Makron i Merc jedinstveni o carinama SAD, ali na zajedničkoj odbrani EU treba još raditi

Suočeni sa isticanjem vremena za evropski izvoz ugrožen američkim carinskim tarifama, Emanuel Makron i Fridrih Merc pokazali su se noćas kao jedinstveni front u odgovoru Vašingtonu, ali su istakli duboke razlike oko velikog evropskog odbrambenog projekta.
Lideri dve najveće ekonomije EU sastali su se na radnoj večeri u Berlinu, a tročasovni razgovor je bio "veoma intenzivan, veoma prijateljska i pun poverenja", prema kancelariji nemačkog premijera.
Pariz i Berlin žele da istaknu novi zamah u svojim odnosima povezan sa dolaskom konzervativnog Fridriha Merca za kancelara. Ovo je bila prva poseta francuskog šefa države Nemačkoj od inauguracije Merca početkom maja.
U fokusu sastanka bili su teški trgovinski pregovori sa administracijom Donalda Trampa koja je postavila 1. avgust kao rok za moguće carine od 30 odsto na evropski izvoz u Sjedinjene Države.
"Vreme nije moglo biti bolje" za razgovor o ovom pitanju, naglasio je kancelar koji je napomenuo da bi se neposredno mogle doneti "odluke" glavnog pregovarača Evropske unije, Maroša Šefčoviča koji brani stav 27 članica Unije, i njegovih američkih kolega.
Dok Francuska vrši pritisak na Brisel da zauzme čvrst stav da bi izvršio pritisak na Vašington, druge zemlje, poput Nemačke, naglašavaju važnost deeskalacije sa Sjedinjenim Državama.
Na kraju krajeva, francuski predsednik i nemački kancelar "istakli su svoju zajedničku viziju za pregovore", rekao je portparol Fridriha Merca posle sastanka. Obojica se "slažu da imaju druge instrumente trgovinske politike ako pregovori propadnu i spremni su da razviju nove mere", dodao je on.
Međutim, primećeno je francusko-nemačko neslaganje oko projekta "Budući borbeni avion" (SCAF), vodećeg projekta za odbranu EU, čiji je razvoj u zastoju, dok i Pariz i Berlin žele svako za sebe da budu pokretačka snaga ponovnog naoružavanja Evrope.
Grupa za aeronautiku Daso, koja predstavlja Francusku u ovom projektu, izrazila je sumnje u budućnost i održivost tog programa koji je još daleko od bilo kakve faze izgradnje prototipa.
Daso poziva traži "pravog industrijskog lidera", umesto trenutne strukture "tri partnera jedan po jedan", po komentarima ove nedelje Erika Trapjea, izvršnog direktora te grupe. S nemačke strane, projekat vodi Erbas preko svoje Divizije za odbranu i svemir. Treći partner je Španija. Fridrih Merc je insistirao na potrebi da se "poštuju postignuti sporazumi" o podeli zadataka.
Cilj SKAF-a je da zameni Rafal u Francuskoj i Jurofajter u Nemačkoj i Španiji do 2040. godine.
U pokušaju da se izbegne potpuni neuspeh tog programa, francuski i nemački ministri odbrane su zaduženi da "do kraja avgusta procene realne izglede za nastavak saradnje unutar konzorcijuma i podnesu predloge za rešavanje postojećih sukoba", najavila je Kancelarija.
Plan je da se zaključci izvedu na Francusko-nemačkom savetu ministara 28. i 29. avgusta u Tulonu, u Francuskoj, čija je luka dom jedne od dve glavne francuske pomorske baze.
Pariz i Berlin takođe nisu rešili sve svoje razlike o politici energetike što je dugogodišnje pitanje, iako je izvesno približavanje u toku. Francuska posebno insistira na konceptu "tehnološke neutralnosti" da bi se nuklearna energija tretirala slično obnovljivim izvorima energije u propisima EU.
Klasifikacija nuklearne energije kao "zelene" na nivou EU bila je ranije glavna tačka neslaganja Francuza i Nemaca.
Suočavajući se s teškoćama na domaćem planu, gde je njegova koalicija u prvim turbulencijama, nemački kancelar nastavlja da nastoji da ojača uticaj Nemačke na međunarodnoj sceni.
Veoma kritičan prema Evropskoj uniji čiji rad otežavaju njena pravila i unutrašnje svađe, on se oslanja na jačanje odnosa sa Parizom i Londonom koje je posetio u julu - poput Emanuela Makrona, da bi podstakao zajedničke inicijative.
(Beta, 24.07.2025)