Алексић (НПС) изнео податке о фирмама са којима је држава сарађивала и намештала тендере

Председник Народног покрета Србије (НПС) Мирослав Алексић изјавио је данас да је држава од 2021. до 2024. године дала скоро 40 милијарди динара фирми "Магна пхармациа", која тргује медицинском опремом, за "разноразне набавке и опрему" и додао да та фирма за два месеца у овој години има 28 потписаних уговора у вредности од 180 милиона динара.
Алексић је на конференцији за новинаре у холу Скупштине Србије казао да највећи тих уговора иде преко Министарства финансија и Републичког фонда за здравствено осигурнаје (РФЗО) и додао је да је фирма "Магна пхармациа" у периоду од 2021. до 2024. године добила више од 1.130 јавних набавки.
"То је по један тендер дневно, сваког радног дана у периоду од четири године, фирма 'Магна пхармациа' је добијала по један уговор о спроведеној јавној набавци, а у 90 одсто случајева били су један понуђач. Где је Управа за јавне набавке, Управа за борбу против корупције, где су тужилаштва, полицајци", упитао је он.
Алексић је навео да је до 2024. године власница фирме била Јасна Станивук, а да је од децембра 2024. године 65 одсто власништва добио Јури Шмејц, који је директор ППФ групе, фонда који је учествовао у приватизацији ССБ.
Подсетио је да је држава 2020. године фирми "Магна пхармациа" дала око пет милијарди (динара) за комплетно опремање болница у Батајници, Новом Саду и Крушевцу.
"Те ковид болнице се не користе, не служе ничему, неке су зарасле у коров, опрема се не користи, нека није ни распакована, али су грађани државе Србије дали 42,3 милиона евра поменутој фирми без набавки, тендера. Док се тај новац троши на разноразну опрему, око 68.500 грађана, по речима Вучића (председник Србије, Александар) је крајем 2024. године било на листама чекања, а то је изјављено 15. септембра 2024.", казао је Алексић.
Навео је и да је 2021. године за уговор за опремање Клиничког центра Србије у износу више од 14 милијарди динара, као једини понуђач била је "Магна пхармациа" у конзорцијуму са још неколико фирми, док је, како је додао, у буџету државе у тренутку расписивања те јавне набавке било 2,7 милијарди динара предвиђено за ту врсту услуга, али је касније тај износ повећан.
Алексић је изјавио да је та фирма добила укупно скоро 18 милијарди динара 2021. године од Министарства здравља.
"Фирма 'Визарис', која је у власништву Слободана Петровића, је произвођач медицинске опреме у Србији, а ковид болница у Батајници једним делом се налази на парцели те фирме и он је зато добио после извесног периода велику надоканду за то земљиште, око 3,5 милиона евра", рекао је Алексић.
Додао је да та фирма преко фирме "АБ Траде" продаје медицинску опрему коју производи, а онда "АБ Траде" не продаје директно ни РФЗО ни Министарству здравља, него фирми "Медицал Инноватион Солутионс" (МИС), чији је власник Саша Поздер.
"Занимљиво да је Саша Поздер човек, који је по налогу Европског јавног тужилаштва ухапшен у новембру 2024. у Хрватској, а у Србији је проглашен за најбољег младог менаџера. Он продаје РФЗО опрему која се производи уз Србији", казао је он.
Позвао је Врховног јавног тужиоца Загорку Доловац да потпише споразум о сарадњи са Европским јавним тужилаштвом, како би се омогућио проток информација.
"Чега се боји наша власт, знам да је за нашу власт незамисливо да потпишу такав споразум, да представници Европског тужилаштва могу да имају информације и преглед тога шта се дешава у Србији, али то мора да се догоди. Потребно је да се то потпише, а не да главни јавни тужилац Ненад Стефавић који сада жели да он постане калиф уместо калифа и да он преузме функцију Заге, да којекаквом лажном борбом против корупције се представља као неки борац, а заправо штити главу те корупционашке хоботнице која је у врху режима", казао је он.
Фирма "Маклер", по речима Алексића, је до доласка Сање Шкодрић на место директорке РФЗО од 2016. до 2018, имала послове вредне од око 60.000 евра, односу опреме коју је продавала РФЗО, а од 2018. је, како је додао, за 916 одсто порастао обим промета те фирме са државом, односно РФЗО и то 37,5 милиона евра.
"Вучић је имао добру изјаву 2017. године када је и објаснио намештање тендера - компанија договори са људима из власти да понуди најнижу цену на тендеру, а онда одмах иза тога се направи анекс о повећању цена за осам до 10 милиона', човек је објаснио како функционише систем у његовој држави", рекао је Алексић.
Цео видео материјал погледајте ОВДЕ.
(Бета, 11.03.2025)