Италијанска влада негира да је шпијунирала новинаре и активисте путем специјалног софтвера

Италијанска влада је данас негирала да је шпијунирала новинаре и активисте који помажу мигрантима путем специјалног софтвера и најавила да ће сарађивати у истрази пошто је најмање седам мобилних телефона у Италији хаковано уз помоћ војне технологије за надзор.
Више десетина корисника апликације Вотсап, која је у власништву компаније Мета, обавештено је 31. јануара да су били мета хакерског напада изведеног уз помоћ технологије израелске сајбер компаније Парагон солушнс.
У саопштењу које је објавила италијанска канцеларија Мете, платформа Вотсап је навела да је осујетила "шпијунску кампању Парагона, на чијој мети је било неколико корисника, укључујући новинаре и припаднике цивилног друштва".
Пошто је британски Гардијан известио о том случају, италијанска влада је 5. фебруара потврдила да је најмање седам мобилних телефона у Италији било на мети напада, наводећи да је затражила од Националне агенције за сајбер безбедност да спроведе истрагу.
На мети напада су били и мобилни телефони са бројевима из Белгије, Грчке, Летоније, Литваније, Аустрије, Кипра, Чешке, Данске, Немачке, Холандије, Португалије, Шпаније и Шведске.
Италијански министар за односе са парламентом Лука Ћиријани рекао је данас посланицима доњег дома да влада већ дуги низ година има уговор са компанијом Парагон солушнс о обезбеђивању капацитета за прикупљање обавештајних података за борбу против тероризма и других претњи националној безбедности.
Ћиријани је, међутим, инсистирао да је закон "строго поштован" и негирао је да је влада користила поменуту технологију за илегално шпијунирање новинара.
(Бета, 13.02.2025)