Крени-Промени: Проблем РТС-а није блокада студената, већ цензура под притиском председника државе

Портпарол покрета Никола Станковић изјавио је да би саопштење РТС-а имало тежину – када би долазило од медија који се и у другим ситуацијама залаже за професионалне и етичке стандарде.
"Саопштење РТС-а би имало тежину када би исти тај РТС макар једном издао саопштење када (председник Србије Александар) Вучић, после Дневника, позове да хистерише због погрешне покривалице. Или када, због госта који није по вољи председника, (Драган) Бујошевић и Ненад Љ. Стефановић морају на рапорт у Председништво – као школарци код разредног. Али не, тада нема 'недопустивог притиска'. Тада постоји само допустиво ћутање и допадљиво служење", поручио је Станковић.
Навео је да студенти не блокирају РТС из хира или ината, већ као реакцију на медијску контролу и одсуство критичког гласа у програму јавног сервиса.
"Проблем није то што студенти блокирају зграду. Проблем је што, због њиховог полтронства, више нико не жели да у ту зграду уђе", указао је портпарол Крени-Промени.
Из Крени - Промени су навели и да подржавају захтеве студената за слободан и независан јавни сервис, додајући да је "блокада РТС-а последица година занемаривања јавног интереса и претварања националне телевизије у режимски разглас".
Крени-Промени позива запослене у РТС-у да, уместо што се жале на притиске, јавно проговоре о унутрашњој цензури и политичком утицају – уколико желе да поврате поверење јавности.
Радио-телевизија Србије (РТС) затражила је синоћ од студената да прекину блокаду објеката јавног сервиса, након што су они, у понедељак око 22 сата, блокирали објекте РТС-а у Таковској улици и на Кошутњаку, као и зграду Радио-телевизије Војводине (РТВ) у Новом Саду.
"Блокирање објеката јавног сервиса сматрамо непримереним притиском на запослене и апелујемо на оне који то чине да се повуку и омогуће нам да редовно обављамо свој посао за који смо законски одговорни", навео је РТС у саопштењу на свом сајту.
(Бета, 15.04.2025)