Ministarka Paunović: Birački spiskovi mogu biti revidirani za redovne, ali teško za vanredne izbore

Beta pre 19 sati

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović izjavila je danas da bi revidirani birački spiskovi, koji su predviđeni Izmenama zakona o jedinstvenom biračkom spisku, mogli biti primenjeni na predstojećim redovnim parlamentarnim izborima 2027. godine, ali da bi do njihove primene teško došlo u slučaju vanrednih izbora.

Ona je gostujući RTS navela da novi propisi, koji podrazumevaju i kreiranje komisije koja bi revidirala biračke spiskove, prvo trebalo da dobiju "zeleno svetlo" Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), potom poslanika, kao i da je rok za formiranje te komisije 30 dana, a njen rok za izvršenje posla devet meseci.

Pored toga, i resorno ministarstvo ima tri godine za implementaciju novog zakona, zbog čega je Paunović ocenila da bi primena novih biračkih spiskova pre 2027. godine "suštinski nemoguća".

Ministarka je podsetila da se na predlogu novog zakona radi 18 meseci, da je nacrt prošao devet javnih slušanja, a da je poslednja takva sednica prošla sa "minimalnim učešćem parlamentarnih opozicionih stranaka".

Na pitanje koje primedbe imaju opozicione partije i predstavnici civilnog sektora, ona je navela da su uglavnom usmerene na broj članova komisije, koji zbog načina odlučivanja takođe prema njenim rečima nije suštinski važan.

"(Naš predlog je da komisija ima) deset članova - pet iz vladajuće koalicije, tri iz opozicionih parlamentarnih stranaka i dva iz relevantnih organizacija civilnog društva. Odluke se donose dvotrećinskom većinom, što znači da za odluku mora da glasa iz svake (od ovih grupacija) barem po jedan član. Ne postoji mogućnost preglasavanja... Predlog (nevladine organizacije) CRTA tri člana budu iz vladajuće koalicije, tri iz opozicije i tri iz civilnog sektora je nerealan, jer ne možete staviti u istu ravan stranke koje su (dobile poverenje građana na izborima) i civilni sektor koji nikada nije bio na tom testu", navela je Paunović.

Na kritike nevladinih organizacija da komisija neće imati stvarne nadležnosti, ministarka je navela da ona svakako ne može da ima ovlašćenja koje druga strana predlaže, jer bi u suprotnom imala veće nadležnosti od resornog ministarstva, a ugrozilo bi se i pravo građa na zaštitu podataka o ličnosti.

"Ne može ceo sistem da se prilagođava stavovima (pojedinaca)", dodala je ona.

Odgovarajući na pitanje da li se stranka kojoj pripada, Socijalistička partija Srbije, na poslednjoj godišnjici osnivanja bavio temom prevremenih izbora, Paunović je odgovorila odrečno, uz opasku da prevremeni izbori treba da se raspišu "tek kada dođe do političke krize".

"Mi sada imamo društvenu krizu koja nužno ne iziskuje ikakve vanredne izbore, jer postoji stabilna većina... Pre svega to je jedna skupa rehabilitacija, ako neko misli da na taj način funkcioniše država, da svakih šest meseci imate izbore, pa da onda narednih šest pokušavate da osporite njihove rezultate, to nije nešto što se u svetu ne dešava... Želje nisu zabranjene, ali ne moramo ih nužno ispunjavati", navela je ona.

(Beta, 26.07.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »