ЕУ тражи окончање насиља у Сирији и поздравља посвец́еност кривичном гоњењу починилаца

Бета 12.03.2025

Европска унија (ЕУ) поздравила је данас оснивање истражне комисије нове сиријске владе о насиљу и злочинима који су се догодили на западу земље, где је последњих дана убијено више од 1.000 цивила, од којих су велика вец́ина припадници мањине алавита.

"Поздрављамо обавезе које су преузеле прелазне власти, посебно успостављање истражне комисије са циљем да починиоце позове на одговорност, у складу са стандардима међународног права", саопштила је дипломатија ЕУ.

Додаје се да се мора учинити све да се овакви злочини више не понове.

Земље ЕУ осуђују "нападе активиста лојалних бившем председнику Башару ал Асаду на безбедносне снаге", као и "грозне злочине над цивилима, укључујуц́и погубљења по кратком поступку, које су наводно починиле наоружане групе које подржавају безбедносне снаге прелазних власти".

Реч је о првом насиљу великог обима након што је 8. децембра у Сирији преузела власт побуњеничка коалиција предвођена радикалним исламистичком сунитском групом Хајат Тахрир ал Шам. Та коалиција је сменила Асада који је побегао у Русију.

У покушају да смири ситуацију, сиријско председништво је у недељу најавило формирање "независне истражне комисије о злоупотребама над цивилима" како би се идентификовали одговорни и привели правди.

Комисија има 30 дана да прикупи доказе, испита их и достави свој извештај.

Од доласка прелазних власти на власт, ЕУ је суспендовала своје санкције усмерене на кључне секторе сиријске привреде како би помогла опоравку земље.

Међутим, ЕУ је спремна да те санкције врати ако нова влада не испуни обец́ања о инклузивној транзицији уз поштовање права мањина.

(Бета, 12.03.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »