Марта Кос на дебати у ЕП о кризи у Србији: Није на ЕУ да се меша у унутрашња питања

Бета 11.02.2025

Европска комесарка за проширење Марта Кос изјавила је данас на пленарној седници Европског парламента (ЕП) у Стразбуру да није на Европској унији (ЕУ) да се меша и да интервенише у унутрашња питања Србије, већ да јој пружи помоћ у спровођењу реформи на путу ка придруживању Унији.

На крају дебате у ЕП о политичкој кризи у Србији, Кос је рекла да вишемесечне студентске протесте види као могућност да Србија напредује на европском путу, наводећи да српска власт треба да спроведе реформе на које се обавезала.

"Није на ЕУ да се меша и интервенише у унутрашња питања земаља кандидата, али на нама је да им пружимо помоћ на путу ка ЕУ. У нашем је интересу да уведемо демократску Србију у европску породицу, а то је жеља и српских студената који протестују", казала је Кос на крају дебате, одржане на захтев посланичких група Социјалисти и демократе, Обновимо Европу и Зелени, којем се накнадно прикључила и Европска народна партија.

Кос је навела да ЕУ није само заједничко тржиште, него заједница вредности која поштује људска права, слободу медија и правну државу.

"И то је у сржи процеса проширења и у спровођењу свих обавеза које се прихвате током преговора. Не може се остати на речима, него се мора показати и делима. Имамо низ инструмената да помогнемо Србији као кандидату за чланство у Унији и користићемо све алате које имамо на располагању како би се власт позабавила проблемима и испунила обавезе прихваћене на европском путу", рекла је Кос.

Представник пољског председавања Савету ЕУ Адам Шлапка (Сзлапка) рекао је на крају дебате да ће наставити да помно прате дешавања у Србији.

"Правна држава, владавина права и основна људска права су главне вредности ЕУ. Спровођење демократске трансформације је услов за напредак Србије ка ЕУ", казао је Шлапка.

Раније, на почетку данашње дебате у ЕП о политичкој кризи у Србији, Кос је рекла да је ЕУ забринута због инцидената на протестима у Србији, да очекује брзе истраге тих напада и да распиривање мржње не може бити решење.

Кос је казала да ЕУ од свих земаља кандидата за чланство очекује да поштују европске вредности попут слободе окупљања и да се "не сме толерисати никакво насиље".

"Неприхватљиво је објављивање личних података демонстраната, то треба да истраже надлежни органи. Такође, на путу ка ЕУ нема места за ширење дезинформација и за непријатељску реторику против ЕУ и њених грађана и европских представника", навела је Кос.

Европска комесарка је рекла да је у Србији важно створити услове за инклузивни дијалог, у којем ће учествовати цивилно друштво, професори, студенти и друге групе како би био постигнут консензус о питањима која се тичу будућности Србије.

Додала је да управо пут ка ЕУ нуди решења за неке од захтева демонстраната у Србији, наводећи да ће реформе на европском путу оснажити борбу против корупције, осигурати независност правосуђа и одговорност институција и транспарентност јавних набавки.

"Ако те реформе буду спроведене, од тога ће користи имати сви грађани Србије и она ће постати чланица ЕУ. Лидери Србије су више пута рекли да ће спровести те реформе", рекла је Кос и додала да Унија тражи од Србије и усклађивање са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ.

Шлапка је на почетку дебате указао да је Србија преузела обавезе када је реч о поштовању вредности ЕУ - људског достојанства, слободе, демократије, једнакости, владавине права и поштовања људских права.

"Сви треба да имају право на слободу окупљања и удруживања и то на свим нивоима. Треба се позабавити инцидентима над демонстрантима. Савет ће наставити да прати ситуцију у Србији", казао је Шлапка.

Током дебате, известилац ЕП за Србију Тонино Пицула рекао је да решење за политичку кризу у Србији не могу да буду неутемељене оптужбе српских власти за спољно мешање и да новим изборима, ако до њих дође, треба да претходи реформа изборног система у складу с препорукама Савета Европе.

Пицула је казао да су разлози вишемесечних демонстрација у Србији повезани са стањем владавине права, поштовањем демократских стандарда и финансијске транспарентости.

"У Србији сведочимо политичкој кризи, која захтева политичка решења. Та решења не могу да буду ни неутемељене оптужбе за спољно мешање ни протеривања грађана Европске уније", казао је Пицула, мислећи на недавно привођење и протеривање из Србије учесника радионице за невладине организације у организацији Ерсте фондације.

Пицула, посланик групе Социјалисти и демократе у ЕП, додао је да решење за кризу у Србији није ни "опортунистичка интерпретација стабилности потпомогунта европским новцем за инфраструктурне пројекте уз мањак критичности за стање демократије".

"Извештаји Европске комисије (о Србији) указују на проблеме, али неки европски лидери хвале напредак (Србије). Ако кредибилном политиком проширења желимо нове чланице, треба да више европских средстава преусмеримо у јачање демократских институција и правосуђа. ЕУ одавно није само заједничко тржиште, него и заједница демократских вредности", навео је европосланик Социјалдемократске партије Хрватске.

Давор Иво Штир, представник конзервативне Европске народне партије, рекао је да студенти у Србији имају право на мирне протесте, наводећи да је то основно демократско право које се не сме умањивати.

"Студентски протести су највеће демонстрације од пада режима Слободана Милошевића. Власти треба да гарантују транспарентост и одговорност и треба да поврате поверење грађана у државне институције", казао је Штир, европосланик Хрватске демократске заједнице.

Штир је навео да су мере којима се гради поверење од кључне важности за дијалог у Србији "који ће довести до плуралистичког и слободног друштва, до слободе медија и независног правосуђа, уз поштовање владавине права".

Аустријски европосланик из групе Социјалисти и демократе Андреас Шидер изјавио је да је српски председник Александар Вучић поставио нови "жалосни рекорд" јер је Србија међу три најкорумпираније земље у Европи.

Шидер, члан посматрачке мисије ЕП на изборима у Србији у децембру 2023. године, рекао је да грађани који протестују у Србији "нису хулигани, већ мирно демонстрирају и траже владавину права".

"Иако је реч о мирним протестима, долази до насилног сузбијања од полиције. То потиче од Вучића и томе треба стати у крај. Вучић је поново поставио жалосни рекорд - Србија је међу три најкорумпираније земље у Европи. То је оно што обични људи и студенти у Србији више не желе, а не желимо ни ми", навео је Шидер.

Хрватски европосланик из групе Зелени Гордан Босанац рекао је током дебате да је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен направила "кардиналну грешку" када је крајем октобра у Београду рекла да је Србија једна од најнапреднијих земаља у процесу приступања Европској унији (ЕУ) и да је посвећена спровођењу реформи, посебно у области владавине права и демократије.

"Демонстранти у Србији су дигли глас због дубоких проблема са владавином права и демократијом. Како је могуће да је Фон дер Лајен направила тако кардиналну грешку и нанела велику штету проширењу ЕУ јер је потпирила оправдане сумње векликог дела грађана Србије у ЕУ, подржавши криву страну", казао је Босанац, европосланик странке Можемо.

Европској комесарки за проширење Марти Кос, која је говорила на почетку дебате, Босанац је рекао да "сада није време за инклузивни дијалог са аутократом", већ да је "кључно да пружи јасну и гласну подршку студентима" у Србији.

"И ви и ја знамо да не би било ове крви под рушевинама новосадске аутобуске станице да је било све по закону. Србија није само Вучић, ЕУ није само Фон дер Лајен, има нас и с једне и с друге стране зида који не дамо да нам ломе багрење", рекао је Босанац, алудирајући на песму Ђорђа Балашевића.

Европосланик Томислав Сокол из Европске народне партије рекао је да демонстрације у Србији представљају "побуну разних друштвених група које у данашњој Србији не виде перпскетиву" и додао да су проблеми у тој земљи "много дубљи" од Вучића и Српске напредне странке.

"Проблеми у Србији вуку корене из тога што та земља никад није прихватила одговорност за сопствене промашаје у прошлости. Тек када сви слојеви српског друштва схвате да од некакве балканске хегемоније нема ништа и да је улога регионалне силе обична илузија, моћи ћемо да говоримо о озбиљној европској перспективи за Србију", навео је Сокол, европосланик Хрватске демократске заједнице.

Словеначки европосланик из групе Зелени Владимир Пребилич рекао је да се млади у Србији "храбро боре" за вредности демократије, владавине права и људских права, на којима се темељи ЕУ.

"Боре се против системске корупције, желе државу која ће поштовати демократска права. Трагедија у Новом Саду је потресла српско друштво, Европа не сме да ћути, већ да апелује на српске власти да се учврсте демократски темељи. Српски народ заслужује европску будућност, али недостају конкретна дела српских власти", казао је Пребилич.

Лукас Фурлас (Лоуцас Фоурлас), нови шеф Делегације Европског парламента у Парламентарном одбору за стабилизацију и придруживање (ПОСП) између ЕУ и Србије, рекао је током дебате да је Србија "један од стубова стабилности на Западном Балкану и део европске породице".

"Ми смо ту да помогнемо за све проблеме и изазове, српски народ зна шта треба да учини да Србија постане чланица ЕУ и ми ћемо им у томе помоћи", казао је Фурлас, посланик Европске народне партије.

(Бета, 11.02.2025)

Повезане вести »

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »