Macut: Prvi prioritet Vlade Srbije biće uspostavljenje normalnog funkcionisanja škola i fakulteta

Mandatar za sastav nove vlade Đuro Macut izjavio je danas, prilkom predstavljanja poslanicima njenog programa, da je Srbija umorna od podela i blokada, da se mora raditi na harmonizaciji društva, da se sloga može izgraditi dijalogom, tolerancijom, radom i izgradnjom sistema vrednosti, i poručio da će njegov prvi prioritet biti normalno normalno funkcionisajne škola i fakulteta.
"Situacija koju imamo u poslednjih nekoliko meseci pokazala je da u ovoj oblasti moramo odmah da delujemo i menjamo mnogo toga. Protesti i nezadovolstva prirodna su manifsestaciona podela mladosti, ali ne i blokade i uskraćivenja prava drugima da rade, da se školuju žive normalno. Moja obaveza je da sva nezadovoljsta raspravimo na svim ustavom i zakonom i da podržimo mlade u skladu sa ustavom i zakonima. Za mene svi su isti studenti isti", kazao je mandatar Macut u ekspozeu.
Dodao je da kada se drugima uskraćujete pravo na kretanje i školovanje, onda se može govoriti o uzurpatorima.
"Potrebna je reforma obrazovanja da se ovakve podele nikada više ne ponove. Da praštamo alko treba i da se izmirmo zarad Srbije", rekao je on.
Istakao je da su ključni činioci obrazovanja učenici i studenti.
"Njima gradimo i ostavljamo državu. Njihova usmerenja i delovanja treba da budu etična i pravična, sa izgrađenim radnim navikama, novim i aktuelnim znanjima, ali i da poštuju univerzalne vrednosti, a to su autoritet starijih i njihova životna iskustva. Mora da se zna ko je učenik, ko student, a ko profesor", kazao je Macut.
Naveo je i da podržava stav prethodnog premijera Miloša Vučevića u pogledu redefinisanja zakona o udžbenicima.
"Naša deca moraju imati najkvalitetnija obrazovna sredstva u ključnim predmetima od nacionalnog značaja, koje će kreirati naši najpoštovaniji stručnjaci i ti udžbenici moraju biti jednaki na celokupnom prostoru Srbije. Ta reforma će obuhvatiti kako polje obrazovanja, tako i polje nauke", naveo je mandatar.
Najavio je da će predložiti formiranje saveta pri Vladi Srbije, kojim će lično rukovoditi, a koji bi koordinirao i vodio politiku afirmisanja mladih talenata.
Macut je rekao da sa učenicima i studentima mora da se radi planski i organizovano, na način da država za njihovu i opštu korist njihove talente iskoristi, kao i da ih razvija i unapređuje.
On je započeo govor rečima Miloša Obrenovića iz 1831. godine i poručio da je najvažnija dužnost nosilaca vlasti, ali i svih građana, da se služi otadžbini i da zajednički i ujedinjeni dođemo do cilja opšteg dobra i napretka našeg naroda.
"Ta dužnost pogađa sve ljude, najviše one koji su na najistaknutijim državnim funkcijama, ali i svakog našeg građanina, bio on zemljoradnik, student, profesor, službenik, vojnik, sudija ili bilo koja druga profesija. Ako taj osećaj imamo svi i ako je interes opstanka naše države iznad svih drugih interesa, onda ćemo srećno izvršiti sve svoje obaveze i predati Srbiju bolju i uređeniju budućim generacijama", kazao je Macut.
Macut: Jasno je da se Srbija danas nalazi u dobu nacionalnog i ekonomskog poleta
Mandatar za sastav Vlade Srbije Đuro Macut izjavio je danas da se zemlja nalazi u dobu "nacionalnog i ekonomskog poleta" i da "ravnopravno" komunicira sa Zapadom i Istokom.
On je u ekspozeu rekao da Srbiju "koja grabi ka uspehu, pokušavaju destabilizuju oni centri moći koji nam ne žele ništa dobro".{image5}
"Iako neki bezuspešno pokušavaju da ospore rezultete progresa i napretka koje smo ostvarili prethodnih godina, jasno je da se Srbija danas nalazi u dobu nacionalnog i ekonomskog poleta. Poštovanje koje je Srbija zadobila u inostranstvu u vreme vođstva Aleksandra Vučića je istorijsko", kazao je mandatar.
Dodao je da se Srbija danas nalazi u "prelomnoj fazi državne i nacionalne obnove".
"Sada moramo na unutrašnjem planu uspostaviti red i puno poštovanje Ustava i zakona", kazao je Macut.
U ekspozeu pred poslanicima Skupštine Srbije, mandatar je rekao da Kosovo i Metohija "ostaje centralno pitanje od najvišeg nacionalnog interesa" a očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta "jedan od najznačajnijih spoljnopolitičkih prioriteta".
"Naš pristup je da se dijalog vodi otvoreno i bez pritisaka. Ne odustajemo od svojih principa ali ne odbijamo dijalog. Trajna rešenja ne mogu biti nametnuta a mir je nemoguć bez pravde. To je poruka koju šaljemo našim partnerima. Srbija će nastaviti da bude konstruktivan akter ali neće pristati na rešenja koja nisu u skladu s Ustavom i Rezolucijom 1244", rekao je Macut.
