Ђукић Дејановић и три репрезентативна синдиката у образовању потписали колективни уговор

Посебан колективни уговор који ће важити до марта 2028. године потписали су представници Гранског синдиката просветних радника Србије "Независност", Синдиката образовања Србије и Уније синдиката просветних радника Србије.
Ђукић Дејановић је после потписивања уговора навела да ће тиме доћи до стимулације оних, који су имали дилему, какав материјални статус ће имати запослени у школама.
"Садржај протокола из октобра 2023. године овим потписивањем показао је да су сви елементи тог садржаја реализовани и да су Влада и представници репрезентативних синдикара нашли заједничи језик о материјалном положају у основним и средњим школама", оценила је министарка.
Рекла је да су спорне одредбе нашле своја решења и то на начин да се изједначи највиша плата у просвети оних који имају седми степен образовања са просечном платом, да се материјална давања реализију код запослених који болују од озбиљних болести, оних који су у стању инвалидитета, као и да се низом финасијских давања обезбеди бољи материјални положај запослених у просвети.
Министарка је навела и да у овом моменту 94 одсто школа у Србији ради, а да од тог броја 65 одсто школа ради са часовима од 45 минута.
"Када говоримо о раду школа то су и оне школе које раде 30 минута у складу са законом о штрајку. У потпуној блокади је 4-6 одсто школа", додала је она.
Председник Гранског синдиката просветних радника Србије "Независнот" Срђан Словић казао је да су тим уговором добили доста новина и побољшања, те да је њиме исправљено све оно што су у претходном уговору сматрали да није добро.
"Ишли смо корак по корак напред, посебно бих поменуо да смо увели по први пут системско уређење плата а то је био и један од наших штрајкачких захтева, имамо побољшања од солидарних помоћи, посебног уважавања колега са малигним болестима", оценио је Словић.
Додао је да је уговор функционалан и да даје запосленима пуно права.
Председница Синдиката образовања Србије Валентина Илић рекла је да су кроз тај уговор добили много бенефита у односу на претходни период, наводећи да су се за то борили годинама.
"Остаје нам да видимо шта ћемо са повећањем плата људи који су испод седмог степена. Ми смо овим уговором добили и више него што смо тражили и то је циљ свих преговора", оценила је Илић.
Како је рекла, постигнут је значајан договор и пре свега синдикат образовања и остала три синдиката је ставио мораторијум на штрајк.
Она је потврдила и да ће тим уговором чланови синдиката добити 50 одсто веће јубиларне награде у односу на оне који нису, као и веће отпремнине.
"Бенефити за чланове синдиката су нешто што је у синдикатима у Европи природно. Чланови од својих плата одвајају један одсто за своје чланарине. Имали смо много питања од запослених нашта иде тај новац… Ми смо овим уговором, давали већа права него она која су загарантована Законом о раду што се тиче отпремнина", рекла је она.
Председник Уније синдиката просветних радника Србије Добривоје Марјановић рекао је да је тај уговор можда и најбољи потписан у образовању и да ће све док држава буде поштовала своју реч поштовати и синдикати.
Он је навео да ће штрајк званично вероватно прекинути у априлу, као и да се у школама дешава један процес где се запослени у самоорганизују.
(Бета, 30.01.2025)