Protest u Novom Sadu zbog održavanja ispita u školi čiji je učenik žrtva pada nadstrešnice

Beta pre 11 sati

Studenti u blokadi i građani okupili su se jutros ispred srednje Ekonomske škole "Svetozar Miletić" u Novom Sadu, zbog održavanja ispita Ekonomskog fakulteta u školi čiji je učenik žrtva pada nadstrešnice.

Studenti su na ulazu u školsko dvorište, postavili 16 stolica sa 16 belih ruža, koji simbolično predstavljaju 16 poginulih u padu nadstrešnice sa zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, javlja dopisnik Bete.

Okupljeni nose transparente sa natpisima "Ekstremno Sramotno Prikupljanje Bodova", "Blam", "Čestitke. Sramite se", "Pali ste na životnom ispitu", "Zatvori knjige, otvori oči", "O, pa di ste kolege, je l' vas svrbe indeksi?".

Prvi ispit počeo je u 9 časova.

"Ispite ćete polagati u školi koju je pohađao Vukašin - mladić koji je izgubio život zbog urušene nadstrešnice. Njegova stolica danas je prazna. Njegova budućnost prekinuta", poručili su studenti.

Kazali su da "blokade fakulteta nisu hir, već odgovor na tragediju koja ne sme biti zaboravljena".

 

Dekan Ekonomskog u Novom Sadu: Ispiti van fakultetske zgrade jedina opcija

Dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Aleksandar Čučković izjavio je danas da održavanje ispita van fakultetske zgrade "nije uobičajeno ni poželjno", ali da je "jedina raspoloživa opcija" u uslovima studentskih blokada fakultetskih zgrada.

"Ne mislim da je ovo niti uobičajeno niti poželjno, ali trenutno smatram da nismo u drugoj poziciji, jer smo neku vrstu otklona, koju smo uspeli da praktikujemo duže vreme, naprosto potrošili", rekao je Čučković novinarima ispred Srednje ekonomske škole "Svetozar Miletić" u Novom Sadu, gde se danas, uz proteste studenata i građana, održavaju ispiti Ekonomskog fakulteta.

Studenti u blokadi i građani protestuju jer se ispiti održavaju u srednjoj ekonomskoj školi, koju je pohađao i Vukašin Crnčević (18), koji je poginuo u padu nadstrešnice sa zgrade železničke stanice u Novom Sadu.

"Ovo jesu dva instrumenta kojima se to trenutno rešava u pokušaju vlasti da razreši situaciju sa blokiranim fakultetima. Svi fakulteti su ušli u fazu rada, mi počinjemo među prvima jer imamo tri lokacije na kojima obrazujemo studente, naši ispitni rokovi traju nešto duže", kazao je Čučković.

Dodao je da nema odgovor na pitanje da li će u budućnosti ispiti koji budu održani na ovakav način biti priznati.

"Država, odnosno vlast se pobrinula za to da stvori nekakve mehanizme, zakonske i podzakonske, kojima dodatno uređuje poznate procedure. Izdaju se posebne dozvole za rad na daljinu i uvođenje drugih zgrada, koje ne pripadaju fakultetima, u naučne faze. I na taj način je makar prenebregnuta nezakonitost ovakvog postupanja. Da li će ostati trajno ostaje nam da vidimo", kazao je on.

Naveo je da je na Ekonomskom fakultetu ispite prijavilo "nešto više od 1.300 studenata" od ukupno 3.700 upisanih.

"To je malo, ali s obzirom na okolnosti u kojima živimo mislim da su svi u različitim dilemama. Neki studenti bojkotuju i onlajn nastavu i održavanje ispita", rekao je Čučković.

(Beta, 19.07.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »