ТикТокерка у Индонезији осуђена на затвор јер је рекла Исусу да се ошиша
Групе за људска права осудиле су казну, изречену на основу контроверзног закона о говору мржње на интернету.

Индонежанска ТикТокерка осуђена је на скоро три године затвора након што је наводно 'разговарала' са сликом Исуса на њеном телефону и рекла му да се ошиша.
Рату Талиса, муслиманска трансродна жена са више од 442.000 ТикТок пратилаца, уживо се снимала и одговорила је на коментар да би требало да се ошиша како би више личила на мушкарца.
У понедељак је суд у Медану, Суматра, прогласио Талису кривом за ширење мржње на основу контроверзног закона о говору мржње на интернету и осудио је на две године и 10 месеци затвора.
Суд је оценио да би њени коментари могли да поремете „јавни ред и верски склад&qуот; у друштву и оптужио је за богохуљење.
- Како је Исус заиста изгледао
- Од будистичког монаха до рејвера на Ибици: Несвакидашња животна прича шпанског младића
- Зашто се животиње жртвују у исламу, јудаизму, хришћанству и хиндуизму
Судска пресуда уследила је након што је више хришц́анских група поднело тужбу полицији против Талисе због богохуљења.
Ову казну су осудиле групе за људска права, између осталих и Амнести интернешенел, који су је описали као „шокантан напад на слободу изражавања Рату Талисе&qуот; и позвали да се она поништи.
„Индонежанске власти не би требало да користе државни закон о електронским информацијама и трансакцијама (ЕИТ) да кажњавају људе за коментаре на друштвеним мрежама&qуот;, саопштио је Усман Хадид, извршни директор Амнести интернешенела за Индонезију.
Хамид је позвао индонежанске власти да пониште осуђујуц́у пресуду и одмах пусте Талиси из притвора.
Од власти је затражио и да укину или изврше значајне промене онога што је описао као „проблематичне одредбе&qуот; у Закону о ЕИТ - оне које инкриминишу наводни неморал, клевету и говор мржње.
Први пут уведен 2008. године и измењен 2016. како би се позабавио клеветом на мрежи, Закон о ЕИТ-у је осмишљен да заштити права појединаца у онлајн просторима.
Међутим, жестоко су га критиковале групе за људска права, медијске групе и правни стручњаци, који су годинама изражавали забринутост у вези са потенцијалном претњом закона слободи изражавања.
Између 2019. и 2024. године, најмање 560 људи је оптужено за наводна кршења овог закона, а 421 је осуђено, према подацима Амнести интернешенела.
Међу оптуженима за кривична дела клевете и говора мржње је и неколико утицајних људи са друштвених мрежа.
Прошле године је приведенТикТокер због наводног богохуљења након што су покренули квиз, питајући децу које животиње могу да читају Куран, наводи Амнести интернешенел.
А 2023. године суд у Индонезији осудио је жену на две године затвора због тога што је објавила снимак на ТикТоку у којем је изговорила познату исламску реченицу, а потом појела комад свињетине.
Лина Лутфијавати, 33-годишња тиктокерка, осуђена је због „распиривања мржње&qуот; према религиозним појединцима и групама.
- Како и где је започело разапињање на крст
- Хатиџа - кључна жена за рођење ислама
- Мислите да знате све о сатанистима? Можда не знате
- Истеривач ђавола: Зашто је демонска опседнутост део наших најмрачнијих страхова
У Индонезији живе припадници многих верских мањина, између осталих будисти, хришц́ани и хиндуисти.
Али велика вец́ина Индонежана су муслимани, а вец́ина случајева људи за које се утврди да крше ЕИТ закон обично се односе на верске мањине које наводно вређају ислам.
Случај Талисе, где је муслиманка оптужена за позивање на говор мржње против хришц́анства, ређи је.
Тужиоци су раније тражили да она добије казну од више од четири године, а одмах су уложили жалбу на пресуду од понедељка.
Талиса има седам дана да уложи жалбу.
Погледајте видео: Растафаријанство - религија која је обликовала фризуру Боба Марлија
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 03.11.2025)
