POKS: Glasanjem protiv Rusije u UN režim se dodvorava EU zbog protesta građana i studenata

Beta pre 2 sata

 Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) saopštio je danas da je odluka Vlade Srbije da srpski predstavnik u Generalnoj skupštini UN glasa za rezoluciju o Ukrajini, suprotno interesima Rusiji, ali i SAD, potpuno pogrešna i predstavlja dodvoravanje Evropskoj uniji.

"Izazivati dve najmoćnije sile sveta za račun Nemačke nije ni mudro, ni državnički. To je plod podaničkog odnosa koji vlast ima prema ovoj zemlji, ali još više pokušaj da se dodvori EU da bi zažmirula na proteste studenata i građana", rekao je predsednik POKS Vojislav Mihailović.

Dodao je da su izgovori predsednika Srbije Aleksandra Vučića da nije znao za jedno od najvažnijih glasanja u UN, u uslovima kada traži da bude pitan za sve i hvališe se da zna koliko kilometara puta je potrebno u svakom selu, "za malu decu".

"Ovaj slučaj je još jedan primer njegovih pogubnih odluka po interese naše zemlje, kao i da je njegova vladavina zasnovana isključivo na manipulaciji i ličnom interesu da se po svaku cenu zadrži na vlasti", zaključio je Mihailović u saopštenju.

Generalna skupština UN usvojila je juče rezoluciju kojom se potvrđuje podrška Ukrajini i njenom teritorijalnom integritetu, na treću godišnjicu od počekta ruske invazije na  tu zemlju. 

SAD nisu uspele da Generalna skupština UN usvoji njihovu rezoluciju u kojoj se traži okončanje rata u Ukrajini, bez spominjanja ruske agresije i teritorijalnog integriteta napadnute države.

Usvojen je tekst rezolucije koju su pripremili Ukrajina i njeni evropski saveznici, dobila je 93 glasa za, 18 protiv, među kojima su bile i SAD i Rusija, i 65 uzdržanih. Srbija je glasala za ovu rezoluciju.

Savet bezbednosti UN kasnije sinoć je usvojio, uz podršku Rusije, američku rezoluciju u kojoj se poziva na brzi mir u Ukrajini ali bez pominjanja teritorijalnog integriteta zemlje niti osude Moskve, uprkos protivljenju evropskih saveznika Kijeva.

Američka rezolucija usvojena u Savetu bezbednosti "zahteva momentani prekid sukoba u najkraćem roku i zalaže se za trajni mir". Ona je usvojena sa 10 glasova za, uključujući Rusiju, i ni jednog protiv. Četiri zemllje EU (Francuska, Slovenija, Grčka, Danska) i Velika Britanija su bile uzdržane.

(Beta, 25.02.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »