BBC vesti na srpskom

Tramp sankcionisao Međunarodni krivični sud, Netanjahu mu poklonio zlatni pejdžer

Predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu uredbu kojom se sankcioniše Međunarodni krivični sud, optužujući ga za „nelegitimne i neosnovane akcije usmerene na Ameriku i našeg bliskog saveznika Izraela".

BBC News pre 2 sata
tramp i netanjahu
JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu uredbu kojom se sankcioniše Međunarodni krivični sud (MKS), optužujući ga za „nelegitimne i neosnovane akcije usmerene na Ameriku i našeg bliskog saveznika Izraela".

Ova mera postavlja finansijska i vizna ograničenja za pojedince i njihove porodice koji pomažu u istragama MKS-a američkih državljana ili saveznika.

Tramp je tu meru potpisao dok je izraelski premijer Benjamin Netanjahu bio u poseti Vašingtonu.

Prošlog novembra, MKS je izdao nalog za hapšenje Netanjahua zbog navodnih ratnih zločina u Gazi, što Izrael negira.

MKS je izdao nalog i za vojnim vođom Hamasa Muhamedom Deifom, ali je ova ekstremistička grupa nedavno potvrdila da je ubijen.

Ranije je izdat nalog i za drugim vođama Hamasa, ali su i oni u međuvremenu ubijeni, poput Jahje Sinvara.

„MKS je [...] zloupotrebio ovlašćenja izdajući neosnovane naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta", navodi se u naredbi.

Napominje da su Sjedinjene Države i Izrael „prosperitetne demokratije čije se vojske se striktno pridržavaju zakona rata".

MKS je saopštio da su sankcije Vašingtona „neprihvatljiv pokušaj mešanja u vladavinu prava".

Međunarodni krivični sud, sa sedištem u Hagu, već je preduzeo korake da zaštiti zaposlene od mogućih američkih sankcija, isplativši im unapred tromesečne plate, rekli su ranije izvori Rojtersu.

Ovo je drugi put da se MKS suočava sa američkim negativnim potezima.

Tokom prvog Trampovog mandata 2020. godine, Vašington je uveo sankcije glavnom tužiocu Međunarodnog krivičnog suda Fatou Bensudiju zbog istrage o navodnim američkim ratnim zločinima u Avganistanu.

Te sankcije je ukinula administracija dosadašnjeg predsednika Džozefa Bajdena.

U januaru je Predstavnički dom američkog Kongresa glasao za uvođenje sankcija MKS-u, ali predlog zakona nije prošao u Senatu.

tramp i netanjahu
SHAWN THEW/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Međunarodni krivični sud je osnovan 2002. sa ovlašćenjem da pokreće krivično gonjenje za genocid, zločine protiv čovečnosti i ratne zločine.

Više od 120 zemalja ratifikovalo je Rimski statut, koji je pravni osnov MKS, a još 34 zemlje su ga potpisale i mogle bi da ga ratifikuju u budućnosti.

Ni Sjedinjene Države ni Izrael nisu potpisnice Rimskog statuta.

U martu 2023. MKS je izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina i komesarke za prava deteta Marije Ljvove-Belove zbog sumnje da su počinili ratne zločine tokom rata u Ukrajini.

Moskva je odluku o izdavanju naloga za hapšenje Putina nazvala pravno ništavnom.

Rusija ne priznaje Međunarodni krivični sud i nije ratifikovala Rimski statut.

Poslednjih godina izdao je i naloge za hapšenje talibanskih vođa zbog „progona avganistanskih devojaka i žena" i vojnog lidera Mjanmara zbog zločina protiv muslimana Rohindža.

Holandija, gde je sedište suda, saopštila je da „žali" zbog Trampove naredbe.

„Rad suda je od suštinskog značaja u borbi protiv nekažnjivosti", napisao je holandski ministar spoljnih poslova Kaspar Veldkamp na mreži Iks.

gaza, pojas gaze
REUTERS/Dawoud Abu Alkas/File Photo
Ovako izgleda veći deo Pojasa Gaze - ovo je prizor iz Džabalije, na severu enklave

Tokom poslednjih nedelja mandata, Bajden je takođe kritikovao nalog MKS-a za hapšenjem Netanjahua, nazvavši taj potez „nečuvenim" i rekavši da se ne mogu izjednačavati Izrael i Hamas.

Najnovija Trampova izvršna naredba usledila je posle njegove najave tokom zajedničke konferencije za novinare sa izraelskim premijerom u utorak o planu da SAD „preuzmu" Gazu, presele palestinsko stanovništvo i pretvore teritoriju u „Bliskoistočnu rivijeru".

Nakon što su arapski lideri i UN osudili tu ideju, američki predsednik je ponovio ideju na njegovoj društvenoj mreži Istina (Truth Social) u četvrtak.

„Po završetku borbi, Izrael bi predao Pojas Gaze Sjedinjenim Državama", napisao je Tramp, misleći na rat Izraela i Hamasa koji je trenutno prekinut jer je na snazi krhko primrje.

Tramp je ponovio da bi plan podrazumevao preseljenje Palestinaca, i precizirao da američki vojnici ne bi bili raspoređeni na teritoriji palestinske enklave.

U objavi nije objasnio da li bi dva miliona stanovnika palestinske teritorije bilo pozvani da se vrate.

Sekretarka za štampu Bele kuće Karolajn Levit rekla je u sredu da bi svako raseljavanje bilo privremeno.

Državni sekretar Marko Rubio rekao je da bi stanovnici Gaze bili „privremeno" raseljeni dok traje obnova.

Netanjahu je pohvalio Trampov „izvanredan" plan da obnovi Pojas Gaze.

Izraelski ministar odbrane Izrael Kac naredio je u četvrtak vojsci da se pripremi za „dobrovoljni odlazak" stanovnika Gaze.

Plan podrazumeva odlazak Palestinaca kopnom, morem i vazduhom, rekao je.

Od Netanjahua poklon - zlatni pejdžer

Izraelski premijer je Trampu poklonio i zlatni pejdžer.

Poklon je bio referenca na smrtonosnu operaciju Izraela protiv libanske vojno-političke organizacije Hezbolaha u septembru prošle godine, koristeći komunikacione uređaje.

Desetine su ubijene, a hiljade ranjene u eksplozijama pejdžera i drugih uređaja za komunikaciju pripadnika Hezbolaha, među kojima i neki civili, prema libanskim zvaničnicima.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 02.07.2025)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »