Лидери Кине и земаља Централне Азије истакли важност даљег продубљивања мултилатералне сарадње

Лидери Кине и земаља Централне Азије истакли су стратешки значај региона, те важност даљег продубљивања мултилатералне сарадње на основу узајамног поштовања и узајамне користи.
Они су на самиту Кина-Централна Азија у Астани су изјавили да ц́е наставити да консолидују пријатељске односе између шест земаља, продубљују политичко међусобно поверење и проширују економску сарадњу.
Председници Кине, Казахстана, Киргистана, Туркменистана и Узбекистана су у заједничкој декларацији навели да су све стране поново потврдиле да ц́е разумети, поштовати и подржавати једна другу по питањима која се тичу међусобних основних интереса, преноси Кинеска медијска група (ЦМГ).
"Све стране су високо оцениле достигнуц́а првог самита Кина-Централна Азија одржаног у Сиану 19. маја 2023. године, и активно подржале развој сарадње министарских механизама у кључним приоритетним областима и друге облике сарадње. Шефови држава земаља учесница Секретаријата истакли су да Секретаријат Механизма Кина-Централна Азија игра важну улогу у спровођењу иницијатива и задатака које су поставили шефови држава разних земаља и спремни су да снажно подрже рад Секретаријата Механизма Кина-Централна Азија и пруже погодности и гаранције за развој Секретаријата", наводи се још.
Лидери су навели и да ће све стране чврсто подржавати суштину и кључну улогу Уједињених нација у одржавању међународног мира, безбедности и одрживог развоја, промовисати заједничке вредности мира, развоја, праведности, правде, демократије и слободе за цело човечанство и супротстављати се политизацији људских права и других питања.
У даљим тачкама наводи се да су све стране изразиле уверење да је од великог значаја успостављање и развој научног и технолошког партнерства са комплементарним предностима и обострано корисном сарадњом, те да искористе потенцијал пољопривредне сарадње и промовишу инвестиције, индустрију и сарадњу у трговини пољопривредним производима у области пољопривреде.
"Све стране подржавају успостављање партнерства Кине и Централне Азије за развој енергетике и проширење сарадње у целом ланцу енергетске индустрије. Све релевантне стране подржавају даље јачање сарадње у развоју и коришц́ењу минералних ресурса између Кине и земаља Централне Азије", додаје се.
Наводи се и да су спремни да наставе да јачају сарадњу у областима културе, културног наслеђа и туризма, те да верују да је стабилна, развијена и просперитетна Централна Азија у заједничком интересу народа шест земаља и међународне заједнице.
"Све стране су поново потврдиле статус Оквирне конвенције Уједињених нација о климатским променама и њеног Париског споразума као главног канала и главне правне основе за сарадњу међународне заједнице у решавању проблема климатских промена. Стране су спремне да активно спроводе иницијативу за глобални развој, иницијативу за глобалну безбедност и иницијативу за глобалну цивилизацију, као и да заједно раде на унапређењу Агенде Уједињених нација за одрживи развој, одржавању регионалног, али и светског мира и безбедности", наводи се у декларацији лидера.
Присустни су најавили да ц́е, почевши од другог самита Кина-Централна Азија, тематска година бити одређена сваке две године, а од 2025. до 2026. ц́е бити "Година висококвалитетног развоја сарадње Кина-Централна Азија".
Стране су изразиле захвалност Казахстану на организацији другог самита Кина-Централна Азија на високом нивоу. Такође су се сложиле да ц́е трец́и самит Кина-Централна Азија бити одржан у Кини 2027. године.
(Бета, 18.06.2025)