учествују у економским активностима&qуот; и да је његова тврдња да се бродови користе у комерцијалне сврхе била одбачена.
На крају је Кипар казнио Блу оушн за суму од 14 милиона евра.
Не знамо да ли је та сума плаћена - компанија се није појавила на властитом жалбеном рочишту у марту 2024. године, а била је расформирана четири месеца касније.
Погледајте видео о Роману Абрамовичу
Поверљиво са Кипра је међународна заједничка истрага коју је 2023. године покренуо Међународни конзорцијум истраживачких новинара о фирмама на Кипру које су пружа корпоративне и финансијске услуге сарадницима режима руског председника Владимира Путина.
У медијске партнере спадају Гардијан, истраживачка редакција Пејер трејл медија, италијански лист Л'Еспресо, Пројекат извештавања о организованом криминалу и корупцији (ОЦЦРП) и Биро истраживачког новинарства (ТБИЈ).
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 01.29.2025)
