Kineski naučnik otkrio izvor druge najduže reke u Africi

Beta pre 2 dana

Kineski naučnik je pomoću satelitske tehnologije daljinskog osmatranja precizno odredio izvor reke Kongo, druge najduže reke u Africi, i izmerio njenu dužinu na 5.260 kilometara, što je više od prethodnih procena, piše Sinhua.

 

Reka Kongo, koja je po dužini druga u Africi, odmah posle Nila, obiluje izuzetno bogatim vodnim resursima. Od početka 19. veka, istraživači i geografi su više puta organizovali ekspedicije do reke Kongo i njenog izvorišta.

 

Iako je reka Čambeši u Zambiji ranije identifikovana kao najudaljeniji izvor, tačna lokacija izvorišta reke Kongo ostala je predmet spora, a zabeležene dužine znatno su varirale u literaturi, između 4.320 i 4.700 kilometara, rekao je Liu Šaočuang, istraživač sa Instituta za informaciona vazduhoplovna istraživanja pri Kineskoj akademiji nauka.

 Kako bi precizno odredio izvor i dužinu reke, Liu je analizirao satelitske snimke reke Kongo i njenih pritoka i sproveo dve terenske ekspedicije u području izvora. Konačno je utvrdio da se izvor nalazi na 31,22 stepena istočne geografske dužine i 9,19 stepeni južne geografske širine, na nadmorskoj visini od 1.771 metar.Opstanak čovečanstva zavisi od reka. Kako kaže jedna kineska poslovica "Kad piješ vodu, seti se njenog izvora",  rekao je Liu navodeći tu misao kao pokretačku snagu svog istraživačkog rada na utvrživanju izvora najvećih svetskih reka.

 

"Različita literatura često navodi različite dužine za istu reku, ponekad sa razlikama od stotina pa i hiljada kilometara. Ključni faktori koji utiču na merenje uključuju položaj izvora, izvore podataka i metode merenja“, rekao je Liu.

 

"U prošlosti su zastarele metode i oslanjanje na tradiciju ili legende oblikovali naše razumevanje izvora reka. Sa razvojem tehnologije, moramo primenjivati savremene standarde da bismo redefinisali te izvore i ažurirali podatke o dužinama reka“, dodao je.

 

Liu smatra da je satelitsko daljinsko osmatranje najefikasniji alat za identifikaciju izvora reka i merenje njihove dužine, jer omogućava sveobuhvatan pregled celokupnog sliva.

 

Na globalnom nivou, pravilo "najudaljenija pritoka sa stalnim tokom" koristi se kao kriterijum za određivanje izvora reka. Koristeći ovaj pristup, Liu je kombinovao satelitske snimke i terenska istraživanja kako bi redefinisao izvore više od 20 velikih reka širom sveta, uključujući reku Jangce, Žutu reku, Nil i Amazon. 

(Beta, 26.05.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Nauka & Tehnologija, najnovije vesti »