Izvor: Peščanik/Društvo arhiva vesti 09.08.2025

Evropski vek poniženja

Evropski vek poniženja

Peščanik pre 27 dana
Brisel, foto: Vedran Bukarica Godine 1842, poražena i slomljena Kina poslala je u Nanking svog najvišeg predstavnika, Ćijinga, da se sastane sa Henryjem Pottingerom, nemilosrdnim britanskim kolonijalnim guvernerom, da mu ovaj izdiktira uslove kineske… »
Vi što ulazite u radikalnu politiku, ostavite svaku nadu

Vi što ulazite u radikalnu politiku, ostavite svaku nadu

Peščanik pre 27 dana
Foto: Rade Vilimonović Valteru Benjaminu se pripisuje misao da „iza svakog fašizma stoji neuspela revolucija“. Ovaj iskaz, na koji sam se i sâm pozvao bar 10 puta, nudi se kao formula za tekući konzervativni populizam (ne samo Trampov): hegemona… »
Tempus adest floridum (Vreme cvetanja)

Tempus adest floridum (Vreme cvetanja)

Peščanik pre 27 dana
Foto: Predrag Trokicić Božićnu himnu na melodiju srednjovekovne pesme o proleću i njegovim radostima napisao je Džon Mejson Nili 1853. Umesto cvetova i ljubavi, eto mećave i snega, ali je dobrota kralja Venceslava (inače češkog sveca, istorijski… »