Mandatar je dodao da Srbija ostaje vojno neutralna i "politički odgovorna".
"Verujemo u Evropu ali pre svega u Srbiju. Srbija želi Evropu u kojoj će se njen glas čuti, Evropu u kojoj su različitosti snaga a ne prepreka", kazao je Macut.
Poslanici koalicije NADA, koju čine Nova Demokratska stranka Srbije i Pokret obnove Kraljevine Srbije, kao i predstavnici Demokratske stranke ne prisustvuju sednici.
Macut je parlamentu dostavio predlog za sastav Vlade Srbije sa biografijama predloženih članova Vlade, kojih će kao i do sada biti 31.
Prema predlogu u novoj Vladi Srbije trebalo bi da bude 10 ministara koji nisu bili u timu dosadašnjeg premijera Miloša Vučevića.
Među onima koji do sada nisu imali ministarsku funkciju nalazi se profesor Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Dejan Vuk Stanković koji je predložen za novog ministra prosvete, za ministra pravde predložen je Nenad Vujić, dok je za ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija predložen akademik Bela Balint.
Za novog ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložen je Dragan Glamočić, za ministarku zaštite životne sredine Sara Pavkov, za ministarku građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, dok će ministarka unutrašnje i spoljne trgovine biti Jagoda Lazarević.
Među novim imenima su i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša, kao i ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija ponovo će biti Siniša Mali, a potpredsednici Vlade biće i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministarka privrede Adrijana Mesarović, koji ostaju u svojim resorima.
Na svojim pozicijama iz prethodnog saziva Vlade Srbije ostaće i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, ministar odbrane Bratislav Gašić, ministar spoljinih poslova Marko Đurić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ministar kulture Nikola Selaković.
Predloženo je da u Vladi ostanu i ministar sporta Zoran Gajić, ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, ministar turizma i omladine Husein Memić, kao i ministar za javna ulaganja Darko Glišić.
Ministri koji ostaju u Vladi, a koji će se naći u resorima su dosadašnja ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski, koja je sada predložena na funkciju ministarke za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok će njenu dosadašnju poziciju zauzeti Jelena Žarić Kovačević, koja je u prethodnom sazivu bila ministarka državne uprave i lokalne samouprave.{image4}
Nekadašnji ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, sada je predložen za ministra za evropske integracije.
Ministri bez portfelja biće Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura, koji su te funkcije imali i u prethodnom sazivu Vlade.
Među najznačajnijim imenima koji više neće biti u Vladi su dosadašnji premijer Miloš Vučević, potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministarka pravde Maja Popović, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović
U novom sastavu Vlade Srbije neće biti ni dosadašnjeg ministra poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Martinovića, ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislava Žigmanova, ministarke za evropske integracije Tanje Miščević, ministra informisanja i telekomunikacija Dejana Ristića, kao ni ministarke za nauku, tehnološki razvoj i inovacije Jelene Begović.
Na svojim pozicijama u novom sazivu Vlade neće biti ni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i ministar za unutrašnju i spoljnu trgovinu Tomislav Momirović, koji su podneli ostavke nakon pada nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024, kada je poginulo 16 ljudi.{image3}
Posle Skupštinske rasprave o kandidatu, programu i kandidatima za članove Vlade, biće određen dan za glasanje o programu Vlade i izboru predsednika i njenih članova.
Vlada Srbije će biti izabrana ukoliko za njen izbor glasala većina od ukupnog broja poslanika, odnosno najmanje 126 poslanika.
Nakon izbora Vlade Srbije, predsednik i njeni članovi položiće zakletvu pred poslanicima, čime počinje da teče mandat novoj Vladi.
Nova Vlada Srbije mora biti izabrana do 18. aprila.
Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića.
On je dao ostavku 28. januara sa obrazloženjem da se oseća odgovornim što su članovi Srpske napredne stranke, čiji je on predsednik, dan ranije pretukli studentkinju u Novom Sadu, jednu od učesnica protesta i blokada orgnizovanih posle pada nadstrešnice.
Prema poslovniku, mandatar Đuro Macut danas će obrazložiti predlog za članove svog kabineta i izneti plan i program nove vlade, nakon čega će biti otvorena rasprava o kandidatu, programu i kandidatima za članove Vlade.
Posle rasprave određuje se dan za glasanje o programu vlade i izboru predsednika i njenih članova.
Vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja poslanika, odnosno najmanje 126 poslanika.
Posle izbora vlade, predsednik i njeni članovi polažu zakletvu pred poslanicima, čime počinje da teče mandat novoj vladi.
Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića.
On je dao ostavku 28. januara sa obrazloženjem da se oseća odgovornim što su članovi Srpske napredne stranke, čiji je on predsednik, dan ranije pretukli studentkinju u Novom Sadu, jednu od učesnica protesta i blokada orgnizovanih posle pada nadstrešnice.
(Beta, 15.04.2025)