Profesori izneli zahteve da se raspišu izbori i odustane od novog zakona o visokom obrazovanju

Beta pre 6 sati

Nekoliko hiljada studenata u blokadi, univerzitetskih profesora i građana blokiralo je danas oko 15 časova raskrsnicu ispred Vlade Srbjije u okviru protesta "Odbranimo univerzitet" koji će trajati do 19 časova.

Protestom se zahteva ukidanje Vladine uredbe "5/35" o promeni strukture rada na fakultetima, raspuštanje radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju, odustajanje od komercijalizacije i vaučerizacije obrazovanja i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

Okupljeni nose transparente "Nauka je (u)stala", "Obojena revolucija - šarena laža", "Pobunjeni univerzetitet, pobuni se i ti", kao i zastavu Univerziteta u Beogradu i fakulteta na koje idu.

Okupljeni prave buku duvanjem u pištaljke i uzvikuju "Hoćemo izbore!", javlja reporter agencije Beta.

Saobraćaj u svim ulicama oko vlade je blokiran, a kontrolišu ga studenti redari i saobraćajna policija.

Studenti i građani su do Vlade Srbije došli iz tri pravca - Studentskog trga, Pravnog fakulteta i od hrama Svetog Save.

Dok je kolona koja je dolazila sa Studentskog trga prolazila preko Terazija u suprotnom smeru pored njih prošla je grupa predškolaca predvođena vaspitačima koja je uzvikivala "Studenti, studenti!"

Profesori, nastavnici i saradnici zatražili su danas sa protesta ispred vlade Srbije raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, kao i ukidanje uredbe o obračunu plate nastavnik, raspuštanje radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju i odustajanje od "komercijalizacije i vaučerizacije" obrazovanja.

Okupljeni traže i prekid pritisaka i zastraživanja zaposlenih i studenata uz poruku da su izbori najbolji način za miran demokratski izlaz iz krize.

"Obrazovanje nije tržišna roba, znanje nije privilegija, već preduslov socijalne pravde i demokratskog društva zasnovanog na jednakosoti, slobodi mišljenja i odgovornosti", rekla je profesorka Katarina Popović sa Filozofskog fakulteta.

Profesorka Marija Babović dodala je da je visoko obrazovanje temelj društva i da oni koji ga razaraju samo žele da ostanu na vlasti.

Kako je istakla, najavljeni novi zakon ima za cilj da visoko obrazuvanje služi očuvanju lične vlasti "onog jednog čoveka" i "karikaturalno veličanje njegovog lika i dela".

Babović je iznela bojazan da će se uništavanjem univerziteta otvoriti put partijskim činovnicima da otvaraju privatne fakultete i da se kod njih sliva novac iz budžeta.

Ona je dodala da su univerzitet i profesori i studenti i dekani, da nema pregovora sa vladom bez svih njih zajedno i da neće odustati dok im zahtevi ne budu ispunjeni.

Profesorka je pozvala i građane da se opredele da li su za obrazovanje, da razmisle ko će da ih leči i ko će da gradi i da ih podrže.

Profesorka u penziji Vesna Rakić Vodinelić rekla je da vlast mora da shvati da je smenjiva, a studentima poručila da "nema nazad jer su tamo beznađe i mrak".

Ona je istakla da je autonomija univerziteta zagarantovana ustavom i da ova vlast pokušava to da promeni novim zakonom.

"Na zahtev o raspisivanju izbora, Aleksandar Vučiće odgovorio je sa sarkazmom i osvetnički i umesto da se pravosuđe bavi odgovornima za smrt ljudi, krivično se proganjaju studenti i aktivisti, pritvor se određuje kao odmazda a ne kao zakonska mera", rekla je Rakić Vodinelić na protestu "Odbranimo univerzitet".

Studenti su, kako je rekla, pomerli autokratu iz temelja i pokazali da se on u ovom trenutku boji izbora.

Profesorka Jelena Dobrić sa Građevinskog fakulteta govorila je o svom kolegi građevincu Milanu Spremiću koji je i dalje u pritvoru i istakla da nije prihvatljivo da se odgovornost za pad nadstrešnice sa nadležnih prebaci na inženjere.

(Beta, 23.05.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »